Kultúra

Rendhagyó kiállítás nyílt a vásárhelyi Művésztelepen

Rendhagyó kiállítás nyílt a vásárhelyi Művésztelepen

2018. augusztus 31., péntek
Rendhagyó kiállítás nyílt a vásárhelyi Művésztelepen

"A negyvenkét kakapó. A hét ufonauta. A hat ufó. És a gépelő majom" címmel nyílz kiállítás Donka Gergely képzőművész munkáiból csütörtökön a Hódmezővásárhelyi Művésztelepen a nyitott műtermi sorozat keretében.

A szervezők közlése szerint a kiállítás egy négy elemből álló összefüggő installáció, amelyből három (a negyvenkét kakapó, a hét ufonauta és a hat ufó) fehér posztamenseken elhelyezett, feketére festett betonból öntött tárgyakból áll. A negyedik elem (a gépelő majom) pedig egy szintén fehér posztamensen lévő monitor, amelyhez számítógép csatlakozik. A képernyőn egy véletlen generátor által előállított, valós időben íródó szöveg jelenik meg. Az installáció része egy mobiltelefonra írt applikáció, amely a beton elemek geometrikusan elhelyezett, statikus összképét hivatott a kiterjesztett valóság eszközével megtörni. "A kakapók száma Douglas Adams legismertebb regénysorozatában, a Galaxis útikalauz stopposoknak című műben szereplő, az élet értelmére adott választ jelenti, miközben az ufonauták és az ufók számának szorzata is ugyanennyit ad ki" - idézi a közlemény Donka Gergely szavait, aki magyarázatában hozzáfűzi, a gépelő majom a végtelenmajom-tételre utal, amely szerint ha adott valamilyen előre rögzített szöveg, és egy majom korlátlan ideig véletlenszerűen ütögeti egy írógép billentyűit, akkor majdnem biztos, hogy előbb-utóbb ezt az adott szöveget is leírja, még akkor is, ha az olyan összetett és értelmes, mint például William Shakespeare teljes életműve. A tétel története egészen Arisztotelészig, illetve Ciceróig követhető vissza, de Jonathan Swift is foglalkozott vele. "E négy elem viszonyát vizsgálom a végtelen, a valószerűtlenség és a valószínűség tükrében. Fontos aspektusa a még létező, de a kihalás szélén álló papagájféle, a kakapó és az elképzelt, létezéséről bizonyítást nem nyert ufó-ufonauta relációja" - fogalmazott az alkotó. A tárlat szeptember 14-ig tekinthető meg, előzetes egyeztetést követően. Donka Gergely a Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület tagja, Hódmezővásárhely mellett eddig Szegeden, Békéscsabán, Budapesten, Sepsiszentgyörgyön és Debrecenben volt kiállítása, egy fotósorozatát pedig Szöulba is meghívták. A képzőművész két éve dolgozik a MANK által fenntartott művésztelepen.

(MTI)

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.