Közélet

Határon átnyúló területi együttműködés közös problémáink megoldására

Határon átnyúló területi együttműködés közös problémáink megoldására

2014. december 6., szombat
Határon átnyúló területi együttműködés közös problémáink megoldására
btc-egct

Az önkormányzatok által 2009-ben létrehozott BTC EGTC (Banat-Triplex Európai Területi Együttműködési Csoportosulás) sajtónyilvánosság mellett Szerbiában, Kikindán tartotta éves taggyűlését 2014. december 5-én. A formális döntéseken túl a tanácskozás fő témája a határ menti együttműködések Szerbiához való közeledése: EGTC-k Szerbia „kapujában”.

Bár már 6 éve alapították, mégis sokak számára ismeretlen a hármashatár-térségben 74 települést összefogó BTC EGTC jelentése és munkája. A Bánát területét felölelő, mórahalmi székhellyel rendelkező területi együttműködés romániai és magyarországi tagokat, illetve – a szerb EGTC törvény hiányában – szerbiai megfigyelő önkormányzatokat fog össze. Együttműködésük célja az elmúlt évtizedekben perifériára szorult határtérségek dinamizálása, versenyképességének növelése. Így a BTC EGTC elsősorban az agrárinnováció, a megújuló energiaforrások kiaknázása, az infrastruktúra, valamint az oktatás-képzés területein kíván fejlesztési stratégiákat kidolgozni és – elsősorban uniós forrásokra történő pályázatokkal megvalósítani. Az együttműködés nagy előnye, hogy jogi és tapasztalati hátteret biztosít a tagönkormányzatoknak Európai Uniós projektek lebonyolításában. Ahogyan Nógrádi Zoltán, a csoportosulás elnöke elmondta, ez a magyar kormány által támogatott együttműködés egy olyan eszköz közös problémáink megoldására, mely nélkülözhetetlen segítséget nyújt az EU-s források sikeres felhasználásában a határ mindkét oldalán. Az EGTC jelenlegi elsődleges célkitűzése, hogy szerbiai települések is teljes jogú tagságot szerezhessenek, s látható pozitív változások érjék Vajdaságot az Uniós csatlakozást megelőző években. A szerb kormány várhatóan fél éven belül dönt arról a törvényről, mely lehetővé tenné, hogy országuk települései is csatlakozhassanak a határ menti együttműködéshez – mondta el

Varga László

, a Szerbiai Parlament Európai Integrációs Bizottságának elnökhelyettese. Majd hozzátette, a Vajdasági emberek periférikus helyzetének ellensúlyázásaként leginkább a közlekedés fejlesztésére lenne szükség; illetve az EGTC tagság felkészülést is biztosítana az Uniós csatlakozáshoz, hiszen az a politikus szerint még legalább 5 évig eltarthat.

btc-egct2

A területi csoportosulás elnöke elmondta, Brüsszelben óriási az érdeklődés az ilyen együttműködések iránt, ugyanis a határon átívelő, egyszerre két országban megvalósuló projekteknek csak egy EGTC tud megfelelő jogi hátteret biztosítani. Nógrádi Zoltán ezt alátámasztva elmondta, hogy Szerbiából 8 település jelezte csatlakozási szándékát, s már csak a törvényi szabályozásra várnak. A felvétel után az új tagönkormányzatok segítséget kérhetnek határon átnyúló projektek menedzselésében és pályázati partnerek felkutatásában. A jövőben a legfőbb együttműködési pont a 3 ország között a mezőgazdaságon belül a fokozódó vízhiány csökkentése, illetve a fűszerpaprika lesz - mely az egész térségben jellemzően termesztett növény. Emellett infrastrukturális és megújuló energiát hasznosító beruházásokra fektetnek hangsúlyt, ezt is a Bánát adottságaira alapozva. A harmadik irány pedig egy igen különleges, és Európában egyedi adottságból fakad: a térségben 23 etnikum él együtt, így ezt a multikulturális közeget kihasználva számos lehetőséget tudnak kihasználni a települések. Ilyen a mórahalmi Szerb-Magyar Kulturális Központ létrehozása, mely már az engedélyeztetések szakaszában van.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.