Bulvár

Parancsra alakzatot öltő minirobotrajt építettek amerikai tudósok

Parancsra alakzatot öltő minirobotrajt építettek amerikai tudósok

2014. augusztus 15., péntek
Parancsra alakzatot öltő minirobotrajt építettek amerikai tudósok
minirobot_bbc

Parancsra alakzatot öltő minirobotrajt építettek amerikai tudósok. Az egyforma kis gépek mindegyike képet kap a kívánt alakzatról, ezután a megvalósításban együttműködnek egymással. Ez akár 12 órán át is eltarthat.

Ez a legnagyobb robotraj, amelyet valaha építettek - tudósított a BBC hírportálja a Science tudományos lap friss számában megjelent tanulmányról. A struktúrát az élővilág inspirálta: az volt a példa, ahogyan a sejtek kialakítják a szerveket vagy a hangyák hidakat építenek. A találmány önállóan felépülő eszközök és szerkezetek fejlesztésében lehet hasznos. A három centiméter átmérőjű, henger alakú robotok nagyjából akkorák, mint egy szusitekercs. A Harvard Egyetem

Michael Rubenstein

vezette kutatócsoportja kilobotoknak nevezte el őket, és 1024-et épített belőlük, vagyis annyit, ahány byte van egy kilobyte-ban. Minden kilobot három egyenes, vékony lábon mászik, mert a láb olcsóbb, mint a kerék. Arénájuk egy tágas fa asztal, amelyik akkora, mint egy sznúker asztal. A leeséstől perem védi a minirobotokat. A kísérlet elején az egész csapat az egyik oldalon gyűlik össze. Infravörös fény függ fölöttük, ez kommunikál a rajjal, melynek minden tagját infravörös érzékelővel látták el. A fény egyetlen utasítást küld: menj! Ekkor minden kilobot ugyanazt a programot kezdi el. Amelyik olyan helyzetben van, hogy mozoghat, az lassan araszolni kezd az asztalon, közben saját infravörös fényével tájékoztatja a közelében álló "társait". Onnan tudják, hol kezdjék kialakítani a formát, amire programozták őket, hogy négy "magrobotot" előre a végső helyükre illesztettek. Az ő infravörös jelük koordinálja a rajt: az utasítás úgy terjed, hogy mindig azok adják tovább, amelyek tíz centiméteren belül "odafigyelnek". "Mindegyikük figyelembe veszi az aktuális helyzetét, tehát azt, hogy mit tett eddig, és a fényjelekből azt is látja, mit tesznek a szomszédai. Ezek alapján önálló döntéseket hoz" - magyarázta Rubenstein. Az egyes kilobotok nagyon korlátozott képességekkel rendelkeznek, és hibákat is követnek el, ám az irányításukra írt algoritmus legyőzi ezeket a korlátokat. Időigényes, mire a raj felveszi a kívánt alakzatot. "Általában ott voltam, és figyeltem a kísérletet elejétől a végéig. Hát nem éppen látványsport. Olyan, mintha azt nézném, hogy szárad a falon a festék" - mondta a kutatás vezetője. A technológia azonban többet ígér annál, mint hogy nagyon lassan kialakul egy forma egy nagyon nagy asztalon. "Nagy számú, együtt dolgozó robotot képzelünk el, például önjáró autókat az országutakon, a környezetet takarító robotokat vagy olyanokat, amelyek katasztrófák után nyújtanak segítséget" - hangsúlyozta Radhika Nagpal, akinek laboratóriumában a kísérletek folytak.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.