Közélet

Csongrád megye élen jár a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásában + FOTÓK

Csongrád megye élen jár a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásában + FOTÓK

2014. február 27., csütörtök
Csongrád megye élen jár a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásában + FOTÓK
rehab_intezet_konferencia01_gs

Mintegy 160 érdeklődő jelenlétével rendezett csütörtökön, Szegeden, közös szakmai fórumot a megváltozott munkaképesség minősítési és foglakoztatási rendszerének átalakításáról a Csongrád Megyei Kormányhivatal és a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal. A találkozóra elsősorban az egészségügyi és szociális ellátórendszerben dolgozók, valamint a helyi érdekvédelmi szervezetek képviselői kaptak meghívást.

Megnyitóbeszédében

B. Nagy László

kormánymegbízott elmondta, büszke arra, hogy Csongrád megyében a költségvetési támogatásokkal megvalósult foglalkoztatás szintje tavaly meghaladta az országos átlagot, és a tendencia 2014-ben is folytatódik. A munkáltatók az elnyert 1,7 milliárd forintos bér- és költségtámogatásból idén 1517 megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatását vállalták. A foglalkozási rehabilitációt támogató TÁMOP 1.1.1-12-es európai uniós projekt is Csongrád megyében érte el a legjobb eredményeket: az országos 385 fős átlaggal szemben a helyi szakembereknek már 481 főt sikerült bevonniuk a programba - amely képzést és munkába állást jelent együttesen. A foglalkoztatottak számának bővítésében a legutóbbi siker az uniós projekt támogatásával valósult meg: a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság kötelékében március közepéig közel 90 megváltozott munkaképességű személy kezdhet el dolgozni. A megváltozott munkaképességű személyek foglalkozási rehabilitációjának elsődleges akadálya korábban a hibás szemléletmód volt – hangsúlyozta köszöntőjében

Pósfai Gábor

, a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal főigazgatója. A komplex rehabilitációs rendszer átalakításának és a rehabilitációs kártya bevezetésének az eredménye számszerűsíthető: 15 ezer fővel több megváltozott munkaképességű személy dolgozik ma, mint 2010-ben. Pósfai Gábor különösen a munkáltatók körében tapasztalható szemléletváltást tartja örvendetesnek, amit a rehabilitációs kártya népszerűségének folyamatos erősödése is jelez: az ebben a formában foglalkoztatott emberek száma december végén már megközelítette a 22 ezret, holott a tavalyi év elején még a 10 ezret sem érte el.

rehab_intezet_konferencia03_gs

Bényi Krisztina

a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv igazgatója előadásában arról tájékoztatott, hogy Csongrád megyében eddig 5.400 db rehabilitációs kártyát adtak ki, amelynek felhasználásával a munkáltatók 27%-os adókedvezményben részesülhetnek a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatása során. A szervezet 2012. július 1-i megalakulásától múlt hónap végéig összesen 780 megváltozott munkaképességű személy sikeres elhelyezkedését segítette elő. A TÁMOP 1.1.1. program keretén belül pedig további 250 fő talált munkát Csongrád megyében eddig. Az igazgató külön kiemelte, hogy a megyében nincs ellátatlan megváltozott munkaképességű ember. Ez az eredmény azért figyelemre méltó, mert a szakigazgatási szerv eddig jelentős orvosszakértő-hiánnyal küzdött. Az ellátatlanság kialakulásának megakadályozása csupán a meglévő szakemberállomány jelentős áldozatvállalásával volt lehetséges. A tavaly júliustól adható bérpótléknak köszönhetően januártól két új orvosszakértő is sikerült munkába állítani, ezért a megyében a felülvizsgálatok ütemezésének gyorsulása várható. Az országosan is egyedül álló eredmények mögött az áll, hogy a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv megalakulása óta kiemelte feladatának tartja a kapcsolatépítést és fenntartást a partnerszervezetekkel. Ennek eredményeként kilenc fórumot tartottak munkáltatóknak, ügyfeleknek, illetve hat egyeztető tárgyalást a civil szervezetek képviselőivel, melynek eredményeként kiváló kapcsolatot alakított ki a hivatal.

rehab_intezet_konferencia08_gs

A kormányhivatal szakigazgatási szervének munkájáról elismerően nyilatkoztak a szakmai fórumon a partnerszervezetek is.

Tóth Margit

, a Mozgáskorlátozottak Csongrád Megyei Egyesületének (MEOSz Tagszervezet) elnöke hozzászólásában kiemelte: a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv és az Egyesület példaértékű kapcsolatot alakított ki az elmúlt másfél évben. A szervezet és a tagjaik is segítséget megkapnak az ott dolgozó szakemberektől, akár az egyedi kérdések megbeszélésében, megoldásában is. Sikeresen működik a kölcsönös szaktudás és információ csere. A szervezet tagsága nevében külön köszönetet mondott azért, hogy a Sólyom utcai RSZSZ székház kialakításához kérték a mozgásukban korlátozott szakértők véleményét. Az épület így teljesen az akadálymentesen lesz megközelíthető számukra. Hasonló elismeréssel szólt az együttműködésről

Pördi Nándor

, a Csongrád Megyei Orvosi Kamara háziorvos csoportjának vezetője is. Mint elmondta, az orvosi kamarai gyűlésén többször tartott tájékoztatást a szakigazgatási szerv vezetője a törvényi változásokról, illetve arról, hogyan készítsék fel a betegeket, milyen dokumentációt kell előkészíteni az komplex vizsgálathoz. Még orvosszakértő is tartott előadást náluk az orvosi bizottság munkájáról.

Domonkos István

az Orvosi Kamara megyei elnöke hangsúlyozta: nagy örömmel fogadták a Rehabilitációs Szakigazgatási Szerv részéről a hasznos információkat és továbbiakban is szeretnének együttműködni, mivel a Kamara feladatai közé tartozik az érdekvédelem is.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.