Szegeden tartott fórumot a DK elnöke. Orbán Viktor mellett Botka Lászlóról beszélt. Azt állította, nem lehet kidobni a 2010 előtti időszakot, mint ahogy az MSZP kormányfőjelöltje gondolja.
„
Orbán Viktor
kormánya az elmúlt négy év legveszélyesebb kihívásával néz szembe. Ez azonban az ország számára lehetőség, hogy megszabaduljon tőle” – fogalmazott kedd esti fóruma előtt Szegeden
Gyurcsány Ferenc
, a Demokratikus Koalíció vezetője. Szerinte a CEU kérdése az ötödik ügy az internetadó óta, amelyben a kormány visszavonulót fújt, pedig egy hónapja nem gondolta volna, hogy demonstrációk fognak kezdődni. A jelenlegi tüntetésekről azt gondolja, nem csupán az oktatás szabadságáról szólnak, hanem egy általános elutasítást fejeznek ki. Abban reménykedik, hogy a tiltakozások folytatódnak. Azt hangsúlyozta, hogy egyetlen feladatuk van, a jelenlegi kormány legyőzése, s egy év múlva már azt szeretné, ha az ellenzéki pártok kormányoznának, a DK pedig a koalíció tagja volna. A tiszta arányos listás választási rendszer tartaná megfelelőnek, de szerinte a Fidesz ezt nem fogja elfogadni, inkább a saját hatalmi érdekeit nézi. Azonban kérdéses számára, hogy érdemes-e lefolytatni egy olyan küzdelmet, amely eleve kilátástalan. Valamint egyszerre látja veszélyesnek is az elképzelést: egy tiszta listás választási rendszerben egyik politikai blokknak sem lenne többsége, azaz kisebbségi kormányzás jönne létre, melynek hatására vagy ingatag kormányzás, vagy választások sorozata következne. Ezt végig kell gondolni a szavazóknak a döntésük meghozatala előtt.
Azt ígérte, hogy tudományra, oktatásra többet költenének hatalomra kerülésük esetén. Az egészségügyből éves szinten 700 milliárd forint hiányzik – ennyit két hónap alatt fizetnek ki az összes nyugdíjasnak, érzékeltette az időskorú közönségnek az összeg nagyságát. A problémát társadalmi egyeztetéssel vizsgálnák, majd ezt követően népszavazást tartanának az ügyben. Hangsúlyozta: a megoldás fájdalmas lesz. Odaszúrt egyet az MSZP-nek is, amely a nyugdíjasokat ingyen a gyógyszerrel nyerné meg magának. Szerinte ugyanis ütközik a „Fizessenek a gazdagok” mottó, azzal, hogy ez a lehetőség a magasabb jövedelmű nyugdíjasoknak is járna. A rendezvényen egyben azt akarta bemutatni, hogy 2010 előtt mit építettek, milyen eredményeket értek el Szegeden. Úgy vélekedett, az ő kormányzásának köszönhetően épült a megyeszékhelyen, illetve közelében kórház, autópálya, valamint a 2-es villamos. „Nem szabad kidobni mindent, ami 2010 előtt történt, nem lehet végleg a múltat eltörölni. Akik ezt megtennék, azok több kárt okoztak, mint hasznot” – üzente a volt miniszterelnök Botka Lászlónak.
„Én nagyon szeretem a miniszterelnök urat is (
itt most Gyurcsányra utalt – szerk.
) és a Botka urat is. Most nem tudom, hogy melyik ujjamba harapjak” – fejezte ki aggodalmait egy - a DK és MSZP között - őrlődő néni. A pártvezető csak annyit válaszolt: pedig valamelyik ujjába bele kell harapnia. Továbbra is a közös listát támogatja Gyurcsány Ferenc – fejtette ki egy újabb, a támogatói által feltett kérdésre. Úgy fogalmazott, hogy az egységes koalíció hiánya, s az egymással ellentétes baloldali javaslatok csak a Fideszt erősítik, amelyben nincsenek hasonló törések. A célja az, hogy az utolsó hetekben tegye szorossá a választásokat, mert magasabb részvétel esetén nyerhet az ellenzék. „Nem egy választókerületet képviselek, nem erre szegődtem. A DK politikáját képviselem, ha elfogadnám az egyéni képviselői helyet, akkor csak annyi lenne a fontos, hogy a parlamentben üljek. Én azonban 500 ezer fő DK-st képviselek” – mondta Gyurcsány Ferenc a sajtó kérdésére. Megemlítette, hogy Botka egyetlen egy tárgyalást folytatott (LMP-vel), amelynek eredménye kudarc lett, majd a szegedi polgármester úgy fogalmazott, inkább a néppel tárgyalna. Ehhez ironikusan sok sikert kívánt, azt gondolja, hogy szeptemberre talán megváltozik az álláspontja az MSZP miniszterelnök-jelöltjének. „Alkudozni, nem alkudozunk, de szívesen tárgyalunk” – tette hozzá. A Momentum Mozgalom javaslata elől, amelynek jegyében egy kormányfő is csak kétszer lenne megválasztható, viszont nem zárkózna el. Lapunk kérdésére azt mondta, hogy ugyan a mostani szabályozást sem tartja rossznak, de csak egy hosszabb vita után alakítják ki a saját álláspontjukat is az ügyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.