Közélet

Hét járás lesz Csongrád megyében

Hét járás lesz Csongrád megyében

2012. február 20., hétfő
Hét járás lesz Csongrád megyében

Polner Eörs, a kormányhivatal főigazgatója a közigazgatás átalakulásáról

Szent István óta a magyar közigazgatásban nem volt ilyen mértékű átalakításra példa – hangsúlyozza Polner Eörs, a Csongrád Megyei Kormányhivatal főigazgatója. A szakember szerint a módosításokra azért van szükség, mert egy állam annál demokratikusabb, minél egyszerűbb az ügyintézés.

Az Orbán-kormány eltökélt szándéka volt, hogy átalakítja a magyar közigazgatás szerkezetét, és növeli hatékonyságát. A végcél, hogy 2013 végéig a polgárok egy helyen, a kormányablaknál intézhessék legtöbb hatósági ügyüket ahelyett, hogy a hivatalok sokaságát keresnék fel.

Polner Eörs

a SZEGEDma.hu-nak úgy fogalmazott: segítőkész, polgárbarát, jó szolgáltatást nyújtó állam szükséges, amely megfelel a 21. század legszigorúbb európai kihívásainak, és mindenki megelégedésére olcsón, hatékonyan működik. A közigazgatási hivatalok jogutódjaiként 2011. január 1-jével megalakult kormányhivatalok a kabinet általános hatáskörű területi államigazgatási szervei, székhelyük a megyeszékhelyeken található, a főváros és Pest megye esetében Budapesten. A fővárosi és a 19 megyei kormányhivatal a jogszabályoknak és a kormány döntéseinek megfelelően összehangolja és elősegíti a kormányzati feladatok területi végrehajtását.

Demokratikusabb ügyintézés

A kormány célja a hivatalok létrehozásával – folytatta a főigazgató –, hogy az eddigi széttagolt, párhuzamosan működő területi kormányzati szerveket központosítsa, racionalizálja, és nem utolsósorban olcsóbbá, ésszerűbbé, polgárbarát intézménnyé tegye. A hivatalokat kormánymegbízottak vezetik, akiket a közigazgatás-szervezésért felelős miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezett ki. A kormányhivatalok ügyfélszolgálati irodái az úgynevezett kormányablakok, amelyek a megyeszékhelyeken és a megyei jogú városokban, összesen 29 helyszínen működnek. A kormányablakokban egyre többféle ügyet intézhetünk, így lehet például ügyfélkaput nyitni, vállalkozásokkal kapcsolatos ügyeket intézni, családi pótlékot, gyest, anyasági támogatást igényelni, és általános tájékoztatást kérni stb. Polner Eörs kitért a legújabb változások ismertetésére is, amelyek a megyei intézmények és vagyon integrációt is felülmúlják: a járások jelenleg is zajló kialakítására utalt. Csongrád megyében 7 járás lesz országosan pedig 176. Ennek alapjául tulajdonképpen az 1980-as évek elejéig működő járási szisztéma szolgált (ez egészült ki a kor kihívásainak megfelelően további „járási központokkal”), amely bizonyos szempontból a kistérségek formájában „élt tovább” a rendszerváltás után – tudtuk meg. A hét Csongrád megyei járás központja Szeged, Hódmezővásárhely, Szentes, Makó, Csongrád, Kistelek és Mórahalom lesznek.

Integrálódnak a városi és települési intézmények

A járási hivatalok megalakulásával tovább formálódik a rendszer. Ezekbe integrálódnak a kormányablakok, amelyek egyesítik majd a mostani ügykezelést, és szakigazgatási szervektől is érkeznek be folyamatosan hatáskörök, továbbá az önkormányzatoktól is. Ezzel, illetve a szakigazgatási szervek munkakörével a kormányhivatalokhoz háromezer hatáskör kerül, gyakorlatilag a magyar államigazgatás teljes spektruma a kormányablakokon keresztül intézhető lesz. Az új rendszer 2013. január 1-jével indul. Mi lesz a városi, illetve a települési oktatási intézményekkel? – merül fel a kérdés. Nos, ezek is integrálódnak, de nem a járási hivatalokba, hanem a 2012. január 1-jével felállt megyei intézményfenntartó központok egyfajta járási megfelelőjébe. Ezen szervezetek fogják fenntartani a megyei intézményfenntartón keresztül a települések intézményeit. Szegeden konkrétan a járási intézményfenntartóhoz fog tartozni a száznál is több oktatási intézmény. A baloldali kritikák máris arról szólnak, hogy ezekkel az intézkedésekkel sérül az önkormányzatiság, mert központilag vezéreltek összevonások zajlanak – vetjük közbe. A főigazgató szerint nem sérül a demokrácia: a népképviseleti szerv, az önkormányzat megmarad, ellenben olyan módon történnek összevonások, hogy a hivatali szervezet nagyobb településeken működik, de a járási hivataloknak is lesznek kihelyezett tagozatai, a kormányablakok pedig a legkisebb településen is meg fognak jelenni. A megyeszékhelynek az ügyintézése ugyanolyan színvonalú lesz, mint a szomszédos járásé, ugyanazok a funkciók ott is megtalálhatók pontosan a kormányhivatal, illetve az integrált ügyfélszolgálati szolgáltatás miatt.

A járási átalakítás színvonalasabb szolgáltatást hoz el

A kistelepüléseken is megmaradnak a képviselő-testületek, s tulajdonképpen ugyanaz az apparátus látja majd el a munkát, mint korábban, de átcsoportosítással, hatékonyabb munkaszervezéssel, emberközpontúbb ügyintézéssel sokkal színvonalasabb szolgáltatást fog nyújtani. Ráadásul megszűnnek a párhuzamosságok, a szakhatóságok között korábban esetleg tapasztalt rivalizálás. És az is cél, hogy kiteljesedjen az egyablakos ügyintézés: fizikailag se kelljen sok helyre elutazni, különböző engedélyeket beszerezni egy lakossági ügy kapcsán: mindezt egy „ablaknál” lehessen megtenni. A főigazgató érdeklődésünkre azt is elmondta, megfelelő épületet még nem találtak a szegedi járási hivatal kialakítására, és Szeged címzetes főjegyzője is úgy nyilatkozott, nincs az önkormányzat tulajdonában ilyen ingatlan… Az lenne a célszerű, ha a szegedi járási hivatal az ügyintézések mostani helyszínén működhetne, például a Széchenyi téri „szürke épületben”. A főigazgató nem lát gondot abban, ha egy önkormányzati tulajdonú ingatlan ennek érdekében állami kezelésbe vagy tulajdonba kerülne.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.