A héten két levezető edzéssel befejezik az őszi idényt a Hódmezővásárhelyi FC NB III-as labdarúgói. Szűcs Róbert vezetőedzővel értékeltük a szezont.
A vásárhelyi klubnál évekre visszamenőleg nem fordult elő szezon közbeni edzőváltás, most az őszi ötödik forduló után - közös megegyezéssel - erre is rákényszerültek, amikor
Kandó Róbertet
Szűcs Róbert
váltotta a kispadon. A HFC szereplése rendkívül hullámzó volt, a már említett első öt fordulóban mindössze egy győzelmet sikerült elérniük, igaz azt idegenben a Jánoshida ellen, míg a négy vereségből hármat - a Pilis, a Kecskemét II. és a Csepel ellen - hazai pályán szenvedtek el. A Szűcs-érában óriási változást jelentett, hogy az öt hazai találkozóból négyet - a Tisza Volán, a Gyula, a Monor és a Szolnok II. ellenit - megnyerték, míg a Makóval döntetlenül mérkőztek. Az idegenbeli mérleg viszont tragikusan gyengére sikeredett, hiszen négyszer - Dabasról, Dunaharasztiból, Tökölről és Tápiószecsőről - pont nélkül tértek haza és mindössze Szarvason sikerült egy pontot elcsípniük. Összességében a 15 mérkőzésből 5 győzelem, 2 döntetlen és 8 vereség a HFC őszi mérlege, a megszerzett 17 pont pedig a 11. helyezéshez lett elegendő. Az ősz tapasztalatairól Szűcs Róbert vezetőedzővel beszélgettünk.
– Hogyan emlékszik vissza az irányítása alatt ősszel lejátszott tíz bajnoki mérkőzésre?
– A hatodik forduló előtt vettem át a csapat irányítását és azonnal megtapasztalhattam az edzői pálya árnyoldalait, hiszen a listavezető Dabas otthonában léptünk pályára és már 20 perc után három góllal vezettek a hazaiak. Szerencsére a katasztrofális vereséget sikerült elkerülni, de éreztem, hogy óriási önbizalomhiánnyal küzd a csapat. A következő mérkőzés előtt igyekeztem mentálisan erősíteni a játékosaimat, hiszen a Makó elleni hazai derbi mindkét csapat számára nagy téttel bírt. Visszagondolva erre a találkozóra, többnyire a mi akaratunk érvényesült, megszereztük a vezetést is, de a hajrában túlzottan az eredmény megőrzésére törekedtek a sorozatos kudarcoktól megviselt játékosaim és a makóiak a hosszabbításban lőtt góllal egyenlíteni tudtak. Ma is úgy látom, hogy ezen a találkozón mi veszítettünk két pontot, ami akkor is nagyon fájt. A nyolcadik fordulóban az akkor második helyen álló Dunaharasztihoz utaztunk. Veszíteni valónk nem volt, így viszonylag felszabadultan játszhattunk. Hibáinkat kihasználva kétszer is vezetést szerzett a hazai együttes, de mi mindkétszer egyenlíteni tudtunk, ami az erősödő csapategységet bizonyította. Sajnos a második gólunkat véleményen szerint teljesen jogtalanul elvette tőlünk egy téves partjelzői beintés, így a megérdemelt pontszerzés helyett pont nélkül utazhattunk haza. A következő játéknapon újabb megyei rivális elleni találkozó következett. A Tisza Volán abban az időszakban még a dobogós helyezés felé kacsingatott, míg nekünk inkább a hátsó régióból való kikerülés lehetett a célunk. Egy Vásárhely-Szeged összecsapás mindig óriási presztízst jelent a játékosok számára, ilyenkor mindegy, hogy melyik csapat éppen hol áll a tabellán. Az elmúlt években mi igazi mumusai lettünk a Volánnak és ez a jelző az októberi mérkőzés után is megmaradt, hiszen helyenként jó játékkal, szoros mérkőzésen sikerült 2-1-re nyernünk. Ez a győzelem talán a három megszerzett pont mellett azért is volt döntő fontosságú, mert a játékosaim végre elhitték, hogy ebben a kiegyenlített mezőnyben bárki meg tud verni bárkit. A tizedik forduló előtt győzelmi reményekkel utaztunk Szarvasra. Minden esélyünk meg is volt a terveink megvalósítására, hiszen a találkozó elején mi irányítottuk a játékot, megszereztük a vezetés, de ezt követően több óriási gólszerzési lehetőséget elhibáztunk. Sajnos a kihagyott helyzetek megbosszulták magukat, hiszen a folytatásban egy kiállítás és az ehhez kötődő büntető után egyenlítettek a szarvasiak, sőt a végén még mi örülhettünk a pontszerzésnek.
