Közélet

B. Nagy: A kormányhivatal leányvállalatai lesznek a járási hivatalok

B. Nagy: A kormányhivatal leányvállalatai lesznek a járási hivatalok

2012. január 11., szerda
B. Nagy: A kormányhivatal leányvállalatai lesznek a járási hivatalok

A járási hivatali rendszer a kormány tervei szerint 2013. január 1-től állna fel, az erről tartott tájékoztatón B. Nagy László megyei kormánymegbízott elmondta, hogy Csongrád megyét hét járásra osztanák, ahol az államigazgatáshoz tartozó ügyeket lehet majd intézni.

Elkészült a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) törvényjavaslata a járási rendszer kialakításáról.

Ahogy arról már beszámoltunk

, az elképzelést január 20-áig társadalmi egyeztetésre bocsátotta a minisztérium. A kormany.hu szerint az országban 168 járást alakítanak ki, a fővárost pedig 7 kisebb közigazgatási körzetre osztják. Az Országgyűlés elé várhatóan 2012 februárjában kerül a törvényjavaslat, a járási székhelyeket és illetékességi területet meghatározó kormányrendeletet pedig várhatóan június végén fogadja el a kormány. A járások és járási (körzeti) kormányhivatalok a fővárosi és megyei kormányhivatalok szervezeti egységeiként kezdhetik meg működésüket 2013. január 1-jével. "Az új járási rendszer nem is hasonlít arra, ami 1984-ben megszűnt. Lényegében a megyei kormányhivataloknak lesznek ezek a kihelyezett hivatalai, az állam feladatok ellátásának a leányvállalatai. Csongrád megyében hét járás lesz: a legnagyobb Szeged (206 ezer lakosú), a továbbiak pedig Mórahalom, Makó, Hódmezővásárhely, Szentes, Kistelek és Csongrád" - beszélt a megyénkben felálló járási rendszerről

B. Nagy László

, hozzátéve, hogy a járásokba sorolt települések polgármestereinek is van lehetőségük január 20-ig jelezni, ha bármi problémájuk van a felosztással kapcsolatban, amit egyébként a kistérségi határok és a hagyományok alapján végeztek el.

"A feladatkörük ugyanaz lesz ezeknek a hivataloknak, mint most a megyei kormányhivatalé, a szolgáltatás tekintetében pedig az, ami most a kormányablaké. A cél, hogy az állami feladatokat az állam lássa el, ezért a települések okmányirodáitól és a jegyzőktől is ezek a feladatok kerülnek a járási hivatalokhoz" - magyarázta a kormánymegbízott példaként említve a szakigazgatási és okmányügyeket, szabálysértéseket, hagyatéki ügyeket. Kiemelte, hogy a közigazgatási rendszer utolsó nagy átalakítása ez ebben a ciklusban, mely az állam olajozottabb működését szolgálja. "A járási rendszer egy közigazgatási egységbesorolás, nem pedig szolgáltatási korlát, ahol az a cél, hogy minden lakos településének 30 kilométeres körzetében elintézhesse az államigazgatáshoz tartozó ügyeit. De ha valaki például Klárafalváról Szegedre jár be dolgozni, ezeket a teendőit Szegeden is elintézheti" - így a megyei kormányhivatal vezetője, aki újságírói kérdésre kifejtette, hogy ezeket a feladatokat nagy többségben azok látják majd el, akik eddig is e szakterületen dolgoztak, s gyűjtöttek hasznos tapasztalatokat.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.