Budapesten a Kossuth téren reggel felvonták a nemzeti lobogót, majd fővárosszerte megemlékezések zajlottak, lengyel szimpátia tüntetők is érkeztek, újabb békemenet indult. Március 15-i ünnepségsorozat a fővárosban.
22.20:
Szabálysértési eljárást kezdeményez a felelősökkel szemben a Budapesti Rendőr-főkapitányság a Bank Centernél történtekkel összefüggésben – tájékoztatta az MTI-t csütörtök késő este a BRFK szóvivője. Horváth Katalin Fanni további részleteket egyelőre nem közölt, így egyelőre nem lehet tudni, hogy pontosan milyen szabálysértési eljárás indulhat és hány fővel szemben. A rendőrség előzőleg közleményben tudatta: tizenhárom embert állítottak elő a fővárosi rendezvények helyszíneiről. Tíz embert garázdaság, egyet rendzavarás szabálysértése, egyet közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés, további egy embert pedig hivatalos személy elleni erőszak bűntettének elkövetése miatt. Egy emberrel szemben pedig gyülekezési joggal való visszaélés miatt kezdeményeznek szabálysértési eljárást. A közlemény szerint "a március 15-i rendezvényeket a rendőrség a szükséges erőkkel, eszközökkel biztosította". Kora este tüntetők hatoltak be az V. kerületi Bank Centerbe, ahol petíciót akartak átadni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőjének. Az MTI munkatársának helyszíni beszámolója szerint több mint százan - köztük Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) vezetője - bementek a Bank Centerbe. Vitatkoztak a portaszolgálattal, miután azt a választ kapták, hogy a nemzeti ünnepen üres az épület, majd többen a futballmeccsekről ismert pirotechnikai fáklyákat égettek, és távoztak az épületből. A demonstrálók ezután átvonultak a Szabadság térre, a volt MTV-székházhoz. Toroczkai László ott tartott beszédében azt mondta: "a világon egyedülálló és példátlan módon megaláztuk a világhatalomra törő IMF-et". Hozzátette, "ez még csak a kezdet", majd további harcra és ellenállásra biztatta híveit. Rendőri intézkedést az MTI tudósítója nem látott.
19.41:
Néhány előállítás történt csütörtökön a fővárosban - közölte Horváth Katalin Fanni, a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) szóvivője az MTI megkeresésére az esti órákban. A mentők tájékoztatása szerint hat embert kellett kórházba szállítaniuk könnyebb sérülés, illetve rosszullét miatt. A BRFK szóvivője az előállításokról pontos számot egyelőre nem közölt, azt mondta, az érintettek elszámoltatása jelenleg is tart az illetékes rendőrkapitányságokon. Hozzátette: az előállítások különböző szabálysértések miatt történtek. Horváth Katalin Fanni a Bank Centernél történteket firtató kérdésére későbbre ígért tájékoztatást. Elmondta ugyanakkor, hogy a március 15-ei ünnepi megemlékezések többsége befejeződött Budapesten, csak pár rendezvény tart még a főváros több pontján. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője az MTI-nek azt mondta: az állami rendezvényeket egy előre elkészített mentési terv alapján biztosították. Mint kifejtette, a fővárosban reggeltől a kora estig 45 embernek nyújtottak segítséget. Hat embert kellett kórházba szállítani, de azok egyike sem volt súlyos állapotban, könnyebb sérülések, enyhe rosszullét miatt szorultak ellátásra - tette hozzá a szóvivő. A hvg.hu szerdai írására reagálva - amely szerint az OMSZ csak pénzért lenne hajlandó biztosítani az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) március 15-i rendezvényét, Győrfi Pál közölte: miután az ünnepi demonstrációk egészségügyi biztosítása, illetve annak költségviselése kapcsán jogvita vetődött fel, a rendezvényeken részt vevők biztonsága érdekében OMSZ főigazgatója intézkedett a mentési kapacitás megerősítéséről, a szükséges készenlét folyamatos biztosításáról. Győrfi Pál elmondta: az előre bejelentett rendezvényekhez viszonyítva dolgozták ki a napi mentési tervet. A fővárosban több esetkocsival dolgoztak, a Milla-rendezvény környékére is telepítettek mentőegységeket, de "szerencsére nem történt semmi baj" - fogalmazott a szóvivő.
19.19:
Tüntetők hatoltak be csütörtökön kora este az V. kerületben található Bank Centerbe, ahol egy petíciót akartak átadni a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőjének. Az MTI munkatársának helyszíni beszámolója szerint több mint százan - köztük Toroczkai László - bementek a Bank Centerbe. Ott összevitatkoztak a portaszolgálattal, miután azt a választ kapták, hogy a nemzeti ünnepen üres az épület. Ekkor többen a futballmeccsekről ismert pirotechnikai fáklyákat égettek, majd távoztak az épületből. A rendőrök körbevették a Bank Centert. A demonstrálók - miután elhagyták az épületet - átvonultak a Szabadság térre, a volt MTV-székházhoz. Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) vezetője a székház egyik pillérjén tartott beszédében azt mondta: azzal, hogy "betörtünk" a Bank Center épületébe, "a világon egyedülálló és példátlan módon megaláztuk a világhatalomra törő IMF-et". Hozzátette, "ez még csak a kezdet", majd további harcra és ellenállásra biztatta híveit.
