Élesen bírálta Recep Tayyip Erdogan török elnök szombaton azokat a Törökországban szolgálatot teljesítő külföldi diplomatákat, akik a Cumhuriyet című kormánykritikus török napilap két, ismét a vádlottak padjára került újságírója iránti támogatásukat fejezték ki jelenlétükkel a bíróság épületénél pénteken Isztambulban.
"Kicsodák Önök? Mi keresnivalójuk van ott? A diplomáciának is megvan a maga etikettje. Ez nem a te országod, ez itt Törökország. A konzulátus épületében vagy annak határain belül mozoghatsz, azon kívül csak engedély függvényében." - fogalmazott egy gazdasági fórumon tartott beszédében a török államfő.
Can Dündar
, az újság főszerkesztője és
Erdem Gül
, a lap fővárosi tudósítója az ügyészség szerint terroristahálózatokat támogatott, kémkedett, valamint a kormány hatalmának megdöntésére tett kísérletet. A két férfit azért tartóztatták le tavaly novemberben, mert májusban cikket jelentettek meg, amely szerint Törökország 2014-ben fegyvereket szállított szíriai szélsőségeseknek. A Cumhuriyet a riport állításainak alátámasztására videofelvételeket is közzétett. A bíróság határozata értelmében a pénteki tárgyalás zárt ajtók mögött zajlott volna, két ellenzéki képviselő azonban nem volt hajlandó elhagyni a termet, ezért a per folytatását április 1-jére halasztották. Az ügy újraindulását megelőzően a török alkotmánybíróság február 25-én egyszer már úgy döntött, hogy a hatóságok megsértették a november óta vizsgálati fogságban tartott két újságíró jogait. A bíróság elrendelte azonnali szabadlábra helyezésüket.
Erdogan
a Kúria határozatát követően úgy nyilatkozott, hogy az ügy nem a szólásszabadságról, hanem a kémkedésről szól. A média nem lehet határtalanul szabad, ahogy a világon sehol sem az - tette hozzá. Hangsúlyozta: a döntést illetően csak csendben marad, de nem köteles azt elfogadni. Dündar és Gül letartóztatása nemzetközi aggodalmat keltett a törökországi sajtószabadság helyzete miatt. A török elnök szerint az újság aláássa országa tekintélyét. Az államfő elismerte, hogy a Szíriába tartó teherautók a titkosszolgálathoz tartoztak, de - állítása szerint - azok az ott élő türkmén kisebbségnek vittek segélycsomagokat. A szíriai türkmén népcsoport fegyveresei offenzívát folytatnak mind Bassár el-Aszad kormányerői, mind az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet harcosai ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.