Kultúra

Sikert aratott a Munkácsy utcaiak találkozója a szegedi múzeumban

Sikert aratott a Munkácsy utcaiak találkozója a szegedi múzeumban

2012. július 14., szombat
Sikert aratott a Munkácsy utcaiak találkozója a szegedi múzeumban

Hódmezővásárhelyről, Forráskútról, Szegedről és több más településről is érkeztek lakosok a Munkácsy utcaiak találkozójára a Móra-múzeumba. A csütörtöki napon a Munkácsy utcában élők ingyen tekinthették meg a Munkácsy-kiállítást – cserében a szervezők arra kérték őket, hogy a festőzsenivel és lakhelyükkel kapcsolatos gondolataikat vessék papírra.

A Móra Ferenc Múzeum aulájába kikészített díszes könyvben a hódmezővásárhelyi Vér család a művésszel kapcsolatos gondolatait fogalmazta meg: „A legnehezebb sorsú emberek alkotják a legkiválóbb műveket, így volt ez

Munkácsy

esetében is. De a tehetség és a zsenialitás szerencsére mindig utat tör magának!” A Balogh család a szegedi Munkácsy utcaiak nevében a közterület elnevezésének történetéről írt: „Munkácsy Mihály 1880-ban

<…>

nagy megtiszteltetésnek vette, hogy Felsőváros régi utcáját, a Minorita utcát róla nevezték el. A Munkácsy utca mai lakói (számuk alig éri el az egy tucatot) köszönik a legnagyobb magyar festőnek az élményt adó tárlatot, a rendezőknek pedig az egyedülálló ötletet és meghívást.” Számos településen Munkácsy halála után nem sokkal neveztek el közterületet a felejthetetlen alkotóról; Makó városa például még a haláleset évében döntött ekképpen, Zalaegerszeg három évvel később határozta el magát, Kiskunfélegyháza 1929-ben, Szombathely pedig 1950-ben nevezett el utcát Munkácsyról. A Móra Ferenc Múzeum az országban elsőként rendezte meg a Munkácsy utcaiak találkozóját a festőzseni nagyszabású kiállításának apropójából. A tárlaton 41 műalkotást tekinthetnek meg az érdeklődők, a bemutatott kollekció biztosítási értéke 7 milliárd forint.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.