Pénteken kora este 17 óra után nyitják meg Hódmezővásárhelyen a VIII. Bor- és Pálinkafesztivált, melyen neves pincészetek állítanak ki.
A VIII. Bor- és Pálinkafesztivál ebben az évben augusztus 17-20. között minden nap 15 órától 24 óráig várja a vendégeket. A Kossuth téren felállított pavilonokban Magyarország történelmi borvidékeinek nemzetközileg is elismert legfinomabb borait, köztük a soproni, badacsonyi, etyek-budai, szekszárdi, villányi, mátraaljai, hajós-bajai, tokajhegyaljai, sóshalmi nedűket ízlelhetik meg a fesztiválra látogató vendégek. A borverseny eredményhirdetésére augusztus 18-án 16.15-kor kerül sor a Borfesztivál Pódiumon, ekkor kerül átadásra a Vásárhely Bora cím is.
Koch Borászat – Koch Csaba (Baja-Hajós)
38 ha termő, és 12 ha fiatal ültetésű szőlő területtel rendelkeznek. Pincészetük tájborokat, és 2002 évtől minőségi borokat állít elő, és forgalmaz. A borvidék legelterjedtebb fajtái: Chardonnay, Rajnai Rizling, Cserszegi Fűszeres, Olaszrizling, Kékfrankos, Zweigelt, Oportó, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Kadarka.
Grünfelder és Cheh – Grünfelder Károly (Szekszárd)
A Grünfelder és Czéh Pince a borvidéken mint hagyományos kistermelő foglalkozik szőlő termeléssel és borkészítéssel. A szőlőműveléstől a borlészítésig saját kezűleg dolgozik a pince két tulajdonosa. Boraikkal megjelennek fesztiválokon, helyi rendezvényeken. Fő fajtáik: Kékfrankos, Cabernet Savignon, Merlo.
Frittmann Pincészet – Frittmann Pál (Soltvadkert)
A FRITTMANN névvel fémjelzett borok családi vállalkozásban Soltvadkerten, a Kunság déli részén fekvő alföldi kisvárosban készülnek. Ez idáig már 45 hektár saját telepítésű h agyományos, karós és kordon művelésű szőlőültetvény van a család birtokában, továbbá egyes fajtáikhoz a környező gazdáktól integrálnak válogatottan jó minőségű szőlőt. Fő fajták: Sauvignon Blanc, Rajna Rizling, Cabernet Sauvignon-Franc, Merlot. Kékfrankos Rosé.
Júlia Pincészet – Kovács Julianna (Tállya)
22 ha területen művelnek szőlőt, új és régi telepítések fele-fele arányban találhatók. Családi vállalkozás, a házaspár gyermeke is kitanulta már a borászatot. A borok hagyományos eljárással készülnek rozsdamentes acéltartályban, illetve tölgyfahordóban érlelik. Főleg furmint, kisebb mértékben pedig hárslevelű és sárga muskotály jellemzi a Júlia borpincét. Őstermelői minőségben vannak felen a piacon, boraikat maguk értékesítik.
Farsang Pincészet – Farsang Tibor (Eger)
A Bükk hegység lábainál elterülő egri történelmi borvidék központjában él és foglalkozik szőlőtermesztéssel a Farsang család. A családi pince Eger város kiemelkedő szépségű helyén a Szépasszony-völgy központjában található. Borászatukat a saját maguk által megtermelt szőlőtermésre alapozzák. Jelenleg 5 hektár szőlőültetvénnyel rendelkeznek, melyet a közeljövőben új telepítésekkel növelni szeretnék. Fajtaszerkezetükben az egri borvidékre jellemző fajták találhatók.
Zódor Pincészet – Zódor László (Siklós)
A villányi borvidék nyugati felén, Harkánytól északra helyezkednek el. Ez a vidék optimális feltételeket kínál a minőségi bortermeléshez. Mivel méhészettel is foglalkoznak, felmerült az ötlet, hogy próbálják meg ismét megteremteni a középkorból ismert mézes bort, hivatalos megfogalmazás szerint a „mézzel ízesített, boralapú italt”. Vörös és fehér változatban is közismertté és közkedveltté vált, továbbá az erre a vidékre jellemző világfajtákat is termeli. Fajtaválasztéka: Portugieser, Olaszrizling, Chardonnay, Merlot, Zweigelt.
Fritsch Pince – Horváth Sándor (Villány)
A pincészet gondozása alá 7 ha szőlőterület tartozik. Az ültetvény fajtaösszetételére a kékszőlő túlsúlya jellemző. A jó minőséget visszafogott termésátlaggal, optimális szüretelési időponttal és tradicionális feldolgozással biztosítják. Fajtaválasztéka: Kékoportó, Zweigelt, Kékfrankos, Cabernet Franc, Syrah.
Ungerbauer Családi Borpince – Ungerbauer György (Csongrád)
1966 óta foglalkoznak szőlőtermesztéssel. A ’70-es években létrehoztak egy fajtagyűjteményt, melyben 15 évig figyelték és vizsgálták a 12 különböző, főként csemegeszőlő fajtát a leendő telepítések szempontjából. A rendszerváltás előtt két évvel 21 év szőlészeti-borászati ágazatvezető múlttal, családi alapon működő magángazdaságot alakítottak ki, melynek fő profilja a szőlőtermesztés és szőlő szaporítóanyag előállítás. Fajtaválaszték: Kékfrankos, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot Noir, Zweigelt. Sauvignon Blanc, Cserszegi Fűszeres, Chardonnay, Szürkebarát, Bianca, Zöld veltelini, Ezerfürtű.
Tringa Borpince – Gál Antal (Szekszárd)
A pincészet kis családi vállalkozás – 7 ha szőlő területtel, a szekszárdi dombtetőn, Kerékhegyen, a történelmi borvidék egyik legszebb és legjobb talaj adottságokkal rendelkező részén található. Az időjárási viszonyok főként a vörösbort adó szőlőfajták termelésének kedveznek. Boraikat leginkább maguk által termelt minőségi orientált termelési technológiával, kiváló minőségű szőlőből termelik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.