Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti (EP-) képviselője szerdán azt kezdeményezte Strasbourgban, hogy a magyar kormány emelje 25-ről 29 évre az ifjúsági garanciaprogramban való részvétel felső korhatárát, és ne késlekedjen tovább a program beindításával.
"Döbbenet számomra, hogy miért késlekedik a magyar kormány, miért nem vezette még be az ifjúsági garanciaprogramot, amelyet más országok, az osztrákok, a finnek, nálunk egyébként tehetősebb országok már használnak" - mondta
Ujhelyi
újságíróknak nyilatkozva. Az EP plenáris ülése ezen a napon tárgyalta
Andor László
EU-biztos előterjesztésében a fiatalok munkanélküliségének megszüntetése érdekében kidolgozott ajánlásokat. Az ifjúsági garanciaprogram lényege, hogy a négy hónapon át elhelyezkedni nem tudó fiatalt munkához segítik, vagy biztosítják számára átképzési, illetve gyakornoki programban való részvétel lehetőségét. Ehhez az EU középtávú - vagyis a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló - keretköltségvetésében 6 milliárd euró támogatási keretet különítettek el. Magyarországon a fiatalok munkanélküliségi rátája a kormány hivatalos adatai szerint 27 százalékos - mondta Ujhelyi, megjegyezve, hogy ezt kozmetikázott adatnak tartja, mert foglalkoztatottnak tekintik a 47-50 ezer forintos díjazású közmunkásokat is, illetve nem tekintik álláskeresőnek azokat, akik elhagyták Magyarországot, és külföldön keresnek munkát. Az MSZP-s EP-képviselő javasolta, hogy Magyarország - több uniós tagállamhoz hasonlóan - emelje a garanciaprogramban való részvétel felső korhatárát 29 évre. Népszámlálási adatokra hivatkozva azt mondta, hogy Magyarországon mintegy 600 ezer a 25 és 29 év közötti életkorúak száma. Ez a korosztály - tette hozzá - nagyon nehezen tud Magyarországon elhelyezkedni, és folyamatosan növeli a külföldön munkát vállalók számát. Ujhelyi adatai szerint a magyar kormány mindössze 15 milliárd forintot állított be erre a programra az elkövetkező évekre, holott az ország összesen 600 milliárd forintot kap különböző foglalkoztatási támogatási programok finanszírozására.
Kósa Ádám
, a Fidesz EP-képviselője a témához fűzött parlamenti felszólalásában viszont azt hangsúlyozta, hogy a magyar kormány már az európai uniós kezdeményezéseket megelőzően is számos fiatal munkahelyét védte meg, illetve új munkahelyek és képzési, ösztöndíj lehetőségek teremtésével segítette őket. Ennek révén Magyarországon 2013 és 2014 között közel 8 százalékkal csökkent a fiatalok munkanélkülisége - húzta alá Kósa. A fideszes politikus arra az álláspontra helyezkedett, hogy az Eurostat adatai szerint az elmúlt két évben Magyarországon enyhült a legnagyobb mértékben a fiatalok munkanélkülisége a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően, annak ellenére, hogy "a fiatalok még mindig a Gyurcsány-Bajnai kormányok súlyos örökségével néznek szembe". Kósa emlékeztetett: Magyarországon a 2012-ben indított munkahelyvédelmi akcióterv keretében megvalósuló intézkedések következtében a munkáltatói teher mértéke minden 25 év alatti munkavállaló bruttó bére után 14 és fél százalékkal csökkent, pályakezdők esetében pedig két éven át 27 százalékkal, mindez 100 ezer forintig. Kósa úgy véli, hogy az új intézkedés csaknem 200 ezer fiatalt érintett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.