Következett a remekül szereplő Gyula elleni hazai találkozó, amely előtt sok segítséget kaptam szegedi kollégámtól a vendégcsapat játékának kielemzéséhez. Úgy érzem, hogy sikerült is a legmegfelelőbb játékstílust megtalálni, ennek ellenére ez a találkozó tipikus döntetlen szagú volt. Az utolsó percben azonban ezúttal mellénk szegődött a szerencse és egy fejesgóllal mindhárom pontot itthon tartottuk. Sajnos az idegenbeli gyenge szereplésünk Tökölön is tovább folytatódott. Ahogy mondani szokás, még a buszon ültünk, amikor már vezettek a hazaiak. Mindent megtettünk az egyenlítésért, de ezen a találkozón semmi sem sikerült. Rosszul játszottunk és egy újabb kapott góllal sima vereséget szenvedtünk. A Tökölön mutatott teljesítmény nem volt túl biztató az erős középcsapatnak számító Monor elleni hazai találkozó előtt. A mérkőzés végig nagy küzdelmet hozott, a helyenként már durvaságba átcsapó vendégek játékával felvettük a kesztyűt és egy remek egyéni teljesítmény után szerzett góllal nyerni tudtunk. Az utolsó őszi idegenbeli találkozó előtt felcsillant a remény arra, hogy egy sikerrel még elérhetjük a minimális célként kitűzött nyolcadik helyezést is. Tápiószecsőn a szezon legjobb támadójátékát produkálta a csapat, de ez a szezon legnagyobb védelmi hibáival párosult, így kikaptunk 3-1-re. A zárófordulóban nem volt más lehetőségünk, mint legyőzni a Szolnok nem túl acélos második csapatát és tapadni a középmezőnyre. A találkozó az ősz legegyértelműbb győzelmét hozta, külön pozitívum, hogy arra is lehetőségem adódott, hogy két 16 éves játékosunknak is lehetőséget adjak az NB III-as hazai bemutatkozásra.
– Összességében hogyan értékeli az őszi szereplést?
– Minden körülményt figyelembe véve jó közepesnek. Nagy eredménynek tartom, hogy hazai pályán irányításom alatt veretlenek maradtunk, sőt a megszerezhető 15 pontból 13-at begyűjtöttünk. Sajnos idegenben már közel sem ment ilyen jól, hiszen mindössze egyetlen pontot sikerült szereznünk. Ebből adódóan jól látható a tavaszi idény feladata is, ha a középmezőny első felében akarunk végezni, akkor a jó hazai szereplés megőrzése mellett jelentősen javítanunk kell az idegenbeli eredményeinken. A mezőny rendkívül kiegyenlített, hiszen mi a 17 pontunkkal a 11. helyen zártunk, ha csak egyetlen vidéki találkozónkat meg tudtuk volna nyerni, akkor három hellyel előrébb végezhettünk volna és azzal szinte mindenki elégedett lenne. Mi nem vagyunk gazdag csapat - bár sokan ezt terjesztik rólunk - ráadásul messze vagyunk a fővárostól, így a játékos erősítések lehetősége is igen korlátozott, tehát elsősorban saját fiataljainkra kell számítanunk, nekik pedig idő kell ahhoz, hogy megszerezzék a szükséges rutint, tapasztalatot.
– Ma már a fiatalokra való építés is kockázatos, hiszen a jobb anyagiak reményében szemrebbenés nélkül elhagyják klubjukat. Mi a helyzet e téren Vásárhelyen?
– Van és valószínűleg lesz erre is példa. A nyáron eltávozott két gólerős játékosunk,
Bata Csongor
és
Rácz Dezső
pótlására kiszemelt
Nuszpán Norbert
például szezon közben szinte szó nélkül hagyott itt bennünket és egy magát "menedzser"-nek titulált ember segítségével Németországban folytatja pályafutását. Hiába volt szerződése, az amatőr szerződés külföldre igazolás esetén semmit sem ér. Hiába fordít a klub az ilyen fiatalokra komoly erőket, egyetlen forintot sem kap vissza és ez nem jó így. A sor a napokban folytatódott, hiszen a Konc testvérek - Krisztián és Adrián - hasonló úton mentek ki Németországba és egy "köszönöm szépen"-re sem voltak képesek. Félő, hogy ez a tendencia ezzel még nem fejeződött be, hiszen hosszú még az idő a január végi külföldi átigazolási időszak végéig.
