Az LMP véleménye szerint egyes felsőoktatási szakokon lényegileg csak tandíj ellenében lehetne tanulni a kormány tervei alapján, és az ellenzéki párt úgy látja: a kormány ellehetetleníti a fiatalok felemelkedését.
A párt vasárnapi, az MTI-nek eljuttatott közleményében a Nemzeti Erőforrás Minisztérium államilag finanszírozott, új férőhelyelosztás-tervezetére hivatkozik, amelyet az egyetemeknek küldött el a tárca. Az LMP úgy fogalmaz: "a Széll Kálmán-terv óta tudjuk, hogy egyetembezárásokat és radikális férőhelycsökkentést tervez a kormány, valamint a költségtérítést is a duplájára emelné. Mára az is kiderült, hogy egyes szakokon lényegileg csak tandíj ellenében lehetne tanulni." Az LMP szerint a Fidesz végképp eltorlaszolja a fiatalok társadalmi felemelkedésének útját, amit történelmi bűnnek tartanak a magyar gyerekekkel, fiatalokkal és szüleikkel szemben. Úgy vélik: legrosszabbul azok a diákok járhatnak, akik jogi, művészeti, bölcsész, agrár- vagy társadalomtudományi szakokra jelentkeznének, itt szinte meg is szűnne az államilag finanszírozott képzés. Ezentúl csak a gazdagok gyerekéből lehetne történész, közgazdász, ügyvéd, agronómus vagy akár szociális munkás - fogalmaznak. Bár az elképzelések szerint az önköltségi árat megfizetni nem tudó családoknak rendelkezésére állna az emelt összegű diákhitel lehetősége, de az önköltségi ár az eddigi költségtérítés duplája lesz. "Ezt magyarul tandíjnak hívják. Ez ugyanaz, ami ellen a Fidesz, még ellenzékben, sikeres népszavazást indított" - írják. Az LMP szerint az Orbán-kormány Kelet-Magyarország sorsa iránti közönyét jól mutatja, hogy a Miskolci Egyetem állami férőhelyei csaknem a felére olvadnának. A budapesti Corvinus, amelynek professzorai nem átallottak a Matolcsy-féle egykulcsos adó kudarcáról beszélni, még ennél is rosszabbul jár - áll a közleményben. Az egész terv két tévképzeten alapul az ellenzéki párt szerint: az egyik, hogy hatalmas diplomás-munkanélküliség van. Ez azonban nem igaz, a diploma a legjobb belépő a munkaerőpiacra - jegyzik meg. A másik, hogy a bölcsészek, jogászok alig-alig tudnak elhelyezkedni, ám a tények ezt is cáfolják - írja a párt. Az LMP szerint a főiskolai, egyetemi férőhelyszűkítés helyett a közoktatás fejlesztésével, a felsőoktatásban pedig minőségbiztosítással kell garantálni a képzés minőségét, mert nemcsak a diákoknak, hanem az országnak is érdeke a "kiművelt emberfők" sokasága.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.