Úgy fogalmazott: a volt tévészékház az ellenállásunk szimbóluma, mert azt "2006-ban és ma is elfoglaltuk". Az épület zászlórúdjaira egy nemzetiszínű lobogót, egy árpádsávos zászlót és a HVIM zászlaját is kitűzték. Toroczkai László azt mondta: a meglepetések erejével fognak lecsapni azokra, akik "birtokba akarják venni Magyarországot". A Szabadság tér minden oldalát körbevették a rohamrendőrök. Mindeközben a tömeg a "ria, ria, Hungária", illetve a "fegyverbe" szavakat skandálta. Még mielőtt a készenléti rendőrség tömegoszlatáskor használt autójából felszólították volna őket cselekményük abbahagyására, Toroczkai László befejezte beszédét, s az emberek többsége elhagyta a Szabadság teret. Rendőri intézkedést az MTI tudósítója nem látott. A BRFK az MTI megkeresésére későbbre ígért tájékoztatást. A Bank Center épülete előtt jelenleg több mint 20 készenléti rendőr áll. Az épületben nyomozók, nyomkövető kutyák és bűnügyi technikusok dolgoznak - jelentette az MTI tudósítója este 7 óra előtt a helyszínről. Korábban a Rendszervágás című esemény résztvevői a Ferenciek terén lévő Jégbüfé előtt közbekiabálással próbálták megzavarni az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) Szabad sajtó úton zajló rendezvényét. A tömegben Torockai László mellett Zagyva György Gyula jobbikos képviselő is feltűnt. A Milla-tüntetés végeztével szinte egymásnak feszült a Ferenciek terén a megmozdulás és a Rendszervágás című rendezvény résztvevőinek egy-egy csoportja, kölcsönösen szidalmazták egymást a fémkordonon és a rendőri sorfalakon keresztül - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről. A Milla-rendezvény szervezői személyesen és a hangszórókon keresztül is arra kérték a tüntetés résztvevőit, hogy ne álljanak meg a Ferenciek terén, hanem haladjanak tovább, "ne engedjenek a radikális szervezetek provokációinak". A Milla rendezvénye után nem sokkal a Rendszervágás című megmozdulás is véget ért, a Rákóczi úton és az Erzsébet hídon is újraindult a forgalom. Az MTI helyszínen tartózkodó tudósítója azt látta, hogy a tömegből több embert is előállítottak a rendőrök.
18.03:
Harrach Péter szerint "a szabadságért meg kell küzdeni ma is". A Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezetője csütörtökön Vácon, a március 15-ei megemlékezésen úgy fogalmazott: ma nem fegyverrel akarják a szabadságunkat korlátozni, hanem gazdasági és politikai eszközökkel. A politikus a helyi Honvéd-emlékműnél azt mondta: 1848. március 15-e üzenete a szabadság és a hazaszeretet üzenete; a szabadságé, amelyért mindenkor meg kell küzdeni, és a hazaszereteté, amely együttműködésre kötelez. Mint hozzátette, a szabadság az ember legnagyobb ajándéka, mert így képes döntést hozni, választani jó és rossz között, de jelenti a béklyók levetését is, a felszabadulást, amit a nemzet is átélt sokszor. "De ezért a szabadságért meg kell küzdeni ma is. Ma nem fegyverrel akarják szabadságunkat korlátozni, hanem gazdasági és politikai eszközökkel. A nemzet ma is szabadságharcot vív" – jelentette ki a frakcióvezető. Az ünnep üzenetét felidézve Harrach Péter kiemelte: 1848/49 nagyszerű egyéniségeit a magas hőfokon izzó hazaszeretet arra kötelezte, hogy egységben legyenek. Széchenyi István azt írta naplójába: most halkuljon el minden ellenérzés, mert ma másnak az ideje van – emlékeztetett Harrach Péter, hozzátéve: Széchenyit a "hazaszeretete arra a következtetésre juttatta, hogy össze kell fogni azokkal, akik nem az ő útját járták". Harrach Péter kitért arra is, hogy vannak, akik szerint a politikának nincs helye ezen az ünnepen, de szerinte az, aki ilyet mond, Széchenyi Istvánt és Kossuth Lajost tiltaná ki ezzel. "Aki szereti a hazáját és a politika színpadára lép, annak minden területen, itthon is és külföldön is szolgálnia kell a hazát, és nem elárulnia" - fogalmazott. Az ünneplő váciakhoz szólva a KDNP-s politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy az együttműködés és az összefogás ma Magyarországon is kötelezettség, így Vácott is. "A múltat le kell zárni, és a jövőben összefogva, a haza és város érdekeit szolgálva kell fellépni" - tette hozzá. A Honvéd-emlékműnél tartott megemlékezés koszorúzással ért véget. A március 15-ei városi rendezvénysorozat a Madách Imre Művelődési Központ ünnepi programjával folytatódott.
