Délvidék visszacsatolására és a vásárhelyi honvédek hazatérésére emlékezik május 1-jén, csütörtökön 17 órától a Trianon Társaság és a Történelmi Vitézi Rend Hódmezővásárhelyen.
A két világháború közötti revízió beteljesüléseképpen – a Felvidék, Kárpátalja, Észak-Erdély és a Székelyföld visszatértét követően – 1941 áprilisában foglalta vissza a Magyar Királyi Honvédség az 1918. november elején megszállt, majd a trianoni diktátum által elcsatolt Bácskát, valamint a Drávaszöget, Muraközt és Muramelléket – összefoglaló nevén a Délvidéket. A Magyar Királyság területe 11 ezer négyzetkilométerrel, lakosságának száma 1,1 millió fővel gyarapodott. Az ország 1920-ban megszabott területe a többi visszacsatolt résszel együtt majdnem megkétszereződött; a 172.149 km2 nagyságú állam lakossága 1941 nyarán 14.669.128 fő volt. Az 1941. évi hadműveletekben részt vettek a Vásárhelyen állomásozó Magyar Királyi Hunyadi János 9. Honvéd Gyalogezredének III. zászlóaljának katonái is. A megszállás során szabályos harc fejlődött ki a visszamaradt csetnik csoportok és a vásárhelyi honvédek között. Az élen haladó 39/III. zászlóalj Szabadkára bevonuló kötelékei félórás tűzharcban tudták elhallgattatni a kivonult jugoszláv hadsereg által felrobbantott pályaudvar romjai közül és a közeli házakból tüzelő ellenállókat. Egy ilyen csetnik támadásban halt hősi halált a 3. zászlóalj kötelékéből a sóshalmi Imre Pál szakaszvezető, akit Szabadkán temettek el. A Délvidék megszállása április 13-án fejeződött be és a korabeli újságok megfogalmazása alapján „Vásárhely fiai, meg a többi magyar hős katonák a Magyarország testéből Trianonban levágott darabot visszaszerezték és a régi szent határra tűzték ki a diadalmas magyar zászlót”.
A honvédek '41 május elsején tértek vissza állomáshelyükre. A hazatérő katonákat már az algyői hídnál fogadták, s egészen a Kossuth-térig kísérték négy diadalkapu alatt Kopáncs, Kishomok és Vásárhely lakosai. A korabeli leírások szerint annyi virágot még soha nem láttak Vásárhelyen, hiszen bokáig járt az orgonában a város közönsége és a hős fiúk csapatait valósággal virágerdővel árasztotta el. A Szabadkát elfoglaló vásárhelyi katonák elhozták a 22 esztendős trianoni határkövet és elhelyezték a Kossuth téri Hősi emlékmű elé. A város hősi halottjának,
Imre Pál
hazahozatalára gyűjtés indult a Hódmezővásárhely polgármestere felhívására. A város díszsírhelyet adományozott részére, és temetése napján, június 1-jén több mint tízezer ember sereglett föl búcsúztatására a Kossuth téren. Az 1911-ben született Imre Pál emlékét a mai napig márványtábla őrzi a Sóshalmi olvasókörben, sírját születésének centenáriumára újította fel a Történelmi Vitézi Rend. Csütrötökön 17 órakor, a Kossuth téren kezdődő megemlékezést követően, ahol ismét felállítják a vásárhelyi honvédek által egykor zsákmányolt határkő mását, háromnegyed hatkor a Kincses temetőben Imre Pál szakaszvezető, a délvidéki bevonulás vásárhelyi hősi halottjának sírjához várják a szerevezők néma főhajtásra az emlékezőket. A programsorozat zárásásaként a fél hétkor a tabáni templomban tartanak istentiszteletet az elesett katonák lelki üdvéért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.