Közélet

Magyarok képei a New York-i hóról és fotók 1888-ból + FOTÓK

Magyarok képei a New York-i hóról és fotók 1888-ból + FOTÓK

2014. január 13., hétfő
Magyarok képei a New York-i hóról és fotók 1888-ból + FOTÓK
blizzard-1888-waverly-place-10.24.13

Az első dokumentált havas katasztrófa 1888-ban volt New Yorkban helyenként 15 méteres hótorlaszokkal, az idei eltörpült a múlt mellett – állítják kint élő magyarok.

Az idei év tetemes havazással és súlyos mínuszokkal

köszöntött be New York államba

, később

az MTI már 13 áldozatról írt

, és az ítéletidő kapcsán úgy fogalmazott: „a legnagyobb káosz New Yorkban és Massachusetts állam sűrűn lakott vidékein van, valahol 60 centis havat mértek.” Az idő azóta már megszelídült, de még a hétvégén is tele voltak a közösségi oldalak az Amerikában élő magyarok beszámolóival New Yorkból, miszerint jelentősen elcsúsztak bizonyos információk: a fő probléma, hogy a fentihez hasonló mondatokban összekeveredett néha New York mint város és mint állam. Megkérdeztünk egy kint élő szegedit, hogy idézze fel, hogyan élte meg a nagy hideget, és összegyűjtöttünk néhány amerikai magyar fotóját is, egy blogban pedig érdekes képekre leltünk többek között az 1888-as rekordhavazásról is. „Hozzám is eljutottak Magyarországról olyan cikkek, hogy New Yorkban -50 Celsius-fok is volt, meg ehhez hasonló, de tele voltak tévedésekkel ezek az írások. New York állam hatalmas, hosszan felnyúlik északra, ott valóban mértek közel -40, -50 fokot, de New York városában, ahol én is élek, -17 Celsius-fok hideget mutattak a hőmérők. Bár ez is nagyon zord, a nagy szél miatt még plusz 10 fokkal hidegebbet is érezhettünk. Egyébként én ilyen hideget életemben nem éltem át” - mondta el portálunknak

Fábián Nagy Gábor

, egy New York Cityben élő szegedi. A szállítmányozásban dolgozó férfi azt mesélte, egy ötvenméteres séta után zsibbadni kezdett az arca a hidegtől és a széltől. „A cégnél rengeteg teherautó nem indult. Azok, akik a szabadban melóztak, több helyen szabadnapot kaptak, mert lehetetlenség volt dolgozni sokáig odakint. Az utcákon kevesebb ember mászkált, és a forgalom is láthatólag gyengébb volt. Az igazán komoly ítéletidő néhány napig tartott csak, és az állam északi részére köszöntött be az igazán, extrém hideg. Amit még tapasztalni lehetett, azok a késések a vonaton és a metrón a vezetékek lefagyása miatt és a repülőjáratok kimaradása” -fűzte hozzá.

"Média-HÓkuszpókusz" a havazás körül?

„Ahogy azt sejteni lehetett, a magyar média most is gyorsan felkapta a Egyesült Államok keleti partján tomboló ítéletidőt. Mínusz 30 fokokról és félméteres hóról szóló cikkekkel bombáztak minket. New York állam is szükségállapotot hirdetett, ennyi elég volt ahhoz, hogy a városra irányuljon a figyelem. Még akkor is, ha valójában New York Cityben egyáltalán nem volt durva a helyzet. New York állam ugyanis kicsit több mint másfélszer nagyobb Magyarországnál, így az, hogy bizonyos területein hatalmas hó esik, még nem jelenti azt, hogy a legdélibb pontján, New York Cityben is. Ha idén januárban nem is, az elmúlt évszázadokban többször is hatalmas havazás sújtotta a várost” - olvasható

548 óra New York blog

szerzőinek,

Máth Dávidnak

és

Pásztor Ákosnak

a bejegyzése oldalukon. Az Amerikában élő magyarok beküldött képei mellett a szerzők egy galériában összegyűjtöttek néhány valóban brutális havazásról tanúskodó, New York Cityben készült képet 1888-ból és 1947-ből. Az amerikai magyarok tucatjai küldtek képeket a január elei hóhelyzetről. New York Cityben élők arról számoltak be főként, hogy az utakat takarították, fennakadások nem nagyon voltak, sokak szerint is a média gyakran kissé eltúlozta a hóhelyzet okozta problémákat. A teljes galériát

itt találja

.

15 méteres hótorlaszok 1888-ban New York Cityben

A bejegyzés szerint az 1888-as év márciusában volt az Egyesült Államok történetének egyik legnagyobb dokumentált havazása. A leesett hó mennyisége 50 és 150 centiméter közé tehető, és a havazáshoz 70 km/h feletti szél is társult, így néhol 15 méternél is magasabb hótorlaszok alakultak. Legjobban érintett államok New York, New Jersey, Massachusetts és Connecticut voltak. Különösen érdekes, hogy a havazás meglepetésként érte a várost egy meleg márciusi nap végén. Ezután három napig nem is állt el, a hőmérséklet pedig tartósan mínusz 10 fok alá esett vissza.

Az 1947-es fehér karácsony

A blog szerzői az 1947-es havazást említették a következőnek a téli ítéletidők sorában. Véleményük szerint az 1888-as nagy havazás utáni első komolyabb havazásként legtöbben az 1947-est említik. A heves szél ezúttal elmaradt, lassan, csendesen esett, azonban igen kitartóan. A december 26-án a leesett hó vastagsága a Central Parkban elérte a 67 centimétert. Abban az évben biztosan nem volt panasz, hogy nem fehér a karácsony. Az adatok szerint az ítéletidő 77 életet követelt. A blog a bejegyzés végén összegyűjtötte 13 képben az utóbbi évtizedek legnagyobb havazásokat jelölő térképeit a térségben.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.