18.00:
Vona Gábor szerint az 56-osok és a 89-esek után megszületett a 2006-osok politikai nemzedéke is, amely nem vereségre, megalkuvásra és árulásra született, hanem győzelemre és szabadságra; a Jobbik elnöke erről csütörtökön beszélt pártja március 15-ei nagygyűlésén Budapesten. A pártelnök a Bajcsy-Zsilinszky út és az Andrássy út kereszteződésében felállított színpadról, a Károly körutat az Anker közig megtöltő tömeg előtt hangsúlyozta: a 2006-osok szabadságot, igazságot és rendet szeretnének, mert ezek egyike sincs meg Magyarországon. Szerinte Orbán Viktor és a többi 89-es szabadsága csak "álszabadság", mivel az emberek nem tudnak valódi döntést hozni. Magyarországon liberális demokrácia van, "egy totalitárius rendszer, a pénz diktatúrája, és nekünk annyi jogunk van, hogy négyévente választhatunk a jobbliberális Fidesz és a balliberális MSZP között."
16.28:
Egyes rendezvények még csak épp most kezdődnek, más programok már véget is értek, de már most látni, hogy százezreket mozgatnak meg a különböző pártok és szervezetek március 15-i ünnepségei Budapesten. Az alábbiakban az MTI által becsült frissített számadatokat adjuk közre. Az LMP a Pilvax közben tartotta rendezvényét, amelyen mintegy nyolcvan érdeklődő jelent meg. A Demokratikus Koalíció (DK) ünnepségére körülbelül néhány ezer érdeklődő volt kíváncsi. Az MSZP esztergomi programján szintén néhány ezer fős közönség jelent meg. Az Egymillióan a sajtószabadságért (Milla) helyszínén, a Szabad sajtó útján eddig több tízezer fő jelent meg. A szintén háromkor kezdődött Kossuth téren kormányzati díszünnepség helyszínén a Békemenet megérkezése után, és az elsőként elhangzó ünnepi beszédek alatt már 250 ezren gyűltek össze. A Jobbik Deák téri gyűlésének helyszínén már néhány ezer fő tartózkodik. A közigazgatási tárca tájékoztatása szerint reggel a Kossuth Lajos téri zászlófelvonáson több mint ezren, a Múzeumkertben tartott március 15-i ünnepségen mintegy ötezren voltak jelen, a budai Várban zajló családi programokon pedig jelenleg is több mint tízezren vesznek részt. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium csütörtök kora délután közleményt adott ki, amelyben azt írta: a Nyitott Parlament elnevezésű program keretében 11 óra 30-ig 4.600 érdeklődő járt az Országház épületében.
16.11:
1848 politikai és szellemi programja így hangzik, "nem leszünk gyarmat"; s a magyarok programja és kívánsága 2012-ben ugyanígy szól - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a budapesti Kossuth Lajos téren, az állami díszünnepségen március 15-én, csütörtökön. "1848 politikai és szellemi örökösei vagyunk" - mondta a kormányfő, akit a tömeg a "Viktor, Viktor" skandálással fogadott. Orbán Viktor szerint ez a nap a szabadságharcosok napja, a Kossuth Lajos tér pedig a szabadságharcosok tere.
