Több mint százezer magyar katona, mintegy tízezer Csongrád megyei, köztük háromezer szegedi soha nem tért haza szeretteihez a 75 évvel ezelőtt megindult szovjet támadás után.
A Csongrád Megyei Önkormányzat és a Csongrád Megyei Kormányhivatal közösen emlékezett a doni áttörés 75. évfordulójára, külön fejet hajtva az elesett Csongrád megyei katonák emléke előtt a Rákóczi téri, Szabad emlékezés szobránál.
– Aki országa hívó szavára harcba indul, majd a kilátástalan túlerővel szemben küzd és életét adja, az hős. Hős, akinek az emlékét nemzedékeken keresztül meg kell őrizni – emelte ki Kakas Béla, a Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke.
Elmondta, Kligl Sándor drámai hatású, lélekemelő, a doni szenvedéseket fájdalmasan hitelesen ábrázoló szobra emlékeztet bennünket 120 ezer magyar férfi, fiatalember, közöttük 10 ezer Csongrád megyei katona halálára, a magyar történelem egyik legnagyobb véráldozatára. A doni katasztrófára, a XX. század Mohácsára, a pergőtűzben vagy a kegyetlen hidegben pusztultakra éveken keresztül nem lehetett emlékezni. A Don-mentén orosz földben nyugvó áldozatok mementója e műalkotás, amelyet a Csongrád Megyei Közgyűlés állíttatott 2009-ben.
Véleménye szerint e szobor, tisztelgés a túlélők előtt is, akiknek egy egész életen keresztül titkolniuk kellett második világháborús múltjukat. Tőlük a sors nem az életüket vette el, hanem a jövőjüket, a büszkeségüket, az önazonosságukat. Kondé Lajos plébános, pasztorális püspöki helynök mondott imát az áldozatokért. Fohászában erőt kért az egymás iránti tisztelet megadásához és ahhoz, legyünk a különbözőségek egységének építői, minden közönyt mellőzzünk akkor, amikor a jóság és az igazság ellen történik támadás. A megemlékezők koszorúval, mécsessel adóztak a doni katasztrófa hőseinek, áldozatainak emléke előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.