A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Összhaderőnemi Tanszékének végzős lövész honvéd tisztjelöltjei április elején három napot töltöttek az MH 5. Bocskai István Lövészdandár hódmezővásárhelyi helyőrségében.
Mint
Bús Csaba
hadnagy közölte, a békefenntartó feladatok gyakorlása két részre lett osztva: EÁP (Ellenőrző Áteresztő Pont) üzemeltetésére és a konvoj műveletekre. Az utóbbinál az oktatók Afganisztánt, a jelenleg legveszélyesebb műveleti területet alapul véve a Tartományi Újjáépítési Csoportban és a különböző mentor csoportokban alkalmazott drilleket (begyakorolt harchelyzetek) és a különböző eljárás módokat ismertették és gyakoroltatták. A hallgatók kiképzését a hódmezővásárhelyi 62. Lövészzászlóalj második századának egy teljes szakasza segítette, egy raj pedig az ellenséges erők szerepét töltötte be.
A tíz honvéd tisztjelöltet két csoportra osztották így a konvojt alkotó öt járműben mindenki gépjárműparancsnok lehetett és néhány mozzanat után az oszlop parancsnokát folyamatosan cserélték. A feladatok során a hallgatók begyakorolták, hogy harctéri körülmények között hogyan kell a beosztott katonákat irányítani. A harmadik nap végére a tisztjelöltek már a legbonyolultabb tevékenységre, a kombinált lesállásra reagáltak, amikor improvizált robbanóeszközzel történt támadás után az ellenség kézi fegyvereket is használt. A másik helyszínen az ellenőrző pontokon - ami lehet egy tábor bejárata, vagy akár a helyi erőkkel járművekből vagy szükség eszközökből felállított mobil EÁP - a műveleti területekre jellemző helyzetekben a járművek, illetve a gyalogosok minél hatékonyabb, egyszerűbb és gyorsabb átvizsgálását gyakorolták a hallgatók. A feladatok közben természetesen itt is gyakran érte „támadás” a szolgálatban lévőket, amelyre szintén azonnal reagálni kellett. A kijelölt szakasz parancsnoka és altisztjei - akik már több misszióban is részt vettek - segítették az oktatók és a hallgatók munkáját és azonnal javították a felmerült hibákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.