A "nagy március" óta sohasem voltunk még ilyen közel a szabadsághoz, mert még sohasem voltunk olyan egységesek, mint ma - hangoztatta Orbán Viktor a március 15-i állami díszünnepségen csütörtökön, a budapesti Kossuth Lajos téren. A miniszterelnök úgy fogalmazott: hosszú évtizedek óta nem voltunk olyan erősek, mint ma, még sohasem állt ennyi politikai, alkotmányos és gazdasági eszköz a rendelkezésünkre, hogy kitörjünk a kiszolgáltatottságból. "Ma már elegen és elég elszántak vagyunk, hogy a szabadságjogaink után kivívjuk a szabad magyar életet is" - jelentette ki Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint Magyarországnak a "saját tengelye körül kell forognia", ezért meg kell védeni "a jövőnk zálogát jelentő" alkotmányt - szavaira reagálva pedig a tömeg hosszasan skandálta: "megvédjük, megvédjük". "Tisztában vagyunk a kihívás és a feladat súlyával" - mutatott rá a kormányfő, aki szerint most egyszerre van szükség a radikális Petőfire, a tettrekész Kossuthra és a bölcs Széchenyire. A miniszterelnök úgy vélekedett, már az 1848-as márciusi ifjak is tudták, amit ma Európában sokan nem akarnak észrevenni, ez pedig a pénzügyi függetlenség kérdése. Ezért kellett a tizenkét pontba is bekerülnie a nemzeti bankra vonatkozó követelésnek - tette hozzá, majd közölte: a márciusi ifjak is tudták, hogy az a nemzeti bank független, amely megvédi az idegen érdekektől a nemzet gazdaságát. A nemzeti bankkal kapcsolatos szavait nagy éljenzéssel fogadták a Kossuth téren összegyűlt ünneplők. Orbán Viktor szerint bár ma is sok igazságtalansággal kell szembenéznie Magyarországnak, nem szabad elmerülni az önsajnálatban, az ugyanis a vesztesek szokása. "Nem engedhetünk a csábításnak, hogy az olcsó önsajnálat szélcsendes és langyos vízű kikötőjébe manőverezzük Magyarország hajóját" - fogalmazott a miniszterelnök a március 15-i állami díszünnepségen csütörtökön, a budapesti Kossuth Lajos téren. Hozzátette: az önsajnálat, az áldozati méltatlankodás a bukásukat és tehetetlenségüket magyarázó vesztesek szokása, nincs köze a szabadságharcosok bátorságához. A győzelemhez, a sikerhez, a méltányos bánásmód kiharcolásához bátorság és erő kell - hangsúlyozta Orbán Viktor. Egyenlőséget követelünk a magyaroknak - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök márciusi 15-i beszédében a fővárosi Kossuth Lajos téren összegyűlt ünneplők előtt. "Mi megértjük, hogy Európában sok baj van, csikorognak a fogaskerekek, feszülnek az inak. De ezeréves európai nemzetként van egy követelésünk: egyenlőséget követelünk a magyaroknak" - mondta a kormányfő, közölve: "nem leszünk másodrendű európai polgárok". Álláspontja szerint jogos követelés, hogy ugyanazt a mércét alkalmazzák a magyarokkal, mint más országokkal szemben. Orbán Viktor csaknem félórás beszédét a szokásos "Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok" fordulattal zárta, a tömeg pedig, ahogyan a miniszterelnök szónoklata elején, annak végén is azt kiabálta: "Viktor!, Viktor!".
16.02:
Teljesen megtöltötték fővárosi Kossuth Lajos teret a Békemenet résztvevői és a máshonnan odaérkező ünneplők csütörtök délután, Orbán Viktor miniszterelnök ünnepi beszédének kezdetére - tapasztalták az MTI tudósítói. A Békemenet résztvevői a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) előtt gyülekeztek, és bevárták a budai Várból, a Dísz térről induló lengyel szimpatizánsokat, akik között voltak határon inneni és határon túli magyarok is. A Várból a menet a Clark Ádám téren és a Lánchídon keresztül a Széchenyi István térre vonult, ahol a két tömeg egyesült, és közösen ment tovább a Kossuth tér felé a József Attila utca, az Október hatodika utca, az Arany János utca, a Bajcsy Zsilinszky út és az Alkotmány utca érintésével. Az emberek egy része pedig az Akadémia utcán keresztül közelítette meg Orbán Viktor ünnepi beszédének helyszínét. A Várból a menetet huszárok vezették fel; a tömeg Orbán Viktort éltető és biztató rigmusokat skandálva, magyar és lengyel zászlót lobogtatva haladt. A tömegben több nagyméretű molinót is lehetett látni, ezek többsége a magyar-lengyel barátságot hirdette: "Polak, Wegier, dwa bratanki", vagyis a lengyel-magyar két jó barát kezdetű mondás is olvasható volt rajtuk, valamint néhány, az Európai Uniót bíráló feliratot is látni lehetett. Az egyik hatalmas táblán az volt olvasható magyarul és lengyelül is, hogy éljen Orbán Viktor kormányfő, egy másik szerint Orbán Viktornak ki kell tartania, és olyan transzparensek is voltak, amelyek Lengyelország támogatásáról biztosítják Magyarországot és kormányát. Mielőtt a várban gyülekezők elérték volna a Lánchíd pesti hídfőjét, az Akadémia előtt összegyűlt az ünneplő tömeg. Egy hatalmas molinón a "Békemenet" szót lehet olvasni, valamint elhelyezték rajta az 1848-49-es szabadságharc nagy alakjainak és pillanatainak képeit is. Egy másik transzparensen pedig a kormány minisztereinek, a Fidesz-KDNP EU-képviselőinek és a miniszterelnöknek a portréit helyezték el. A sok magyar és lengyel zászló között a lengyel Szolidaritás lobogója is feltűnt. Bencsik András, a Demokrata című hetilap főszerkesztője, a rendezvény egyik főszervezője az MTI helyszíni tudósítójának előzőleg azt mondta: különleges ünnep az idei, olyan mintha megismétlődne a múlt, hiszen rengeteg lengyel, valamint litvánok is kiállnak Magyarország függetlensége mellett. A Kossuth térre tartó tömeget útközben több helyen taps és ováció fogadta, a menet résztvevői pedig csatlakozásra hívták fel a járókelőket. Az óriási, tömött sorokban vonuló tömeg eleje már elérte a Kossuth teret, amikor a vége még éppen csak elhagyta a Lánchidat. A Kossuth Lajos téren már nagyon sokan fogadták a vonulókat, akikkel együtt teljesen megtöltötte a teret a mintegy 250 ezer ember. A folyamatosan érkező szimpatizánsok tapssal köszöntötték egymást, mint például a Lungo Drom aktivistáit, akik helységnévtáblákkal vonultak be. A tér fölött több rendőrségi helikopter is látható volt, és néhány egyenruhás rendőr is posztolt a környéken. Az emberek olyan sokan vannak, hogy a Békemenet résztvevői nem is fértek be teljesen a Kossuth Lajos térre; a tömeg az Alkotmány utcában a Szemere utcáig áll, sokan pedig a Balassi utcában kivetítőn követik az eseményeket.
