Közélet

Elemzők szerint tovább csökken a munkanélküliség az idén

Elemzők szerint tovább csökken a munkanélküliség az idén

2014. február 26., szerda
Elemzők szerint tovább csökken a munkanélküliség az idén
munkanelkulisegirata_2011jan-2014jan_mti

Tovább folytatódik a munkanélküliség csökkenése idén az Erste és a Takarékbank elemzői szerint, akik így éves átlagban egyaránt 10 százalék alatti rátát valószínűsítenek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett adatai szerint egy év alatt 94 ezerrel csökkent és 2009 eleje óta először 400 ezer alá esett a munkanélküliek száma 2013 novembere és ez év januárja között, a munkanélküliségi ráta 8,9 százalékos volt, öt éve a legalacsonyabb, a mutató 2,3 százalékponttal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. Tovább nőtt a foglalkoztatottak száma, 2013 novembere és a 2014 januárja között 4 millió 30 ezren dolgoztak, 175 ezerrel - 4,5 százalékkal - többen, mint egy évvel korábban.

Suppan Gergely

, a Takarékbank senior elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában kifejtette: biztató, hogy a legutóbbi üzleti és vállalati felmérések szinte minden ágazatban a foglalkoztatási szándék növekedését jelzik. A november-januári munkanélküliségi ráta alacsonyabb lett a várakozásaik szerinti 9,3 százaléknál. Kiemelte, hogy a szezonális hatásokkal ellentétben a foglalkoztatás 15 ezer fővel bővült az október-decemberi átlaghoz képest, így egy év alatt kiugróan, 175,3 ezerrel, 4,030 millióra növekedett a foglalkoztatás, amire a rendszerváltás óta nem volt példa. Ez túlnyomó részben a téli közmunkaprogramok felfutásának köszönhető, azonban jelentősen bővülhetett a nem támogatott belföldi és külföldi telephelyeken dolgozók létszáma is - jegyezte meg. Az elemző szerint a téli közmunkaprogram kifutásával a foglalkoztatottak száma ismét visszaeshet 4 millió alá, amit a tavaszi szezonális foglalkoztatás és a gazdaság várható élénkülése ellensúlyozhat, így az idei év második felében már tartósan 4 millió felett alakulhat a foglalkoztatás. A tavaszi hónapokban átmenetileg 10 százalék közelébe emelkedhet a munkanélküliségi ráta, azonban az év második felében 10 százalék alatt stabilizálódhat, így idén átlagosan 9,7 százalékos munkanélküliségi rátára számítanak a tavalyi 10,4 százalékos átlag után - írta.

Nyeste Orsolya

, az Erste Bank elemzője szerint a foglalkoztatottak számában további jelentős, 175 ezer fős növekedés következett be az előző év azonos időszakához képest, így a munkanélküliségi ráta is tovább tudott csökkenni. Megjegyezte: bár nincsenek részletes adatok, hogy melyik területekből adódott a foglalkoztatottság bővülése, de valószínűleg nagyrészt a téli közfoglalkoztatási program és a közmunkaprogram eredménye. A kormányzat korábbi bejelentése, miszerint a munkanélküliségi rátát 10 százalék alatt szeretné stabilizálni, a közmunka foglalkoztatásban betöltött jelenlegi nagy szerepe mellett be is fog következni - vélekedett. Azt az Erste bank elemzője is kiemelte, hogy az idén a privát szektorban is látványosabb lehet a foglalkoztatás bővülése a tavalyinál. Hozzátette: a munkanélküliségi ráta a számításaik szerinti a 2013-as 10,2 százalékos átlagnál biztosan alacsonyabb lesz 2014-ben. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleménye kiemeli: négy év alatt 280 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A növekedésben a közfoglalkoztatás mellett a versenyszféra is egyre jelentősebb szerepet játszik, amit a KSH korábbi létszámadatai is visszaigazoltak. A munkanélküliségi ráta öt éve nem látott alacsony szinten, 8,9 százalékon áll. A kormány jól működő foglalkoztatási programjai - például az Első Munkahely Garancia Program, a lakhatási támogatás vagy a kkv-k munkahelyteremtését támogató pályázat - láthatóan javítják az ország foglalkoztatási helyzetét. Az újabb kedvező adatok pedig alátámasztják, hogy a kormány jó úton halad a foglalkoztatottság növelésében és a munkanélküliség visszaszorításában - olvasható a tárca közleményében.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.