Mindenki azt reméli, hogy béke lesz Ukrajnában, a fegyverek végérvényesen elhallgatnak, és ezután a béke megtartásáról, az ukrán gazdaság talpra állításáról is értelmes beszélgetést lehet folytatni - mondta Áder János köztársasági elnök pénteken este a dél-lengyelországi Katowicében a magyar sajtó képviselőinek, miután kétoldalú megbeszélést folytatott lengyel kollégájával, Bronislaw Komorowskival.
A magyar államfő feleségével,
Herczegh Anitával
délután érkezett a sziléziai vajdaság székvárosába, ahol szombaton
Bronislaw Komorowskival
együtt ünnepélyesen felavatja
Henryk Slawik
és idősebb
Antall József,
a második világháború idején Magyarországon több ezer embert megmentő lengyel és magyar politikus közös emlékművét, majd részt vesznek a magyar-lengyel barátság napja alkalmából rendezendő ünnepségeken. Az elnöki párt katonai tiszteletadás mellett fogadták a sziléziai vajdasági hivatal előtt pénteken. Az ezt követő plenáris, majd négyszemközti tárgyalásokon három téma szerepelt napirenden: az energiaellátás és energiabiztonság, az ukrajnai helyzet és az emlékmű kapcsán a történelmi emlékezet, az egykori tragikus eseményekből levonható tanulságok és feladatok.
Áder János
a találkozó után hangsúlyozta: Ukrajna nehéz helyzetben van, jelentősen esett az életszínvonal, a valuta elértéktelenedett, és az embereknek nagyon alacsony jövedelemből kell fenntartani magukat. Az államfő szerint a második minszki megállapodás végrehajtásáról nincs vita, az Európai Unió vezetői sokszor, sok fórumon elmondták, hogy csak a politikai megoldás lehetséges, ehhez viszont minden EU-tagállamnak minden erőfeszítést meg kell tennie. Kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a magyar és lengyel kormány álláspontja között az Oroszország elleni szankciók mikéntjét illetően van különbség, hogy jók-e, eredményesek-e ezek a szankciók, de ettől függetlenül a szankciókat Magyarország is elfogadta, és teljes körűen végrehajtotta. Az a kérdés, hogy az EU rászánja-e magát további szankciókra, ez pedig attól függ, hogy betartják-e a felek a minszki megállapodást - hangsúlyozta. Magyarország és Lengyelország egyaránt kész minden segítséget megadni Ukrajnának az ország talpra állításában és a halaszthatatlan reformok végrehajtásában - tette hozzá. Henryk Slawik és idősebb Antall József példájáról szólva a magyar államfő azt mondta, történetük arra hívja fel a ma élő és a következő nemzedékek figyelmét, mindent meg kell tenni azért, hogy még egy ilyen tragédia, mint ami 1939 és 1945 között bekövetkezett, soha többé ne ismétlődjön meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.