A Szegedi Járásbíróság két rendbeli - egy esetben társtettességben elkövetett - embercsempészés bűntette miatt J. G. első rendű vádlottat halmazati büntetésül nem jogerősen 3 év végrehajtandó, míg C. P. másod rendű vádlottat társtettességben elkövetett embercsempészés bűntette miatt nem jogerősen 1 év 6 hónap végrehajtandó börtön fokozatú szabadságvesztésre, és mindkét vádlottat 5 év Magyarország területéről történő kiutasításra ítélte. A vádlottak a büntetés kétharmad részének kitöltését követő napon bocsáthatóak feltételes szabadságra.
A nem jogerős ítélet tényállásának lényege szerint
J. G.
szerb állampolgár vádlott és két további személy (akikkel szemben jelen ügyből kifolyólag a Bajai Járásbíróságon van folyamatban társtettességben elkövetett embercsempészés előkészületének vétsége miatt büntetőeljárás) 2014. júniusában beléptek Magyarország területére, hogy a határt mások vezetésével illegálisan átlépő személyeknek az ország belseje felé történő továbbhaladáshoz segítséget nyújtsanak. J. G. a két másik személyt délután 14 óra körül a migráns személyek felvételének helyéről tájékoztatta, majd autójával előttük haladva őket Csikéria külterületére vezette. J. G. telefonon folyamatosan tartotta a többiekkel a kapcsolatot, és ennek keretében tájékoztatta őket arról, hogy azonnal hagyják el a helyszínt. A két férfi a helyszínről elindult, azonban a rendőrök nem messze elfogták őket, ezt követően ellenőrzés alá vonták az igazoltatott járművek felé haladó 7 fő szír migráns személyt. A vádlott az államhatár jogszabályi rendelkezések megszegésével való átlépéséhez segítséget nyújtott a migráns személyeknek oly módon, hogy a szállításban ténylegesen közreműködni kívánó két személyt a migránsok helyéről tájékoztatta, őket odavezette, majd előttük haladt annak érdekében, hogy az esetleges rendőri ellenőrzésről értesítést adhasson.
C. P.
szerb állampolgár másod rendű vádlott 2015. júniusában az első rendű vádlottat Szerbiából behozta Magyarország területére, majd ezt követően J. G. magához vett egy személygépkocsit, melynek kulcsait a másod rendű vádlott biztosította, és felvezetésével megérkeztek Palics közbe, ahol J.G. vádlott 6 szír állampolgárságú migráns személyt vett fel. A vádlottak C. P. felvezetésével elindultak, azonban a rendőrök észlelték őket és az első rendű. vádlottat feltartóztatták, míg a másod rendű vádlott a helyszínről elhajtott. J. G. és C. P. vagyoni haszonszerzés végett oly módon nyújtottak segítséget a migráns személyeknek abban, hogy illegálisan eljussanak Bécsbe, hogy a műsod rendű vádlott az első rendű vádlottat a határon áthozta, járművet biztosított a részére, és előtte ún. "előfutóként" haladt, míg I.r. vádlott a migránsok szállításáról gondoskodott. A migráns személyek egyik fenti esetben sem tudták magyarországi tartózkodásuk jogszerűségét igazolni. A bíróság ítéletét az ügyész J. G. vonatkozásában tudomásul vette, C. P. vádlott vonatkozásában hosszabb tartamú szabadságvesztés kiszabása érdekében megfellebbezte, míg a vádlottak és védőik enyhítés érdekében fellebbezést jelentettek be, így az ítélet nem emelkedett jogerőre. A bíróság a szökés és elrejtőzés, valamint a bűnismétlés veszélyére tekintettel nem jogerősen fenntartotta az első rendű vádlott előzetes letartóztatását a másodfokú eljárás befejezéséig. A bíróság az ügyet gyorsított eljárás keretében bírálta el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.