A munkahelyvédelmi bértámogatási programra a jelentkezők száma ugrásszerűen megnőtt, már kilencvenezer embernek tudtak ezáltal segíteni – mondta el Bodó Sándor az ITM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az Operatív Törzs keddi sajtótájékoztatóján. Úgy fogalmazott: minél több munkahelyet szeretnénk megmenteni és új munkahelyeket is teremtünk.
A legtöbb igény Fejér, Pest és Győr-Moson-Sopron megyéből érkezett – ismertette. Hat olyan cég jelentkezett, amelyben ezer fő felett van a foglalkoztatottak száma – tette hozzá. A legnagyobb számban továbbra is a kisvállalkozások élnek a lehetőséggel. A regisztrált álláskeresőket nyolcvanmilliárd forintos programmal segítik: ez azt jelenti, hogy
kilenc hónapig biztosítják a bértámogatásukat. Már több mint százezer embernek tudtak segíteni, hogy megmaradjon a munkahelyük – ismertette Bodó Sándor.
A bértámogatási program kapcsán Bodó Sándor elmondta: minden álláskereső elhelyezkedését nettó 112 ezer forinttal támogatják. Az érintettek kilenc hónap alatt összesen közel nettó egymillió forint jövedelemre tehetnek szert. Közlése szerint
a cégek a pályázat beadásának napján érvényes állomány létszámmal vehetnek részt a pályázaton.
A kérelmek már benyújthatók a cégkapun keresztül – jelezte, hozzátéve: az érdeklődők további részletes információkat találnak
portálon.
A gazdaságvédelmi intézkedések megvédik a magyar munkahelyeket
– hangsúlyozta az államtitkár. Müller Cecília országos tiszti főorvos közölte: az elmúlt 24 órában 21 fővel nőtt az igazolt fertőzöttek száma, így ma 3556 fő fertőzött személyt tartanak nyilván. Az elhunytak száma 5 fővel, összesen 467-re emelkedett. 1412-en pedig már meggyógyultak. A mai napon 1677 fő aktív fertőzöttet tartunk nyilván, 45 százalékuk budapesti. A gyógyultak közül 645-an (46 százalék) fővárosiak, 767 főt (54 százalék) pedig vidéken tartunk nyilván – mondta.
Az elhunytak életkor szerinti megoszlásáról a tiszti főorvos azt mondta, a 467 főből 434-en 61 év felettiek.
Az egészségügyi szolgáltatások újraindulása miatt ismét tumultust tapasztaltak néhány intézményben, épp emiatt fontos az előzetes telefonos bejelentkezés – hívta fel a figyelmet. Hozzátette, ugyanez igaz a háziorvosok és más szakorvos esetén is.
A családorvosok napja alkalmából Müller Cecília köszönetet mondott minden itt dolgozónak a helytállásukért, empátiájukért, hiszen ők a kapuőrök, akik a végigkísérik a családok életét.
Bár rendkívül kedvezően alakulnak a járványügyi adatok, meg kell tartani az éberséget, az óvatosságot:
nem tehetünk még pontot a járvány végére
– fogalmazott. A járványügyi vektorok a terjesztő közeget jelentik, a fertőző forrástól a fogékony közegig – mondta Müller. A koronavírus továbbadásában nem játszik szerepet vektor, ezt egyik kutatás sem igazolja – tette hozzá. Vagyis sem a szúnyogok, sem a kullancsok nem terjesztik a koronavírust – emelte ki. A kullancsok a természetben a dús aljnövényzetben fordulnak elő, ezek terjesztik a bakteriális Lyme-kórt és a vírusos agyhártyagyulladást – ismertette Müller Cecília. A kullancs jellemzően a bőrbe jutástól számítva órákkal később tud fertőzni, így amint észrevesszük, gyorsan távolítsuk el – kérte. Hozzátette, a sokszor a fej bennszakad, de ettől nem kell félni, mert a kullancs potrohában található a fertőzés. Ne tekergessük, hanem egyszerű mozdulattal távolítsuk el. Olyan ruhában érdemes kirándulni, amely könnyű, szellős, de minél nagyobb felületet takar a bőrön és világos színű, így könnyebb észrevenni a kullancsot. Ha észreveszünk bőrpírt, koncentrikus körökben, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz – javasolta.
Fokozott figyelemmel el tudjuk kerülni a kellemetlenségeket, amelyek egy szabadtéri túra során jelentkezhetnek – összegezte Müller Cecília.
Kiss Róbert rendőr alezredes jelezte: május 21-től Szlovákiába hatósági karantén elrendelése nélkül is visszautazhatnak, akinek a beutazása nem haladja meg a 24 órát. Horvátország felé pedig változás, hogy már nemcsak azok mehetnek, akik ingatlannal vagy hajóval rendelkeznek az országban, hanem azok is, akik méltányolható személyes okból kívánnak beutazni. Ilyen oknak számít, ha valaki például családi eseményre, orvosi vizsgálatra, gyógykezelésre utazik, vagy ha valakinek érvényes dokumentummal igazolt szállásfoglalása van. Kiss Róbert beszámolt arról is, hogy az elmúlt 24 órában 806 hatósági házi karantént rendeltek el, így ma 10394 karantén van érvényben összesen. Az elmúlt napon 31 esetben tapasztaltak a rendőrök magatartásszegést.
Újságírói kérdésre Müller Cecília elmondta, ugyanazt a textilmaszkot csak egyszer használjuk, minden használat után fertőtlenítőszerrel mossuk ki. Az egészségügyben használt maszkokat jellemzően négyóránként cserélik – tette hozzá.
Az idősebb rokonokkal való találkozásról azt mondta, hosszú ideig kellett távol lenni egymástól, újra érintkezhetnek fizikailag is, de csak akkor, ha mindenki egészséges. Az idősávok szerinti vásárlásról Kiss Róbert azt mondta, továbbra is kérik, hogy 9-12 óra között csak a 65 év felettiek menjenek az élelmiszer-üzletekbe, gyógyszertárakba, drogériákba. Müller Cecília hangsúlyozta, minden egészségügyi ellátást úgy lehet igénybe venni, hogy előzetesen telefonon időpontot kérünk. Ha nincs jele annak, hogy valaki koronavírus-fertőzött és a kérdőív is ezt igazolja, akkor nem szükséges negatív laborvizsgálatot vinni. A gyermekek esetén a vonatkozó jogszabály nem tesz különbséget az életkorok szerint, de
a hat éven aluli gyermekekre nem szabad rákényszeríteni a maszkot, mert zavarhatja a légzésüket
– mondta Müller Cecília. Egy másik újságírói kérdésre úgy reagált,
a játszótéren gyermekeket kísérők elég, ha betartják a szociális távolságot, más óvintézkedés, például a maszkviselés nem szükséges.
A nyári táboroknál egy nyilatkozat szükséges a szülőtől, hogy a gyermek egészséges, így mehet közösségbe – emlékeztetett a tisztifőorvos. Arra a kérdésre, hogy mi okozza a fertőzöttek számának újbóli növekedését, Müller Cecília elmondta: az egyik napról a másikra történő változások nem nyújtanak kellő információt, ennél hosszabb távon lehet csak értékelni az adatokat.
Tegnapról mára egyébként ismét csökkenés figyelhető meg, és elmondható, hogy az utóbbi 10-14 napban a trend mindenképp lefelé irányul
– fogalmazott. Kijelentette: a nyitás ellenére nem növekszik a megbetegedettek száma, továbbra is leszálló ágban van a járvány.
(M1, MN)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.