Szórakozás

Keddi programajánló: Morse és tipográfus a Somogyiban

Keddi programajánló: Morse és tipográfus a Somogyiban

2012. szeptember 3., hétfő
Keddi programajánló: Morse és tipográfus a Somogyiban

A száz éve született Szántó Tibor Kossuth-díjas könyvművészre, tipográfusra emlékezik a Somogyi-könyvtár egy kamaratárlattal. Az egyetemistáknak pedig a Szegedi Közéleti Kávéház estjét ajánljuk, amelyen az új diákhitel-konstrukcióról tartanak előadást.

„Hogyan írjunk önéletrajzot?” – ebben nyújtanak segítséget minden hónap első keddjén 10 órától az

Alsóvárosi Kultúrházban

. Önéletrajzírás és álláskeresőket segítő technikák. Ingyenes szakmai tanácsadás. Minden kedden 16.30-tól 18 óráig ingyenes jogi tanácsadást tart az

Alsóvárosi Kultúrházban

Virághalminé Greksza Gabriella ügyvéd.

Samuel Finley Breese Morse 175 éve szabadalmaztatta telegráfját – erre emlékezik a

Somogyi-könyvtár.

Morse magas szinten művelte és tanította a festészetet (különösen a portrékért rajongott), neve mégis a hírközlést forradalmasító találmánya, s a máig használt jelrendszer révén maradt fönn. Első táviratában, amit Washingtonból Baltimore-ba küldött 1844. május 24-én, ez állt: „What hath God wrought?” (Mit művelt Isten?). A jeles feltaláló életét és munkásságát kamarakiállítás szemlélteti a Somogyi-könyvtár második emeleti kölcsönzőjében. A szeptember 3-22-ig megtekinthető bemutató különleges színfoltja egy működőképes Morse-távíró, amelyet a szegedi Vasúttörténeti Alapítvány jóvoltából láthatnak az érdeklődők. A bibliomán – 100 éve született Szántó Tibor Kossuth-díjas könyvművész, tipográfus. Széleskörű irodalmi tájékozottsága a szakma kiváló ismeretével párosult. Pályáját nyomdai betűszedőként kezdte. Tanított a Képzőművészeti- és az Iparművészeti Főiskolán, művészeti vezető volt a Helikon Kiadónál. Ő tervezte többek között a Vizsolyi Biblia és a Májmúni Kódex új kiadását, az aranyfóliás Képes Krónikát. Nemes egyszerűség és elegancia jellemzi munkásságát, amelyet a Somogyi-könyvtár kamarakiállítása tár a közönség elé. A tárlat szeptember 4-től október 3-ig látható a könyvtár első emeleti folyóirat-olvasójában. Diákhitel: csapda vagy segítség? – erről lesz szó a Szegedi Közéleti Kávéház Estjén 17 órától a

Top Finance irodában

(Lechner tér 15). Az est előadója Patkós Róbert, a Pénzügyi Tanácsadók Európai Szövetségének elnöke lesz. Évente minden ötödöik hallgató igényli a 8%-os kamattal adott diákhitelt, amit jellemzően tanulmányokhoz kötődő kiadásokra költenek. A hitelfelvétel korhatára 35 évre csökken. Sok új változást hoz az idei év az igénylőknek – és jön a Diákhitel 2. A tavalyi évben visszaesés volt tapasztalható a diákhitel vonatkozásában. Ez többek között annak tudható be, hogy az utóbbi válságos években megnőtt a hitelekkel szembeni bizalmatlanság. Már a fiatalok is jobban átgondolják, hogy érdemes-e előre költségbe verni magukat, illetve a hitelek biztonsága és kiszámíthatósága az elmúlt időszakban rájuk is hatással volt. A diákhitelt felvevők 40%-a nyilatkozott úgy, hogy a diplomáját köszönheti a felvett összegnek, további 40%-uk pedig kifejezetten a felsőoktatásban végzett tanulmányaira költötte a pénzt. Az új csomagnál, a Diákhitel 2-nél több területen is változás is történik – a kamat még alacsonyabb, csak 2% lesz, viszont kötött felhasználásra, kizárólag a tanulmányokra vehetik fel az állami részösztöndíjasok, illetve az önköltséges tanulók. A hiteligénylés augusztus 15-től szeptember 15-ig tart azon felsőbb évesek számára, akik még sosem éltek a lehetőséggel.