– Ha már a játékosoknál tartunk, milyen értékelést kap a HFC játékoskerete és közülük kikkel volt elégedett az ősszel?
– Áttekintve az ősszel szerepelt labdarúgókat, számomra is kissé megdöbbentő szám, hogy összesen 30 játékos szerepelt a 15 találkozó jegyzőkönyvében. Igaz, hogy közülük csak 21 lépett pályára és ebből hárman kizárólag csereként, a többiek csak a padon ültek. Ezért is fontos, hogy a klub nevezett a megyei I. osztályú felnőtt bajnokságba, hiszen enélkül ezeknek a játékosoknak alig maradna játéklehetőségük. Összességében tehát azt lehet mondani, hogy kialakult a csapat gerince, hiszen a -
Kovács Krisztián, Huszár Lajos, Antal Krisztián, Bárkányi Bálint, Sipos Zoltán, Marton Bence, Kökény Tamás, Potloka Adriján, Domonkos Ferenc, Varga Máté, Juhász Sándor, Piti László
és
Bartyik Norbert
alkotta - magon csak sérülés, vagy eltíltás miatt változtattam. Közülük a teljesség igénye nélkül a kapus, Kovács Krisztián, a védelemből Bárkányi Bálint, a középpályáról Sipos Zoltán és Bartyik Norbert, míg a támadók közül a fontos gólokat szerző Domonkos Ferenc teljesítménye emelkedett ki.
– Vannak-e átigazolásra kiszemelt játékosok?
– Nagy kérdés, hogy milyen változásokat hoz a téli átigazolási időszak a játékoskeretünkben. A távozók helyét be kell tölteni és erre elsősorban a saját nevelésű, a megyei I. osztályban pallérozódó fiataljaink az első számú kiszemeltek. Az már szinte biztos, hogy
Rácz László, Brizik-Bodrogi István, Tóth József
és
Szabó Csaba
az NB III-as kerettel kezdi meg a januári felkészülést. Természetesen szeretnénk néhány posztra megfelelő játékost találni. Keresünk egy több poszton is bevethető védőt, egy-két középpályást és mindenképpen szükségünk lenne egy gólerős támadóra. December 10-én, szombaton délelőttre 18-22 éves játékosok számára kiválasztót hirdettünk a vásárhelyi stadionban, ahová információim szerint több, mint ötvenen jelezték részvételüket. Jómagam is ott leszek a kiválasztón és abban bízom, hogy edző kollégáimmal együtt néhány csiszolatlan gyémántot fel fogunk fedezni.
– Túl vannak az utolsó edzésen, mikor kezdődik a tavaszi idényre történő felkészülés és mi vár a fiúkra?
– Az előzetes tervek szerint január 11-én (szerdán) délután kezdjük a felkészülést. Az első hét még a ráhangolódást szolgálja, majd heti öt edzéssel meg kell alapoznunk egy sikeres tavaszi szezont. Az edzőmérkőzéseket január végén kezdjük el és várhatóan 10-11 mérkőzést játszunk egyetlen kivételtől eltekintve kizárólag a hazai műfüves pályán. Az ellenfelekről még nem tudok konkrétumokkal szolgálni, szeretnék megmérkőzni az NB II-es Békéscsabával, Szegeddel és Bajával, valamint a megyei I. osztályú bajnokság Békés és Csongrád megyei élcsapataival. Eredeti célunk nem változott, az 5-8. helyen szeretnénk végezni, ehhez pedig sokat kell dolgoznunk a téli időszakban. Végezetül szeretném megköszönni a játékosoknak az elvégzett munkát, kollégáimnak a tőlük kapott segítséget, a klub vezetésének támogatását és bizalmát, valamint a szurkolók biztatását és a nehéz időszakban való kitartásukat is. Remélem tavasszal jó játékunkkal a jelenleginél több szurkolót tudunk kicsábítani a városi stadion lelátóira. Mindenkinek nagyon kellemes ünnepeket és sikeres újévet kívánok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.