15.16:
A Himnusszal és a történelmi zászlók felvonulásával kezdődött a díszünnepség délután a Kossuth Lajos téren, ahol Orbán Viktor miniszterelnök mond majd beszédet. Délután három óra előtt nem sokkal a tömeg már megtöltötte a Kossuth teret, ahová folyamatosan érkeznek az emberek, elfoglalták helyüket a Várból jövők és a lengyel szimpatizánsokkal kiegészült Békemenet tagjai is. A tömegben sok magyar és lengyel zászlót látni, sokan táblákat tartanak a magasba, amelyere városuk nevét írták fel, van Orbán Viktort éltető transzparens is. "Magyarország utat mutat, kövessük a magyar utat, lengyelek!" - áll a Békemenet egyik transzparensén. Egy másik hatalmas molinón kormánypárti politikusok, többek között Orbán Viktor, Kövér László, Schmitt Pál fényképe és az "Ők értünk, mi értük" felirat látható. Az ünnepség kezdetén a Himnuszt a Honvéd Férfikar adta elő, majd Laklóth Aladár színművész köszöntötte az ünnepre érkezett lengyeleket és litvánokat. Az ünnepségen Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő, majd Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet, a szónoklatok után pedig ünnepi koncertet tartanak.
14.36:
Megérkezett csütörtök délután a budapesti Békemenet eleje a Kossuth Lajos térre; a huszárok által felvezetett tömeg vége ekkor még alig hagyta el a Lánchidat. Az emberek a Lánchíd pesti hídfőjétől a József Attila utca, az Október hatodika utca, az Arany János utca, a Bajcsy-Zsilinszky és az Alkotmány utca érintésével vonultak a Kossuth Lajos térre. Az ott várakozók tapssal fogadták az érkezőket. A Békemenet résztvevői közül sokan az Akadémia utcán közelítették meg a Kossuth teret. A menet résztvevői Orbán Viktort éltető és támogató rigmusokat skandáltak, és olyan molinókat is látni náluk, amelyek kitartásra buzdítják a magyar kormányfőt.
14.32:
A március 15-i békemenetre utazó szegedi különítmény buszát Budapest határában két rendőrautó állította félre, mert egy lakossági bejelentés szerint azon közveszélyt okozó tárgyakat szállítottak. A buszon szegedi képviselők is utaztak. A rendőrök végül semmilyen veszélyes eszközt nem találtak.
14.21:
Elindultak a lengyel szimpatizánsokkal kiegészült budapesti békemenet résztvevői a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Széchenyi István téri épülete elől a Kossuth Lajos térre; a tömeg vége még a Lánchíd budai hídfőjénél van, az eleje pedig már az Arany János utcán halad. Bencsik András, a Demokrata című hetilap főszerkesztője, a rendezvény egyik főszervezője az MTI helyszíni tudósítójának előzőleg azt mondta: különleges ünnep az idei; olyan mintha megismétlődne a múlt, hiszen rengeteg lengyel és litvánok is kiállnak Magyarország függetlensége mellett. A főszervező arra számit, hogy Orbán Viktor erre való tekintettel néhány szót lengyelül is mond majd ünnepi beszédében. A tömeg az induláskor már teljesen elfoglalta a tér Akadémia előtti részét; sokan az emberek közül ünneplőben érkeztek a rendezvényre. Rengeteg magyar és lengyel nemzetiszínű zászlót, helységnévtáblát, és Orbán Viktor miniszterelnököt, valamint a nemzetet éltető molinót is látni. A táblákon feltűnik a "Polak, Wegier, dwa bratanki", vagyis a Lengyel, magyar két jó barát... kezdetű mondás, és az Európai Uniót bíráló feliratok is láthatók. A menet résztvevői megvárták a budai Várból érkező lengyel szimpatizánsokat, akiket huszárok vezettek a Lánchídon keresztül Pestre. A lengyeleket tapssal fogadták a téren; többen azt skandálták, hogy "Viktorhoz". A tömeg a Lánchíd pesti hídfőjétől közösen indult tovább - a József Attila utca, az Október hatodika utca és az Arany János utca érintésével - a Kossuth Lajos térre. Az Akadémia elé pedig még azután is folyamatosan érkeztek az emberek, hogy a többség már elhagyta a teret, így a később érkezők az Akadémia utcán keresztül indultak a Parlament felé.
