Az első, nagyközönség számára is nyilvános, belépődíjas filmvetítés 120. évfordulójára emlékeznek a Somogyi-könyvtárban, valamint különleges mesterségekről nyílik tárlat a könyvtárban.
Január 12-ig – 1. emelet, folyóirat-olvasóterem
Marlene Dietrich
bűvöli igéző tekintetével a nézelődőt a 120 éves a mozi című kiállításon, a Somogyi-könyvtár első emeleti folyóirat-olvasótermében. Társaságában a filmtörténet fényesen ragyogó csillagai:
Ingrid Bergman, Sophia Loren, Jeanne Moreau, Gerard Phillipe, James Dean, Charlie Chaplin, Clark Gable
– a fotók betöltik a kiállítás egyik falát. A portrék előtt „a régi idők moziját” idéző, 8 mm-es filmvetítő áll, oldalán, a kapcsolók mellett kis tábla mutatja a szalag befűzésének módját, alján a „Hurkokra vigyázz!” figyelmeztetés olvasható. A kiállítás apropóját az adja, hogy 120 évvel ezelőtt, 1895. december 28-án volt az első, nagyközönség számára is nyilvános, belépődíjas vetítés a párizsi Grand Café indiai termében, a Lumiere fivérek szervezésében. A Somogyi-könyvtár fotók, filmtörténeti albumok, korabeli szegedi moziplakátok segítségével idézi föl a legfiatalabb művészeti ág rohamléptű fejlődését – az egyik tárlóban még egy eredeti filmszalag is kunkorodik. A bibliotéka dokumentumait a szegedi Belvárosi mozi relikviái egészítik ki. A kiállítás január 12-ig tekinthető meg.
December 11. 15.30 – Somogyi-könyvtár, földszinti kiállítótér
Hordókötők, borkötők – avagy kádárok, bodnárok, pintérek címmel rendezi idei közös kiállítását a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a házigazda Somogyi-könyvtár. A rendezvény megnyitója december 11-én, pénteken 15.30 órakor kezdődik a könyvtár földszinti kiállítóterében. Köszöntőt mond
Palánkainé Sebők Zsuzsanna
, a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtár igazgatója. A tárlat anyagát
Nemesi Pál
, a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke ajánlja az érdeklődők figyelmébe. Az iparkamara és a Somogyi-könyvtár Mesterségek dicsérete című közös kiállítás-sorozata egy-egy helyi hagyományokkal is rendelkező kismesterség könyves emlékeit, képi világát mutatja be. „A kádármester mindenkor nagybecsű hordókkal látta el a teremtés koronáját, csinos dézsákkal a fehérnépet. A keményfát tűzzel-vassal, leleményesen kifundált módszereivel, fogásaival engedelmes dongákká tudta hajlítani. Fúrt, faragott, gyalult, méricskélt. A furfang, a finom kéz, és a megteremtett szerszámok adták tudását, melyet őrzött és átadott. Hogy általuk mi is megérezhessük az alkotás örömét, ami örök. A kádárok környékbeli régmúltjáról keveset tudunk, de Bálint Sándor szerint – ha csak a Szeged-vidéki szőlőkre és borkereskedelemre gondolunk – „föltétlenül virágoznia kellett”. A kiállított dokumentumok papírvilágát a
Babik Barna
magángyűjteményéből berendezett műhely kelti életre. A tárlat létrejöttében alkotó módon közreműködött még
Szonda István Attila
, az Endrődi Tájház és Helytörténeti Múzeum vezetője, valamint a Famíves Kft. A Mesterségek dicsérete – Hordókötők, borkötők – avagy kádárok, bodnárok, pintérek című tárlat december 10-től január 27-ig tekinthető meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.