Közélet

Trócsányi: magas színvonalú jogászminisztérium jött létre

Trócsányi: magas színvonalú jogászminisztérium jött létre

2015. június 22., hétfő
Trócsányi: magas színvonalú jogászminisztérium jött létre
Trócsányi László; Nagy Imre

Magas színvonalú jogászminisztérium jött létre az Igazságügyi Minisztérium létrehozásával - értékelte a múlt évet Trócsányi László igazságügyi miniszter az Országgyűlés igazságügyi bizottsága előtti meghallgatásán hétfőn.

Hangsúlyozta: a tavalyi év kiemelt feladata az önálló igazságügyi tárca megszervezése volt, amely korábban a rendőrséggel, majd a közigazgatással tartozott egybe. Úgy vélte, a 420 embert foglalkoztató minisztérium képes arra, hogy magas színvonalú szakmai munkát végezzen és nehéz helyzetekben is megoldást találjon. Kitért arra, hogy igyekszik meghallgatni mások véleményét, érkezzen az a kormánypárt vagy az ellenzék oldaláról, és nemcsak a kétharmados, hanem az egyszerű többséget igénylő törvényeknél is. A múlt év komoly problémájának nevezte a devizahitelesek ügyét, amellyel összefüggésben négy jogszabály született a tárca előkészítésében. Ezek a miniszter szerint kiállták az alkotmányosság próbáját és hozzá tudtak járulni a társadalmi feszültség csökkentéséhez. Fontosnak nevezte a nagy kódexekhez kapcsolódó eljárási szabályok koncepciójának elfogadását, és előrevetítette: szeretnék, ha 2016-ban egy új polgári eljárásról, egy új büntetőeljárásról, valamint egy új közigazgatási eljárásról, illetve perrendről szóló törvényről dönthetne a parlament. Megemlítette: a végrehajtási rendszert illetően egy év alatt sikerült eredményeket elérni, a kamara és a tárca szenvedélyes vitákat folytatott, de tisztességes megoldás született, amelyben a minisztérium az állami szerepvállalás erősítését tartotta szükségesnek. A jogászképzéssel kapcsolatban előrevetítette, előterjesztést készített a kormány számára a jelenlegi helyzetről, és kifejtette: először fordult elő, hogy a kormány tárgyalt erről a kérdéskörről. A témáról a dékáni kollégium szeptemberben egyeztet.

Trócsányi László

kérdésekre válaszolva beszélt arról is, azzal, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre kerül az államtudományi képzés, a jogászképzés képzési követelményében nem lesz változás, az állam- és jogtudományi karok elnevezése sem változik. Hangsúlyozta: a jogászoknak legfeljebb fél évig tanítanak szakigazgatást, ezért szükséges az egyes szakágak kádereit képző hely. Beszélt a magyar-szerb határszakaszon felállítandó kerítésről is, amelyet átmeneti megoldásnak nevezett. Azt mondta, ez egy nehéz ügy, az ember nem örömében lép ilyet, de válsághelyzet van, ezért intézkedéseket kellett hozni. A bizottsági ülés után a miniszter újságíróknak nyilatkozva a menekülthullámot cunamihoz hasonlította, ami egy aktuális kérdés, összeurópai ügy és felelősség. Arra az újságírói kérdésre, hogy ha megszűnik a menekültáradat, lebontják-e a kerítést, így reagált: "ha nincs rá indok, mi értelme fenntartani?".

Bárándy Gergely

, a bizottság MSZP-s tagja kifogásolta, hogy bár a minisztérium felel a minőségi jogalkotásért, a testület tucatszám javítja a nyelvhelyességi hibákat, koherenciazavarra utaló problémákat a tervezetekben. Ugyancsak firtatta, tervez-e a lépéseket a tárca a Velencei Bizottságnak a magyar médiaszabályozást elmarasztaló megállapításaival kapcsolatban. Trócsányi László utóbbival kapcsolatban - maga által is elismerten ingerülten - azt mondta: ellentétes és nem tisztességes kommunikáció zajlik ebben a kérdésben. Hozzátette: a bizottság ülésén a raportőrökkel a legnagyobb összhangban tudtak dolgozni, konstruktív beszélgetést folytattak, majd lezárták a vitát, és alig jött ki az ülésről, a főtitkárság honlapján megjelent egy olyan kommüniké, amely "teljesen ellentétes azzal a hangulattal és azokkal a beszélgetésekkel, és azokkal a szövegjavaslatokkal, amelyeket a Velencei Bizottság ülésén nagy kompromisszummal fogadtak el". A miniszter úgy fogalmazott, vélelmezi, hogy a főtitkárság abban érdekelt, hogy Magyarország "ügyfél maradjon", ezért levelet ír az Európa Tanács főtitkárának, mert véleménye szerint nem volt korrekt az eljárás menete. A jogszabálytervezetek minőségéről azt mondta: a tárcája felelőssége az, hogy a szabályozás alkotmányos legyen, ne ütközzön közösségi jogba, ágazati politikai felelősséget nem vállal át a minisztérium. Hozzátette: törekednek arra, hogy nyelvész is átnézze a tervezeteket.

Staudt Gábor

(Jobbik) a többi között a végrehajtói elszámoltatást, a végrehajtói rendszer átvilágítását sürgette, valamint az igazságügyi szolgáltatási díjak csökkentését vetette fel.

Vigh László

(Fidesz) és Bárándy Gergely (MSZP) a Biszku-ügyről érdeklődött a miniszternél, utóbbi kifogásolta, hogy vezető kormánypárti politikusok kifejezetten éles bírálatokat fogalmaztak meg az igazságszolgáltatással szemben. Trócsányi László válaszában megismételte korábbi álláspontját: hosszú eljárásra van kilátás, jobb lett volna dönteni ebben a kérdésben. Úgy vélte, mivel egy 95 éves emberről van szó, "valószínűleg az élet fogja megoldani ezt a problémát".

Teleki László

(MSZP) az antidiszkriminációs hálózat megszüntetését kifogásolta, mondván, sokan nem tudják megfizetni az ügyvédi díjakat és ez nekik jelentett segítséget. Trócsányi László erről válaszul azt mondta: az igazságügyi szolgálatban van jogi segítségnyújtási rendszer, ami ezt a célt szolgálja. Teleki László pártja nevében arról is érdeklődött, Trócsányi László kap-e osztalékot az ügyvédi irodájától. A miniszter leszögezte: ügyvédi tevékenységét miniszteri kinevezése óta szünetelteti, a vagyonnyilatkozata nyilvános, a lelkiismerete tiszta, azóta egyetlen fillér osztalékot sem kapott. Bár a bizottságnak nem kellett döntenie a miniszter beszámolójának elfogadásáról,

Rubovszky György

, a testület KDNP-s elnökének javaslatára szavaztak róla: 8 igen és 2 nem szavazattal, 2 tartózkodás mellett a beszámolót elfogadták.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.