14.16:
Az ország válaszúthoz érkezett, a kiszolgáltatottság vagy a tudás útját választhatja - mondta Vágó Gábor, az LMP kampányfőnöke csütörtökön Budapesten, a párt március 15-i ünnepségén. Az LMP országgyűlési képviselője a Pilvax közben mondott beszédében rámutatott: Orbán Viktor miniszterelnök a kiszolgáltatottság útját erőlteti, amelynek során olcsó munkaerőre épít, ez "Malajzia és Banglades útja". Lehet azonban a tudás útját is választani, ahol "a munkavállaló érték, és nem eszköz, ez szerintünk az LMP útja" - tette hozzá. Vágó Gábor úgy fogalmazott: március 15. a tettek ünnepe, ezért "nem kávéházakban kell szidni a rendszert", hanem "a sarkunkra kell állni (...), kimenni az utcákra, a terekre, és (...) elmondani azt, hogy van más lehetőség". A márciusi ifjak pár tucatnyian voltak, majd tízezrek csatlakoztak a forradalom mellé 1848-ban - jegyezte meg. Utalt arra, hogy az LMP-sek is pár tucatnyian kezdeményezték a népszavazást, mára azonban 50 ezer aláírás gyűlt össze. Két héten belül összejöhet a 200 ezer is, és milliók járulhatnak az urnákhoz ősszel - vélekedett. Az LMP kampányfőnöke kiemelte: "nemcsak aláírásokat gyűjtünk, hanem az állampolgárok erejét is", mert "nem a polgároknak kell félni a hatalom erejétől, hanem a hatalomnak a nép erejétől". Hangsúlyozta: bátrak azok, akik kiállnak a jogaikért és a hazájukért, illetve akik aláírják a népszavazási kezdeményezést, és "még bátrabbak azok, akik gyűjtik ezeket az aláírásokat". Úgy fogalmazott: "az LMP nem a múltba akar révedni, hanem a jelent vizsgálja, és a jövőbe tekint". Véleménye szerint sok párhuzam él még 1848 és 2012 között, az akkori 12 pont ma is aktuális: "az arrogáns hatalom, ugyanúgy, mint 1848-ban, cinikus vigyorral taszít kiszolgáltatottságba milliókat". Emlékeztetett arra, hogy a hatalomnak csak egyetlen ígérete volt a legutóbbi parlamenti választáskor, "Csak a Fidesz!", és ezt be is tartotta, mert "a központosított hatalom mindenhová elér". A párt kampányfőnöke úgy látja, a vidéki médiát "a helyi Döbrögik tartják rövid pórázon (...), Simicskák és Nyergesek milliárdokat talicskáznak ki a közpénzből", az állami földeket pedig "narancsos oligarchák kapják". Eközben a vállalkozók "szőnyeg szélére kerültek", munkahelyek szűnnek meg, a gazdálkodók pedig parlagon hagyják a földeket, mert nem tudnak belőle megélni. A jogállam már csak nyomokban lelhető fel, a független intézményeket "narancsuralmi igába hajtották", s a párt "beleette magát az államba", utóbbi pedig pártérdekeket szolgál - hangoztatta. A Pilvax közt lazán megtöltő hallgatóság soraiban ott voltak az LMP parlamenti képviselői, Schiffer András, Karácsony Gergely, Jávor Benedek és Kukorelli István. A párt politikusai és aktivistái a rendezvény után elindultak az általuk kezdeményezett népszavazáshoz támogató aláírásokat gyűjteni a főváros közterületeire.
