Közélet

Egyre jobban keresnek a pedagógusok

Egyre jobban keresnek a pedagógusok

2020. május 19., kedd
Egyre jobban keresnek a pedagógusok

Már 113 ezer minősítés történt a pedagógus-előmeneteli rendszer hét évvel ezelőtti bevezetése óta, és csaknem 11 ezren beadták jelentkezésüket a jövő évi eljárásokra is – értesült a Magyar Nemzet. A sikeres megméretés minden esetben fizetésemeléssel jár, átlagosan tíz százalékot hoz a konyhára. 2022-ig mindenkinek át kell esnie legalább egy minősítésen.

A lap cikke szerint a pedagógusok nem kerülhetik meg a portfóliókészítést és az őket ellenőrző szakértők látogatásait, az életpályamodell értelmében ugyanis 2022-ig mindenkinek át kell esnie legalább egy minősítésen. Ez alól csak azok kaptak mentességet, akiknek az előmeneteli rendszer 2013-as bevezetéskor már legfeljebb tíz évük volt hátra a nyugdíjazásig. Közeleg a határidő, és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) szerint a tanárok jól állnak. A portál kérdésére közölték, hogy a minősítések megfelelő ütemben haladtak az elmúlt évek során. A teljes pedagóguslétszám jó ideje 165-170 ezer, és eddig összesen 113 ezer minősítést folytattak le – közölték. A legtöbben pedagógus II. fokozatba kerültek, de több mint 11 ezren már a mesterpedagógus szintre is eljutottak. Bár a pálya csúcsát jelentő kutatótanár kategóriában csak néhány százan vannak, de ebbe a kiemelt csoportba a törvény szerint is csak a pedagógusok legfeljebb egy százaléka kerülhet be. Az előmeneteli rendszer pontosan meghatározza, hány év szakmai gyakorlatot követően lehet, illetve kell fokozatot lépni: ez a gyakornokok esetében jellemzően két év, osztatlan tanárképzésben végzett pályakezdők esetében egy év. Pedagógus I.-ből II.-be kilenc év tapasztalat után kell váltani, idáig mindenkinek kötelező eljutnia, aki szeretné megtartani az állását. A mester- és a kutatószint elérése ugyanakkor már nem kötelező. A 2021. évi minősítési eljárásokra egyébként nemrég zárult le a jelentkezés. Az Oktatási Hivatal összesítése szerint ezúttal 10 935 újabb pedagógus regisztrált, hogy magasabb fizetési kategóriába kerülhessen. Közülük több mint kétezer fő gyakornok, a döntő többség (6824 fő) pedig a pedagógus II. szintre pályázik. Mesterpedagógusok 1389-en akarnak lenni, 183-an megújítanák ezt a pozíciójukat, 207-en pedig tanfelügyelői, minősítési szakértői cím szerzéséért szállnak harcba. Kutatótanári besorolásra ezúttal harminc fő jelentkezett, 24-en pedig megújítanák a korábban megszerzett kutatói címüket.

Az érintetteknek mindenekelőtt portfóliót kell készíteni, ami nem kis munka, hiszen ebben mutatják be a szakmai pályafutásukat. Részletes óratervekkel, továbbá szabadon választott dokumentumok bemutatásával igazolják a kompetenciáik fejlettségét, hospitálási napló és esettanulmány elkészítésével adnak számot pedagógiai jártasságukról. A portfólió feltöltését követő évben a tanárok tevékenységét helyszíni látogatás formájában háromfős szakértői bizottság is értékeli.

Megéri a befektetett energia, a sikeres szintlépés ugyanis minden esetben a bér emelkedésével jár, a többség esetében ez átlagosan tíz százalék. A pontos összeg függ a pályán eltöltött évektől és a végzettségtől is, de nagyjából havi harmincezer forint többletre számíthatnak azok, akik átmennek a vizsgán. A jelenleg érvényes bértábla szerint egyébként a pedagógus II. kategóriában 300 ezer forint feletti bruttó fizetés jellemző, a mesterpedagógusok fizetése pedig több évtizedes szakmai tapasztalat esetén megközelítheti a bruttó 500 ezret. Jó hír, hogy úgy tűnik, a járványhelyzet sem lesz akadálya annak, hogy a tanárok megkapják az idei évre megígért, ugyancsak tízszázalékos, mindenkire érvényes fizetésemelést. Kásler Miklós emberierőforrás-miniszter bejelentése szerint júliustól növelik a juttatásokat, ekkortól megemelt pótlékra számíthatnak az igazgatók is, ráadásul az intézkedésnek az is része, hogy az igazgatók ezentúl minden hónapban bruttó 101 500 forinttal ösztönözhetik a kollégáik kiemelkedő teljesítményét. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter néhány hete a Kormányinfón lapunk kérdésére megerősítette, hogy a veszélyhelyzeti intézkedések nem érintik a tanároknak szánt pénzt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.