1918. március 11-e volt. Az Amerikai Egyesült Államok középnyugati állama, az ország szívének nevezett Kansas egyik katonai bázisán a szolgálatos szakács nem érezte jól magát. Betegen nem főzhetett, leváltották, s ő irányt vett a gyengélkedő felé. A szanitéc megvizsgálta, annyit mondott: nátha. Szó mi szó, különös nátha volt ez! Kórokozója két év alatt végiglátogatta a földgolyót, és mindenütt rengeteg áldozatot szedett. Többet, mint az első világháború: összesen ötvenmilliót.
Írásunk nem kíván párhozamot vonni a száz év előtti járvány és a mai között. Ez értelmezhetetlen lenne: az egykori és a mai védőháló, az egészségügyi struktúra, az orvoslás fejlettsége, a terápiás módszerek és gyógyszerek különbözősége szinte kifejezhetetlen. Mi értelme hát a régmúlt tragédiáját fölidézni? A tanulságért: száz éve nem figyeltek föl az első, nagyon is intő jelekre. De gondolatban ugorjunk vissza 1918 tavaszába. Az hamar kiderült, hogy a kansasi szanitéc tévedett: nem közönséges megfázás, hanem influenza okozta a tüneteket. És a szakács a még szolgálatban töltött utolsó óra alatt egész századnyi katonának adta át a vírust. A Fort Riley bázison egyetlen nap alatt több mint százan estek ágynak. Ilyen gyors és agresszív fertőzéshullámmal rég nem találkoztak az orvosok. És ahogy egy ilyen betegségnél ez törvényszerű, elindult a lavina. Az épp akkortájt Franciaországba vezényelt hadtest állományában elég volt akár egyetlen vírushordozó, és a betegség elindult európai-, sőt világkörútjára. Hamar megkapta a „spanyol” nevet – érdemtelenül, mert a vírusnak nem volt köze az Ibér-félszigethez, kezdetben csak amerikai–francia koprodukcióban sokasodott.
Kansasi felbukkanása után három hónap telik el, s a háború évei alatt megrogyott Budapesten is megjelenik a betegség. Először hadifoglyokon fedezték fel, őket a Zita kórházban karanténba zárták. De már késő volt: az elkülönítésük előtt a ragályt átadhatták másoknak. Hamarosan civilek is megfertőződtek. Az orvosok többsége mindamellett nem aggódott a kór miatt, az országos tiszti főorvos, Szabó doktor nyugalomra intett mindenkit, és egy tekintélyes professzor egyenest úgy nyilatkozott a járványról: „felfújt dolog”. Egyedül a belgyógyász Kövesi Géza doktor húzta meg a vészharangot: nyilvánosságra hozta, hogy páciensei egy részét egy hétig negyvenfokos láz kínozta, és életveszélyt jelentő hurutos tüdőgyulladás is előfordult. De hiába, a nyugalomra intők voltak sokkal többen… Elérkezik július. Szegedet ennek előtte még nem csapta meg a járvány szele, a polgárok semmit sem érzékelnek a lehetséges veszélyből. A Délmagyarország 3-án tudatja: „Új betegségről írnak egy pár nap óta a külföldi újságok. Ez a betegség, amelynek spanyol eredete folytán spanyol betegség a neve, egyre terjed a különböző országokban és körútjában már elérkezett Budapestre is. Jó szerencse, hogy szórványosan jelentkezett a fővárosban és enyhe lefolyású. … A járványszerű betegség nem ad okot nyugtalanságra.”
No, elég volt két nap, és már nem csupán az újság lapfeje volt komor, hanem a híradás is: 5-én tudatja az újság, hogy már három „spanyol beteg” van a városban. Történt, hogy a Béke utcában lakó özvegy Schnitzerné egyik fia a harctérről hazaérkezett, s a fiatal hadnaggyal jött tisztiszolgája is, aki hamarosan a betegség tüneteit mutatta. Másnap özvegy Schnitzerné és lánya, Etelka is ágynak esik, a házban lévő másik asszonyt és a gyerekeket azonnal elkülönítik, így ők megmenekülnek a fertőzéstől. A kezelőorvos kijelenti: eddig nem tapasztalt betegséggel állnak szemben. Időközben befut a hír, hogy Budapesten a spanyoljárvány szűnőben van, azonban – meglepő fordulat! – „a főváros környékén tömegesen lépett fel. Így legutóbb 50 munkás megbetegedését jelentették. Remélik, hogy a betegségnek könnyebb lefolyása lesz.” Az 1918-as optimizmus nem igazolódott. A világjárvány csak akkor lobbant be igazán és tartott 1920 márciusáig. Szeged is előtte volt még minden megpróbáltatásnak. A halálos áldozatok csak ez után következtek. Ahogy az orvosok, nővérek, ápolók hatalmas küzdelme is. Ja, és a szakács meg az ő ötvenmillió áldozata… persze, hogy nem több írói fordulatnál, s ilyformán igaztalan. Ám a valóság: ha akaratlanul is, de azzal, hogy a fertőzést átadta, az első dominótéglát ő döntötte föl. A többi már ment magától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.