13.37:
Gyülekeznek a békemenet résztvevői a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Széchenyi István téri épülete előtt; a tervek szerint a menet fél kettőkor indul a Kossuth Lajos térre, ahol meghallgatják Orbán Viktor miniszterelnök március 15-e alkalmából elmondott ünnepi beszédét. A téren több százan gyűltek össze, és folyamatosan érkeznek az újabb résztvevők - tapasztalták az MTI helyszíni tudósítói csütörtökön, kora délután. Egy csoport a helyszínen végezte el az utolsó simításokat egy óriási molinón, amelynek közepére nemzetiszínű zászlót, a "Békemenet" szót, az 1848-49-es szabadságharc nagy alakjainak és pillanatainak képeit, valamint kokárdákat helyezték el. Egy másikon az szerepel, hogy "Ők értünk, mi értük". A szöveg körül a kormány tagjait és fideszes EP-képviselőket, a molinó másik oldalán pedig Orbán Viktort ábrázoló képek láthatók. Több lengyel nyelvű táblát is lehet látni a sok nemzetiszínű között. A különböző méretű kokárdákat viselő emberek halkan beszélgetnek. A tervek szerint a menet résztvevői megvárják a budai Várból, a Dísz térről érkező lengyel szimpatizánsokat, és együtt vonulnak majd a Kossuth térre. A Dísz térről az MTI-s tudósítója azt jelentette, hogy már nagyon sokan gyűltek össze, és a tömeg fél kettőkor - huszárok felvezetésével - el is indult Pestre. A lengyel szimpatizánsok kezében lengyel zászlót és transzparenseket lehet látni, ezek közül többre lengyelül és magyarul Orbán Viktor éltető mondatokat írtak.
10.34:
Az 1848-as példára utalva újra a bátor változások városának nevezte Budapestet Tarlós István főpolgármester a Nemzeti Múzeumnál elmondott ünnepi beszédében. A főpolgármester kiemelte, hogy a főváros új vezetői nem félnek hozzányúlni több évtizedes tabukhoz; "nem rettenünk vissza, amikor a város működését szinte ellehetetlenítő hagyatékkal kell szembenéznünk, vagy amikor a sokszor egymással is ellentétes egyéni ambíciók kuszaságában kell a köz érdekét szolgálnunk" - mondta, hozzátéve, hogy ebben az 1848-as ifjak példamutatása is segít.
A szabadság akkoriban függetlenséget, önrendelkezést és választójogi törvényt jelentett - mondta, majd úgy folytatta: az elmúlt években ugyanakkor Magyarországon "egyeseknek egészen furcsa dolgot jelent, a fővárosban például szabad volt a közjót, a többségi érdekeket naponta lesöpörni az asztalról, szabad volt gyanútlan járókelőket gumilövedékkel lövöldözni, szabad volt szemetelni, graffitizni, és szabad volt a hajléktalanoknak szabadon ott meghalni és úgy, ahogy akartak". A városvezető úgy vélekedett: ezzel szemben a fővárosi többség érdekében be kell tartani az emberi együttélés írott és íratlan szabályait, emberi, de következetes szabályozással kell működtetni a várost. "A szabadság nem egyenlő a korlátok nélküliséggel, nemcsak jog, kötelesség és felelősség is" - szögezte le Tarlós István az ünneplők előtt, akik megtöltötték a Múzeumkert múzeumi lépcsők előtti terét, és több százan álltak a kerítésen kívül, az utcán is, döntő többségükben lengyelországi szimpatizánsok, akik saját nemzeti lobogójuk mellett a Gazeta Polska lengyel lap transzparenseit és a Lengyel-Magyar Barátság Szolidaritás zászlaját emelték a magasba. A főpolgármester külön köszöntötte a lengyel vendégeket és a közös történelmi szálakat felidézve köszönetet mondott nekik a "baráti bíztatásért". "Európa sokat tanulhat a hagyományaira büszke, önazonosságát őrző, de összetartozását a legnehezebb időkben is bizonyító lengyel és magyar nemzettől" - fogalmazott. Ünnepi beszédében arról is szólt, hogy a magyarság mindig egyénien vizsgálta, szűrte meg az európai sorskérdéseket, s ez nincs másként ma sem. "A színességére büszke Európa ugyanakkor valamiért szűnni nem akaró aggodalommal figyeli nemzeti öntudatunk szűrőjén lepárolt válaszainkat, pedig soha nem voltunk rosszabbak másoknál - ma sem vagyunk azok, - és nem akarunk rosszat senkinek" - mondta a főpolgármester, hozzátéve, hogy "egyszerűen csak szeretjük a hazánkat és úgy gondoljuk, hogy ezt egy nagyobb közösség hasznos tagjaként is meg szabad tennünk". A városvezető kitért arra is, hogy vannak néhányan, akik "arcukra a hazaféltés téves vagy hamis álarcát öltve látszataggodalmaikkal kürtölik tele a világot". Ennek kapcsán kijelentette: lehet a regnáló hatalmat szeretni vagy nem szeretni, de a nemzet tagjaként a nemzetet nem szeretni vagy a nemzetnek ártani bűn és súlyos hiba. A kétkedőknek azt üzente, nincs mitől félniük, s hangsúlyozta: "senkinek ne legyen kétsége, hogy Európához akarunk tartozni". Kitért arra is, hogy "a gazdasági válság és a nyomás nem ok arra, hogy meginduljon a föld a lábunk alatt, hogy eltérjünk az iránytól, amit kitűztünk magunk számára", szavai szerint az út végén igazságosabb, közteherviselésen alapuló, mindenki felelősségére támaszkodó biztonság van, Magyarország pedig büszke lehet önmagára, hogy "önerejéből képes eltüntetni a múlt elkopott bálványait, és az azok által hátrahagyott romokat". A főpolgármester azt is elmondta: Magyarország ha nem is nagyhatalom, egészséges tartása és saját értékei vannak, amelyek miatt véleménye szerint Európának nincs oka szégyenkezni.
