Tizenéveseknek szánt olvasósarkot rendeztek be a Somogyi-könyvtár második emeleti kölcsönzőjében.
Színes kínálatával azokat a fiatalokat szeretnék idecsábítani, akik kinőttek már a gyermekkönyvtárból, de még ismeretlen számukra a felnőttek irodalmi világa. A fantasy, sci-fi, Vörös pöttyös és más sorozatokkal megrakott könyvespolc mögötti fotelekben a közeljövő fiatal olvasónemzedéke lapozgatja a korosztálynak szóló misztikus, mesés, vagy éppen romantikus könyveket.
Milyen típusú könyveket kölcsönzöl legszívesebben? Melyik könyv volt legnagyobb hatással rád? Milyen szempontok szerint választasz olvasmányt? Ezekre a kérdésekre válaszolhattak (természetesen névtelenül) a tiniöböl fölfedezői az elmúlt hetekben. Mondandójukat apró, színes papírlapokra írva, mágneskorongokkal táblára erősítve oszthatják meg egymással, s persze a fiatalok olvasói ízlését föltérképező könyvtárosokkal. „Legjobban a fantasy könyveket szeretem, azon belül is inkább a lányosabbakat” – áll egy rózsaszínű, szív alakú cédulán. A népszerűségi listán dobogós fantasy, krimi és (mai szóhasználattal) romantikus regények kedvelői mellett olyanok is akadnak (nem is kevesen!), akik a tanulmányaikkal kapcsolatos irodalmat tartják fontosabbnak. A könyvtárosok számára külön öröm, hogy sokan és szívesen válaszolnak az olvasási, könyvtárhasználati szokásokat vizsgáló fölmérés kérdéseire.
Az idősebb olvasóközönség körében is mind népszerűbb fantasyt többek között Terry Pratchett, Salvatore, Kevin Hearne könyvei, Robin Hobb Élő hajók-ciklusa, vagy az Assassin's Creed sorozat képviselik. Kitüntetett helyen sorakoznak a Tolkien-kötetek (A gyűrűk ura szerzőjének életművét bemutató kiállítás ugyancsak a kölcsönzőben látható), a fantasy-antológiák (pl. A szellemlátó), s a Conan-történetek – mindez csupán ízelítő a sci-fivel együtt mintegy félezer kötetes kínálatból. A tudományos-fantasztikus irodalom polcain a már klasszikus Galaktika-könyvek és antológiák, a Terminátor, Aliens és Predator, Star Wars és Star Trek, Transformers, Metro 2033 mellett a Typotex és Ad Astra kiadók könyveit is kiemelték.
Vámpírnaplók, Csitt-csitt, Twilight – a töretlenül népszerű Vörös pöttyös sorozat kötetei. A vámpírok világában eligazító kézikönyvek, Anne Rice sátános, boszorkányos regényei szomszédságában már a hazai vámpírvilág titkait föltáró könyveket is találunk. Gaura Ágnes történeteinek hőse Borbíró Borbála, a magyarországi Vámpírkutató Intézet bakancsos tudósa igyekszik leleplezni a legmagasabb körökbe is beépült vérszívókat. Mottó: „Magyar nyakba magyar szemfog!”
A képregények sem hiányoznak a tiniöböl polcairól. Szuperhősök (Batman, Pókember), Watchmen (Őrzők), Hellboy, The Walking Dead (Élőhalottak), Kalyber Joe (alkotója a szegedi Pilcz Roland), Lucky Luke és a Besenyő család társaságában megférnek a szépirodalom rajzolt figurái (Gulliver, Moby Dick, Hunyadi) is. A Képregényes világtörténet sorozata könnyed stílusban foglalja össze az elmúlt néhány ezer év fontos eseményeit.
A „Csajos könyvek” gyűjteménye, címének megfelelően, lányoknak szól. Meg Cabot művei (Locsifecsi királynő és társai), Bad Girls, a Dream-sorozat (benne Cynthia Hand angyalos tinimeséi) mellé komolyabb irodalom is kerül (pl. Niccolò Ammaniti: Magammal viszlek, Robert Williams: Luke és John, Monica Cantieri: Zöldfülű). A fiúknak is szánt Tabu-könyvek titkosabb világra nyitnak ajtót. „Elhallgatott témák, kényes kérdések, megrázó történetek” – ígéri a fülszöveg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.