Közélet

Ezer forintokkal trükközik az IKV, de hosszú távon sokat számíthat

Ezer forintokkal trükközik az IKV, de hosszú távon sokat számíthat

2019. május 8., szerda
Ezer forintokkal trükközik az IKV, de hosszú távon sokat számíthat

Olvasónk elővásárlási jogával élve venne meg egy IKV-től bérelt ingatlant, igen kedvező áron, melyre jogszabályi keretek nyújthatnak lehetőséget. A kedvező konstrukcióról azonban később kiderült, hogy ez a matek nem az a matek, de azt nem árulja el az ingatlankezelő, hogy hogyan számították ki a trükkös összeget.

"Most bérlek egy elég értékes belvárosi lakást az IKV-től, és meg szeretném venni" – avatott be az alaphelyzetbe olvasónk, aki nem járult hozzá neve megjelenéséhez, mivel még folyamatban van az ügye az ingatlankezelővel. Általában az IKV-s ingatlanok bérlői elővásárlási joggal élhetnek, ha meg akarják fenni a bérleményt. Olvasónk azért döntött így, mert 2017 végén jogszabályi változás következett be, így az elővásárlási joggal járó kedvezményes adásvételt 70 százalékról 90 százalékra emelték a 2018 nyarán kezdeményezett vásárlások kapcsán. "Hosszú ideje zajló folyamat ez, melynek most már sikerül a végére érni. Tavaly májusban jeleztem, hogy szeretném megvásárolni az ingatlant, de mivel műemlékvédelem alatt álló épületről van szó, így nem csak az IKV-nál kell lefolytatni az ügyet" – mondta. Azóta küldtek ki értékbecslőt is, és kiderült, hogy olvasónk egyben 14 millió forintért vásárolhatja meg a lakást úgy, hogy a 30 százalék kedvezmény mellett még 11,2 százalékkal, tehát összesen az ingatlan piaci értékének 58,8 százalékáért vásárolhatja meg az ingatlant. Ha viszont 15 éves részletfizetést választ, akkor összesen 18 millió forintot kell törlesztenie a jegybanki alapkamatnak megfelelően, tehát 0,9 százalékos kamattal. Végül az utóbbi lehetőség mellett döntött. "Most már a banki kalkulátoroknak köszönhetően azért könnyű utánajárni annak, hogy hogyan alakulnak a havi díjai egy ilyen részletfizetési megállapodásnak, így ki is jött egy havi 85 ezer forint körüli összeg. Viszont amikor megkaptam februárban az adásvételi szerződést, akkor nagyon meglepődtem" – idézte fel. A szerződésen ugyanis 90 ezer forintnál is nagyobb összeg szerepelt havi törlesztésként, ami magasabb a 0,9 százalékos kamatnál. Ez hosszú távon azt jelenti, hogy 900 ezer forinttal kerül többe az ingatlan. Mivel 90 napos határidőt kapott az adásvételi szerződés aláírására, így ezt már a héten megtette, ám úgy tervezi, hogy nem hagyja ennyiben. "Bíróságra kell vinni, ez egyértelmű" – mondta. "Megkerestem az ingatlankezelőt is, ahol úgy tűnt, hogy nem akartak velem szóba állni. Arról érdeklődtem volna, hogy hogyan jött ki ez a szám, ami alapján a havi törlesztést kell fizetnem 180 hónapon át, de azt mondták, hogy ez a számítás belső anyag, nem adhatják ki. A bíróság azonban ezt kikérheti" – árulta el. Olvasónk úgy véli, rendszerszintű problémáról lehet szó. "Úgy tudom, a jogszabályi változás miatt elég sokan beadták az igényüket arra, hogy megvásárolják a bérleményüket. Sokan járhatnak úgy, hogy többet fizetnek, pedig nem kellene a jogszabályi kötelezettség miatt" – mondta. "Ez olyan, mintha öntől kérnék kölcsön egymillió forintot és megállapodnánk, hogy havonta 100 ezer forintért tíz hónap alatt törlesztem. Majd ön erre azt mondja, hogy 130 ezer forint törlesztést kér havonta és csak azzal indokol, hogy ezt számolta ki, ezért kell annyit fizetni" – érzékeltette.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.