Folyamatos kiállítások, programok

A vidéki városok közül elsőként Szegeden látható az alaptörvény illusztrációt bemutató vándorkiállítás. A „Képek történelmünk utolsó másfél századából” című tárlat szeptember végéig látogatható a Fekete Házban. Az alaptörvény illusztrációjaként készült tizenhat historikus festmény a magyar történelem utóbbi százötven évének történelmi eseményeiről nyújt képet. A 150x108 centiméteres alkotások mellett a „Magyarország múltja, jelene és jövője” című, tavaly szeptemberben kiírt gyermekrajz pályázat 30 díjazott munkáját is bemutatják a szegedi kiállítóhelyen. Továbbá 33 olyan kiadványt is megtekinthetnek az érdeklődők, melyek az alaptörvény népszerűsítése céljából készültek el. A SZIN-ről, nem csak SZINezők számára a Somogyi-könyvtár Dóm téri épületének Internet-terében SZIN-es pillanatok 2011-ből címmel 2012. augusztus 16-ától fotókiállítás látható az Új Lenyomat Médiaműhely fiatal alkotóinak munkáiból. A szeptember 12-éig megtekinthető tárlat felidéz néhány kellemes, vidám pillanatot a tavalyi Szegedi Ifjúsági Napok életképeiből. Az ötven éve elhunyt amerikai szexszimbólum, énekes- és színésznő, Marilyn Monroe Magyarországon még soha nem látott relikviáiból nyílt kiállítás a Reök-palotában. A több mint kétszáz tárgy között éppúgy megtalálhatók a színésznő gyerekkori fényképei, mint híres szerepeiben viselt ruhadarabjai – például a Szőkék előnyben című filmben hordott szaténköntöse – vagy az az étkészlet, amellyel a szovjet pártfőtitkár Nyikita Hruscsov tiszteletére adott fogadáson terítettek. A kiállítás nem csupán egy tehetséges színésznőnek szeretne emléket állítani, inkább a magánembert próbálja előtérbe helyezni, bemutatva a művész eddig ismeretlen oldalát.

Mára a THEALTER egyfajta védjegyévé, vizuális lenyomataivá váltak Baráth Ferenc plakátjai, melyekből a Kass Galériában nyílt tárlat. „A Baráth nekünk fogalom, mert fogalmunk lett róla, milyen is a plakát” – mondja Balog József, aki szerint a plakátokat nézve beazonosítható, hogy milyen is volt a fesztivál az adott évben. A vajdasági születésű Baráth Ferenc közel húsz éve készíti a szegedi nemzetközi színházi seregszemle, a Thealter Fesztivál plakátjait. Tanulmányait a belgrádi Képzőművészeti Akadémián végezte, majd az újvidéki Új Symposion című lap és a Forrás folyóirat művészeti vezetőjeként tevékenykedett. Posztereire jellemző a vizuális ellentétek megjelenítése és összehangolása, munkásságát számos szakmai díjjal ismerték el. „Fűben, fában …” – művészi növényábrázolások a Somogyi-könyvtár régi és ritka könyveiben címmel nyílt kiállítása könyvtár földszinti aulájában. A Somogyi-könyvtár gyűjteményének orvostudományi, botanikai, földrajzi- és útleírási köteteiben gyönyörű növényábrák találhatók. A legrégebbiek a XVI. századból származó füveskönyvek (Kräuterbuch-ok), amelyekben a fametszetű ábrákat kézzel színezték. A válogatást nagyméretű poszter-reprodukciók egészítik ki.
A Móra Ferenc Múzeum jelenlegi legnagyszabásúbb kiállítása, a Munkácsy Mihály festményeiből összeállított rendkívüli tárlat október 14-ig áll nyitva a nagyközönség előtt. A három teremben látható tárlaton összesen 41 Munkácsy-festményt mutatnak be: kiállították a gigantikus méretű, több mint 7 méter széles és 4,5 méter magas Golgotát, illetve több olyan művet is, melyet Magyarországon most csodálhat meg először a nagyközönség. Október 14-ig látogatható a Móra Ferenc Múzeum legfrissebb tárlata Kauri és nagyító – ékszerek a 19. századi Óceániából címmel, mely Bíró Lajos, a 19. század végén Új-Guineában kutató magyar világutazó egyedi, 150 darabos ékszer- és használati tárgy gyűjteményét mutatja be a nagyközönségnek. A programajánló összeállításában együttműködő partnerünk az iszeged.hu.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.