Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár szerint a kórházak bezárásáról, illetve eladásáról szóló hírek alaptalanok és félrevezetőek. A politikus szerint valakinek az az érdeke, hogy zavart keltsen, és egy átlátható rendszer helyett fennmaradjanak a jelenlegi viszonyok az egészségügyben – írja a Magyar Nemzet Online.
Az egészségügyért felelős államtitkár hétfőn sajtótájékoztatón reagált arra a hírre, amely több napilapban is megjelent, és amely fővárosi intézmények bezárásáról szólt egy kiszivárgott kormánytervezet alapján. Szócska Miklós szerint nagy bajban lehet az, aki „kitöltetlen űrlapok alapján” tájékoztatja a sajtót. A fővárosi intézmények bezárásáról érdeklődőknek a politikus kérdéssel válaszolt: a sajtó birtokába került anyagokban szerepel-e az, hogy „bezárnának intézményeket”?
Szócska Miklós
szerint egyértelmű, hogy a budapesti egészségügyi ellátórendszert funkcionális integráció alá kell vonni. A szakmai előkészítő munka után heteken belül a hivatalos anyag is a kormány elé kerül majd.
Szócska Miklós hangsúlyozta: nem eladásról, vagy összevonásról lenne szó, hanem a budapesti ellátórendszer integrált átszervezéséről, a fővárosiak sürgősségi ellátásának elősegítésére. Az államtitkár kiemelte, hogy országjárása során folyamatosan tájékoztatta az intézetvezetőket, országgyűlési képviselőket és helyi vezetőket átalakítási szándékaikról. Így a budapesti intézményeket érintő változásokról
Szentes Tamás
főpolgármester-helyettessel, az egyházi és egyetemi intézmények vezetőivel heti rendszerességgel tartják a kapcsolatot. Az államtitkár szerint ésszerűsítésre van szükség: ha valahol épül egy ortopédiai, traumatológia, sebészeti beavatkozásokra alkalmas műtő, akkor célszerű köré szervezni a sürgősségi ellátásokat, nem pedig oda, ahol ráomlik a vakolat az orvosokra. Bizonyos kórházi intézményekben a parkolás is problémát okoz – tette hozzá a politikus. A sürgősségi ellátócentrumok helyét ezért logisztikai és szakmai szempontok alapján választják ki. Azon dolgoznak, hogy megtalálják azt a megoldást, amellyel hatékonyan tudják használni az épületeket és foglalkoztatni a bennük dolgozókat. Szócska Miklós szerint nem lesznek elbocsátások, minden orvosra és szakdolgozóra szükség van.
Az államtitkár arra is kitért: az orvosok átlagosan öt-hét évvel korábban halnak meg, mint a magyar lakosság átlaga. Ennek oka Szócska Miklós szerint valószínűleg az, hogy kénytelenek számos többletügyeletet vállalni, miközben a műtőknek csak az egynegyede működik. „Fel lehet tenni a kérdést, hogy mit fizessenek: az orvosok és a szakdolgozók bérét, vagy az üres, nem működő műtőket fűtsék” – fűzte hozzá Szócska Miklós. Példának egy Szabolcs utcai, évek óta üresen álló épületet említett meg, melyet eddig még nem tudtak értékesíteni. A sajtótájékoztatón felvetődött a kérdés, hogy mi lesz az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet szintén üresen álló épületének sorsa. Erre az államtitkár azt felelte: „az OPNI az egészségügy szentélye, az egészségpolitikai őrület szimbóluma”. Ezért ott valamilyen, egészségügyhöz kapcsolódó funkciót van értelme létrehozni, de döntés még erről sincs – tette hozzá.
(Forrás: Magyar Nemzet Online)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.