Az Európai Parlament és a Tanács tárgyalódelegációi tegnap politikai megállapodásra jutottak a 2015. évi uniós költségvetésről és a 2014. évi többletforrásokról. A megállapodás óriási előnye, hogy azzal még idén elfogadásra kerülhet a 2015-ös uniós költségvetés. Ellenkező esetben jövőre csak az idei költségvetés egy tizenkettedét lehetne havonta kifizetni. 2014-re így 4 milliárd euró többletforrást mozgósítanak, amelyből 3,5 milliárd euró úgynevezett „friss pénz”, azaz nem átcsoportosítások eredménye. A politikai megállapodás szerint a 2015. évi költségvetés keretszámainak megfelelően a kötelezettségvállalások szintje várhatóan 145,32 milliárd euró, az uniós GNI 1.04%-a, kifizetések szintje 141,21 milliárd euró, vagyis az uniós GNI 1.01%-a lesz - írja Deutsch Tamás sajtóközleménye.
Deutsch Tamás
fideszes EP-képviselő elmondta: „Az EP delegációja csak azzal a feltétellel járult hozzá a jövő évi uniós költségvetés elfogadásához, hogy az Európai Bizottság tervet dolgoz ki a kifizetetlen számlák fenntartható szintre csökkentésére. 2014-ben már 23,4 milliárd euró a korábbi évről áthúzódó számla kifizetését kell megoldani. Ehhez is biztosítja a megállapodás a közel 4 milliárd eurós többletforrást”. A 2015-ös költségvetés esetében a tárgyalások során sikerült megvédeni a Magyarország számára is fontos kohéziós és agrárforrásokat. Deutsch Tamás kiemelte: „Különösen fontos, hogy mind a Tanács, mind az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság azon javaslatát, hogy a gazdáknak járó közvetlen kifizetések 1%-ának átcsoportosításával teremtsen fedezetet az orosz embargó által okozott károk enyhítésére. Sikerként könyvelhetjük el, hogy megvédtük a magyar gazdák számára is fontos közvetlen kifizetéseket!”. A politikai megállapodást még a Tanácsnak és ez Európai Parlamentnek is meg kell erősítenie. Az Európai Parlament Költségvetési Bizottsága jövő hétfőn rendkívüli ülés keretében dönt, ezt követően pedig a plenáris ülés szerdán tartja végszavazását. Deutsch Tamás azonban figyelmeztetett: „A kialakított megállapodás és így a 2015-ös költségvetés is veszélybe kerülhet, ha a plenáris ülés akár csak egyetlen költségvetési módosító indítványt elfogad a javaslathoz. Ekkor ugyanis újra egyeztető tárgyalásokat kellene összehívni, aminek az lenne a következménye, hogy idén már nem tudnánk elfogadni a 2015-ös költségvetést. Így veszélybe kerülnének az idei és a jövő évi költségvetés Magyarországnak járó agrár- és kohéziós forrásai is. A magyar néppárti delegáció, együtt az EPP Képviselőcsoporttal, hazánk nemzeti érdekeinek képviseletében felelősségteljesen fog dönteni, azaz a plenáris ülésen is megszavazza majd a megállapodást és el fog utasítani minden azt veszélyeztető módosító indítványt”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.