Újabb évezredes tradícióval ismerkedhetnek meg a Telin Televízió nézői. A hagyomány jegyében című új sorozatunk következő adásában a papírmerítés ősi mesterségének titkait kutatjuk.
A mai értelemben vett papír kínai eredetű és feltalálása
Caj Lun-nak, Ho Ti
császár miniszterének nevéhez fűződik időszámításunk szerint 105-ből. A miniszter azt javasolta a császárnak, hogy a nehéz bambusztábla és a drága selyem helyett papírra írjanak. A császár elfogadta és elrendelte a papírkészítés elterjesztését. A kínai papírkészítők nyersanyaga eperfaháncs, bambuszrost, kínaifű, s egyéb növény volt, amelyhez kiegészítésül kevés rongyhulladékot kevertek. A rostokat főzéssel lazították, majd mozsárban zúzták péppé. A pépet vízzel hígították és a rostokat bambuszból készült merítőszitával nemezelték. E lapokat egymásra rakva deszkák között sajtolással tovább víztelenítették. A még nedves papírt levegőn vagy fűtött falon megszárították. Az ívek felületét ecsettel rávitt rizskeményítő bevonattal tették írásra alkalmassá. A technológia főbb fázisai napjainkig nem változtak. A hagyomány jegyében – A papírmerítés mestersége című műsorunkat megtekintheti március 12-én (kedden) 19 óra 30 perctől a Telin Televízió csatornáján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.