A Múzeumkertben felszólalt a nemzeti ünnepre Lengyelországból érkező Tomasz Sakievicz, a Gazeta Polska főszerkesztője is, aki - magyarra tolmácsolt - beszédét azzal kezdte: "ha a lengyel és a magyar történelemben van valami egyedülállóan értékes, akkor az éppen a szabadság szeretete", majd több példát is hozott a két ország közös történelmi eseményeiből. A nyakában magyar és lengyel nemzeti színű sálat viselő főszerkesztő, akinek szinte minden mondatát tapssal fogadták az ünneplők, közölte: Budapestre utazásukkal a magyar változások iránti támogatásukat akarják kifejezni. "Mielőtt bárkinek eszébe jutott volna létrehozni az EU-t, mi, magyarok és lengyelek Közép-Kelet-Európa más nemzeteivel együtt már régen megteremtettünk egy hasonló közösséget évszázadokkal ezelőtt. És most más államok számos politikusa arról szándékozik kioktatni bennünket, miként kell alkalmazkodnunk az egyesült Európához" - mondta Sakievicz, a zászlókat lengető ünneplők pedig nagy tapssal reagáltak szavaira. Szónoklatát azzal zárta: "közeleg a mi időnk, a kor, amelyben szabad nemzetek önként fognak össze, azért, mert erre belső késztetésük van, nem pedig azért, mert valaki ezt diktálja nekik". A Múzeumkertben megjelent lengyelek jó részét autóbuszokkal hozták a Kálvin tér közelébe, és a Múzeum körúton 15 magyar rendszámú autóbusz sorakozott fel. A résztvevők minden alkalommal tapssal fogadták, amikor a szónokok a lengyeleket köszöntötték.
09.35:
A Himnusszal kezdetét vette a Nemzeti Múzeum előtti állami ünnepség, a Múzeumkert zsúfolásig megtelt vendégekkel. A Parlamenttől érkezők negyed 10 körül értek a Nemzeti Múzeumhoz. A menet végén két-háromszáz lengyel vonult, akik az úton végig azt skandálták: "Viktor Orbán, Viktor Orbán". Nagy tapssal köszöntötték őket a Múzeumkertben, többen pedig kokárdát osztottak nekik. A helyszínen feltűnt egy nagyjából harminctagú litván csoport is, zászlajukon angolul és magyarul Petőfi Sándor Nemzeti dalának kezdősorai olvashatók. Több vendég a lengyel-magyar barátságot hirdető transzparenst tart a magasba a zsúfolásig megtelt Múzeumkertben. A pulpitus közelében lévő egyik vásznon pedig az olvasható: "Isten óvd meg Magyarországot és Lengyelországot, védd meg Európát a liberális pestistől és az erkölcsi fertőtől!". Az ünnepségen a Himnusz után a Honvéd Táncszínház lépett fel. A megemlékezésen felszólal Tomasz Sakievicz, a Gazeta Polska főszerkesztője, ünnepi beszédet mond Tarlós István főpolgármester.
08.44:
Katonai tiszteletadás mellett, a közjogi méltóságok jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1848-49-es szabadságharc és forradalom 164. évfordulójának alkalmából a Parlament előtti Kossuth Lajos téren csütörtök reggel, ezzel megkezdődött az állami ünnepségsorozat.
A zászlófelvonáson részt vett Schmitt Pál köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök. Az ünnepi eseményen - amelyet több száz ember kísért figyelemmel a helyszínen - a közjogi méltóságokon kívül jelen voltak a kormány tagjai, több parlamenti párt képviselői és a diplomáciai testület tagjai. Az ünneplő tömeg tapssal köszöntötte a közjogi méltóságokat, akik az Országház főbejáratának lépcsőjén, történelmi zászlók előtt tekintették meg az állami lobogó felvonását és a katonai díszszázad menetét. Ezután a Parlament előtti térről ünnepi menet indult a Magyar Nemzeti Múzeumhoz a Nemzeti Lovas Díszegység és katonazenekar felvezetésével. A múzeumnál beszédet mondott Tarlós István főpolgármester, és fellépet többek között a Honvéd Táncegyüttes. Amikor az ünnepi menet tagjai elindultak az Alkotmány utcából a Múzeumkertbe, Lengyelországból érkezett szimpatizánsok mintegy 200 fős csoportja csatlakozott hozzájuk. Ők lengyel nemzeti zászlókat és Gazeta Polska feliratú transzparenseket tartottak a magasba. A környező utcákban rendőrök álltak sorfalat, a menetet pedig civil biztonsági szolgálat emberei kísérték két oldalt sorfalban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.