Közélet

Szerbia hatezer migránst tud ellátni a téli időszakban

Szerbia hatezer migránst tud ellátni a téli időszakban

2016. október 7., péntek
Szerbia hatezer migránst tud ellátni a téli időszakban

Szerbia a téli időszakban el tudja látni azt a hatezer migránst, aki most a területén tartózkodik, akkor léphetnek fel gondok, ha ez a szám növekedni kezd - hangsúlyozta Ivan Gerginov, a szerbiai menekültügyi főbiztosság munkatársa pénteken a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS).

Elmondta azt is, hogy egy ember ellátása naponta 8 eurójába (2440 forint) kerül az országnak, a befogadóközpontokban pedig jelenleg 4852-en tartózkodnak. Szerbiának eddig csak az Európai Unió képviselete adott anyagi támogatást, mégpedig 22 millió eurót (6,7 milliárd forint). Nemzetiségi összetétel szempontjából - folytatta Ivan Gerginov - a migránsok 54 százaléka afganisztáni, 14 százaléka szíriai, 13 százaléka iraki, 10 százaléka pakisztáni, 3 százaléka iráni, a maradék hat százalék pedig más országokból érkezett. Megállapítása szerint az utóbbi időben megnövekedett a nők és a gyerekek száma az illegális bevándorlók között. A menekültügyi főbiztosság munkatársa kiemelte: Szerbia csak tranzitország, a migránsok nem akarnak a Nyugat-Balkánon maradni. A bevándorlók számának növekedését egyre több szerb politikus - közöttük a köztársasági elnök - szeretné valamilyen fizikai akadály felállításával megakadályozni. A szerb szociálisügyi miniszter és a belügyminiszter is kerítést emelne a Bulgáriával és a Macedóniával közös határszakaszon, ám ezt a javaslatot a kormányfő elutasította. A szerb-bolgár és a szerb-macedón határszakaszt július közepe óta a katonaság és a rendőrség közös járőrei védik. Jovan Krivokapic, a szerb védelmi minisztérium szóvivője a Politika című belgrádi napilapnak adott pénteki interjújában felhívta a figyelmet arra, hogy két és fél hónap alatt több mint tízezer illegális határátlépést akadályoztak meg. Elmondta: a bolgár határszakasz védelme nagyobb kihívást jelent, mert a terepet nem lehet jól átlátni, a magas hegyek és a kerülőutak az embercsempészek számára kedvezővé teszik a körülményeket, míg a macedón szakaszon - éppen a könnyebb haladás miatt - a próbálkozások magas száma ad okot a szigorúbb ellenőrzésre. Az úgynevezett balkáni migránsútvonal márciusi hivatalos lezárása óta egyre több illegális bevándorló veszi igénybe embercsempészek segítségét. A migránsoktól a csempészek fejenként 800-1300 eurót kérnek, egy szállítmányba pedig 15-16 embert zsúfolnak be.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.