Közélet

Soha nem volt még ilyen karácsonyunk

Soha nem volt még ilyen karácsonyunk

2020. december 24., csütörtök
Soha nem volt még ilyen karácsonyunk

Rendhagyó karácsony az idei. November 11-e óta este 8 és reggel 5 óra között kijárási tilalom van, és ez így is marad – előreláthatólag – január 11-ig. Az üzletek este 7 kor bezárnak, nincsenek rendezvények, a kávéházak, éttermek nem fogadhatnak vendégeket, a családi összejöveteleken nem lehetnek tíznél többen. Nem nyitnak ki a mozik, a múzeumok, a színházak, a konditermek, a kicsiket nem vihetjük el a szünidő alatt az állatkertbe.

– Karácsony jövőre is lesz, az a fontos, hogy mi is legyünk – indokolta a szokatlan szigort december elején a kormányfő, akimúlt pénteken a Kossuth rádióban azt mondta: „Idén kis karácsony lesz”, a rokonlátogatásokról most le kell mondani az egészségmegóvás érdekében. Orbán Viktor hozzátette: talán húsvétkor megülhetők majd a szokásos nagy, családi ünnepségek. A kormány végül december 21-én úgy döntött, hogy szentestére, azaz december 24-éről 25-ére virradó éjjelre felfüggeszti a kijárási tilalmat. Fontos megjegyezni, hogy a 24-én éjszaka a lakhelyelhagyási tilalom alól kapunk felmentést, a közterületen és nyilvános helyeken továbbra is tilos a csoportosulás és a gyülekezés, a magánrendezvények, családi rendezvények korlátja továbbra is tíz fő, igaz, ebbe a 14 év alattiakat nem kell beleszámolni.

Januárban kész voltaz akcióterv

Mintha egy egész évtized eltelt volna azóta, hogy a miniszterelnök március 4-én kora este bejelentette:– Megvan az első fertőzött, sőt kettő olyan betegünk van, akit koronavírus miatt kellett egészségügyi intézménybe szállítani. Két Magyarországon tanuló iráni diákról van szó – közölte a közösségi oldalán. –Mától kezdődően a védekezés szakaszába léptünk. Mindennap délben ülésezik az operatív törzs, és utána tájékoztatják a sajtót – tette hozzá Orbán Viktor. A kormány koronavírussal kapcsolatos hivatalos tájékoztató oldala aznap elérhetővé vált.

A kormány már január végén létrehozta az operatív törzset. Az új szerv első ülésén akciótervet fogadott el, melynek célját így foglalták össze: – A fertőzés esetleges magyarországi megjelenésének kiszűrése és lokalizálása, valamint az állami szervek feladatainak összehangolása az egészségügyi és járványügyi intézkedések hatékony megszervezésére. Az operatív törzs folyamatosan elemzi a helyzetet, és amennyiben az indokolt, további intézkedéseket hoz.

Majd eljött az első szomorú napja a magyarországi koronavírus-fertőzések történetének. – Vasárnap sajnos életét vesztette egy 75 éves férfi, akit koronavírus-fertőzés gyanújával és tüdőgyulladással szállítottak a Dél-pesti Centrumkórházba – közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ március 15-én. A nemzeti ünnepen egyébként elmaradt a hivatalos állami ünnepség is.

Nemzeti konzultáció

Néhány nappal korábban, március 11-én hirdette ki a kormány a veszélyhelyzetet, az egyetemeken látogatási tilalmat, a legfertőzöttebb országokból érkezők számára pedig – a magyar állampolgárok kivételével – beutazási tilalmat rendeltek el, majd 13-án Orbán Viktor bejelentette az iskolák távoktatásra való átállását. A kormányfő pár nappal később az éttermek és kávézók nyitvatartási korlátozását is elrendelte.

A vírusjárvány első hullámában meghozott korlátozásokat május elején kezdték el fokozatosan feloldani, a veszélyhelyzet pedig június 18-án ért véget hivatalosan, és átvette a helyét a járványügyi készültség. A kormány az első hullám tapasztalatai alapján felkészítette az egészségügyet, és a nemzeti konzultációban kikérte az emberek véleményét a koronavírus elleni védekezési eszközökről.

A viszonylag nyugodt nyár után ősszel elérte Európát és hazánkat is a járvány második hulláma. A kormány november 4-től visszaállította a rendkívüli jogrendet, újra kihirdette a veszélyhelyzetet, amit az Országgyűlés 90 napra meghosszabbított. Ez azért fontos, mert a rendkívüli jogrend – ahogy az első hullám idején is – gyors cselekvést tesz lehetővé a kormány számára. A veszélyhelyzettel kihirdetett védelmi intézkedéseket pedig a kabinet további egy hónapig meghosszabbította, tehát január 11-ig fennmarad a jelenlegi kijárási tilalom és a többi védelmi intézkedés.

Tömeges oltás

Az ország vezetői, a járványügyi szakértők, valamint az országos tiszti főorvos is többször hangsúlyozta, hogy a járvány és azzal együtt a korlátozások végét a tömeges oltások hozhatják el. A Koronavírus.gov.hu beszámolója szerint már több mint 300 ezren regisztráltak védőoltásra ahttps://vakcinainfo.gov.huhonlapon. A kormány minden lehetséges külföldi vakcina beszerzéséről tárgyal, eddig 17,5 millió adag oltóanyagot kötött le. A lakosság tömeges oltására 2021-ben kerülhet sor, maga a védőoltás pedig ingyenes és önkéntes lesz.

– A dolgok mostani állása szerint úgy kell számolni, hogy a koronavírus-járvány miatti járványügyi készültség 2021-ben valószínűleg egész évben fennmarad – jelentette ki hétfőn a miniszterelnök. Orbán Viktor hozzátette: könnyebb szakaszok talán lesznek az első adag vakcina után, majd az oltóanyag tömeges megérkezését követően, „de mire visszaáll minden a normális kerékvágásba, az legalább egy teljes esztendőt elvisz majd”.

(MN)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.