A magyar kormány tiszteletben tartja, ha Németország be kívánja engedni a bevándorlókat, azt azonban elképzelhetetlennek tartja, hogy ez a döntés bármely más országra nézve kötelező legyen - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Lázár János
a német kancellár bejelentésére reagálva, miszerint legalizálni kellene a bevándorlást, kijelentette: Németország saját akaratát rá akarja kényszeríteni Európára. Ha Németországnak lelkiismeret-furdalása van valami miatt, és bárkit be akar telepíteni, azt megteheti, de az nem lehet kötelező Magyarország számára - fűzte hozzá. A miniszter elmondta azt is: a kormány a szerdai ülésén arról döntött, hogy fenntartja a négy déli megyére vonatkozó rendkívüli eljárásrendet. Lázár János megjegyezte: nem kívánja minősíteni, hogy Ausztria szögesdrótot helyezett el a szlovén határán, mert nem akar abba a hibába esni, mint az osztrák politikusok, akik szerinte "magas lóról tárgyaltak", megbélyegezték az országot és a miniszterelnököt a kerítésépítéskor. "Mi abban vagyunk érdekeltek, hogy az osztrák-magyar viszony, a hagyományokhoz híven - '48-at is belevéve - rendeződjön és erősödjön az együttműködés" - jelentette ki, ezért, mint mondta, nem fogják azokat az emberi jogi és európai értékeket számon kérni rajtuk, amelyeket ők kértek számon Magyarországon. Lázár János példaértékűnek nevezte a visegrádi országok együttműködését a kérdésben, mint arról beszámolt, Lengyelország is elindított 43 határőrt. Az európai kötelező letelepítési kvótájával kapcsolatban a kormány azon meggyőződését is megismételte: a magyar emberek támogatására, és nem a betelepítés támogatására van szükség. Fontosnak ítélte a választók véleményét is a kérdésben, és üdvözölte a Fidesz aláírásgyűjtését annak elutasítása érdekében. Hangsúlyozta: a következő hetekben le kell folytatni a társadalmi és parlamenti vitát, hogy az uniós döntés megtámadható legyen. Rámutatott: ha a kvóta intézménye meghívás mindenkinek, aki rosszabbul él, mint az európaiak. Az nemcsak befogadást, hanem kötelezően nyújtandó ellátást is jelentene az ide érkezőknek - nyugdíjat, szociális segélyt -, amely egy európai egységesítés esetén magasabb is lehet a magyarországi ellátásoknál. Arra a felvetésre, hogy egyes bevándorlók nem tudják elhagyni az országot, azt mondta: a miniszterelnök jelentést kért a kérdésben, így vizsgálják azt. Lázár János megismételte: meggyőződése szerint a magyar határszakaszokhoz korábban irányított akcióban szállították a migránsokat, akiket felszereltek, tájékoztattak, s ezt valakinek finanszírozni kellett. Vannak, akiknek ez politikai program - jegyezte meg, hozzátéve, hogy Magyarország álláspontja - amelyet az uniós csúcson is képvisel -, hogy semmi szükség nincs bevándorlókra. Az esetleges visszatoloncolások végrehajthatóságát kétségesnek minősítette, felvetve: milyen eszközzel tennék, fegyverrel, jó szóval pénzügyi motiválással. Jelenleg 40 ezer esetben jelezték, hogy visszaküldenének bevándorlókat Magyarországra, de "nem fogadunk vissza senkit" - szögezte le, hozzátéve: az érintettek nem itt léptek először az unió területére. A tárcavezetőt kérdezték
Angela Merkel
német kancellár nyugat-balkáni háborúra vonatkozó felvetéséről is. Azt felelte: nem lát erre utaló jeleket.
A földművesek megtámadásaként értékelte a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy ellenzéki pártok az Alkotmánybírósághoz fordultak a tervezett állami földértékesítések ügyében. Lázár János megdöbbentő fordulatnak nevezte, hogy az LMP, a Jobbik és az MSZP arra kötött koalíciót, hogy szóvá tegye: a külföldiek kimaradnak a földvásárlásból és a nagybirtokosok érdekei sérülnek. A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a Nemzeti Földalapkezelőnél mintegy 100 ezren érdeklődtek a földárverések iránt, 60 ezren potenciális vásárlóként kértek információkat. Tudatta azt is, hogy november 18-án tárgyal a kormány a mintagazdaságok rendszerének felállításáról, ami egyebek mellett az állami ménesbirtokokat érinti.
Az 1500 fő alatti települések akár 30 százalékkal is növelhetik polgármesterük juttatását, ha annak költségét ki tudják gazdálkodni - közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Lázár János elmondta: ezzel a legalacsonyabban kereső településvezetők jövedelme 75 ezer forintról mintegy 95 ezer forintra emelkedhet. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mindez saját forrásból valósítható meg. Beszámolt arról is: lazulhatnak a 3000 fő alatti települések vezetőinek összeférhetetlenségi szabályai, így ők más keresőtevékenységet is vállalhatnak a polgármesterség mellett.
Három új bölcsődei ellátástípust vezetnek be és a bölcsődei dolgozókra is kiterjesztik a pedagógus életpályamodellt - jelentette be Lázár János csütörtöki sajtótájékoztatóján. A Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatása szerint mini-, munkahelyi és családi bölcsődék feltételeit dolgozzák ki, a kormányzati szándék szerint könnyebb lesz létrehozni, fenntartani ezeket, illetve az intézmény felügyeletére bízni a gyermekeket. Jelezte azt is, hogy 2017. január 1-jétől napi négyszeri étkezést biztosítanak a gyermekétkeztetésben és az önkormányzatok helytállására is számítanak a szünidei étkeztetésben. A tárcavezető tudatta azt is, hogy már a gyermek fél éves korától is igénybe vehető a gyed extra.
A miniszter elmondta azt is: a kormány a szerdai ülésén arról döntött, hogy fenntartja a négy megyére déli vonatkozó rendkívüli eljárásrendet.KLIK: http://szegedma.hu/?p=586375
Szerző: Szegedma Hírportál, 2015. november 5.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.