Közélet

„Sej, a mi lobogónkat…” – a szellők lassan elfújják + FOTÓK

„Sej, a mi lobogónkat…” – a szellők lassan elfújják + FOTÓK

2011. május 24., kedd
„Sej, a mi lobogónkat…” – a szellők lassan elfújják + FOTÓK

Egy múzeum évtizedei és nemzeti lobogó az üvegkupolán

A szegedi Móra Ferenc Múzeum tetejére a 2006-os pályázati pénzből történt felújítás során került vissza a zászlórúd és rá a nemzeti lobogó. Azóta eltelt jó néhány év, valamint a böjti és ki tudja milyen szelek mára már jócskán megtépázták a zászlót. Cikkünkben felidéztük az intézmény történetét, átépítéseit, felújításait, és arra is kerestük a választ mi lesz Szeged legmagasabbra „tűzött” nemzeti lobogójával. „Szeged minden nemzeti és jeles városi ünnepen zászlódíszbe öltözik. Így volt ez most is: a város napjának tiszteletére lobogóerdő övezi a Belvárosi hidat, a tereken elhelyezett zászlórudakon leng a magyar, az uniós és a Szeged címeres zászló. De mintha az idők vasfoga kissé mostohán bánna a Móra Ferenc Múzeumon hajdan büszkén lengő trikolórral, mely a szelektől és az időjárás viszontagságaitól egyre napszíttabb, szakadtabb, rongyosabb.

Nemzeti lobogó az üvegkupolán

A 2006-os felújítás során került vissza az épület tetejére a zászlótartó rúd is, melynek jó néhány évtizedig nyoma sem volt. A kupola szerkezetének bontásakor bukkantak rá arra a 80 centiméter mély tartófészekre, melybe valamikor a zászlótartó volt illesztve, amit felújítva, átalakítva szereltek vissza. Sok évtized múltán így újra nemzetiszínű lobogót fodrozott a szél a kupola fölött. A négy méter hosszú, hat centiméter átmérőjű rozsdamentes acél rudazaton – a tervek és elképzelések szerint – egy csigasor gondoskodott volna arról, hogy a nemzeti zászló bevonható, mozgatható legyen, ezáltal a szükséges időközönkénti cseréje is megtörténhessen a kupola külső, üvegborításos tetejéről. „Ez a szerkezet azonban nem készült el teljes mértékben” – mondta el portálunknak Medgyesi Konstantin a múzeum sajtóreferense. „Csak a zászlórúdra szereltek csigasort, azonban az üvegkupolára már nem, így a zászló cseréje egyelőre nincs megoldva. A munkatársaink nem tudnak biztonságos módon feljutni a kupola tetejére.”

A villámok ellen is véd

A zászlótartó újbóli elkészítése és visszahelyezése akut problémára is figyelmeztette a szakembereket: megoldatlan volt a múzeum fémszerkezetű kupolájának a villámvédelme, a négy méteres zászlótartóval pedig különösképpen gondoskodni kellett erről, hiszen így ez a pont mintegy kétszáz méteres körzetben a legmagasabb fémes csúcs. A munkák során tehát a villámvédelem is megoldást nyert a zászlótartó rudazat és a kupola fémszerkezete esetében is.

„A közművelődésnek” – a múzeum története

Szeged városa az 1896-os Millennium alkalmából Somogyi Károly közel 43 ezer kötetes könyvtárának méltó elhelyezésére Közművelődési Palotát emeltetett, mely a képtár kialakításához is lehetőséget nyújtott. A Városi Múzeumot és a Somogyi-könyvtárat 1883-ban alapították az esztergomi kanonok Szegednek adományozott könyvtárából. A gyűjtemény méltó elhelyezésére 1896-ban készült el az új, ma is használt neoklasszicista stílusú épület Steinhardt Antal és Láng Adolf tervei alapján, neoklasszicista stílusban, korinthoszi oszlopokon nyugvó timpanonnal épült, melyet – a múzeumi és könyvtári együttes intézménye miatt – Közművelődési Palotának neveztek el. A létesítményt akkor korszerűnek számító központi fűtéssel és villanyvilágítással is felszerelték. A két szélső oszlop előtt Homérosz és Szókratész, a bejárat két oldalán pedig Klió és Euterpé múzsák szobrai állnak, a lépcső felső részét kőoroszlánok őrzik. A sok ezernyi könyv és az addigra jelentős számú műtárgy költöztetése miatt az épületet csak 1897. november 3-án adták át a nagyközönségnek. A könyvtár és a múzeum közel 70 évig közös igazgatók irányítása alatt működött és fejlődött. 1941-ben, Szeged első bombázásakor még csak jelentéktelen kár keletkezett az épületben, de 1943–44-ben fő feladattá vált a tárgyak biztonságba helyezése. Több helyre kitelepítették a gyűjteményt. A háború alatt az amerikai légibombázás és főleg az 1944. évi ágyúzás, valamint a közúti híd felrobbantása következtében a keleti és déli oldal megsérült, ráadásul 16 találat is érte az épületet.

Bővítés, átépítés, felújítás

1950-ben a múzeumot különválasztották a Somogyi-könyvtártól. Ekkor vette fel Móra Ferenc nevét, és az önálló intézmény első igazgatója Bálint Alajos régész lett, akinek – többek közt – az épület két szárnyon történt kibővítése köszönhető, melyek 3-3 axissal, az eredeti – klasszicizáló – stílusjegyek pontos követésével készültek el. 2005-ben másfélmillió forintból restaurálták az oroszlánszobrokat, hogy ismét régi fényükben pompázhassanak a múzeumot hosszú évtizedek óta méltóságteljesen védő „állatok”. Közadakozásból a korábbi években több százezer forint gyűlt össze, melyet a megyei múzeum egészített ki saját erőből illetve pályázati forrásból. A két, sóskúti durva mészkőből faragott, 5/4-es méretű oroszlánszobrot több mint száz évvel ezelőtt, 1896-ban alkották. Az időjárásnak kitett köveken mind a fizikai, mind a kémiai korrózió nyomott hagyott, a talpazat fugái teljes hosszon repedezettek voltak. A restaurálás során megtisztították a kőfelületet a rárakódott szennyeződésektől, eltávolították a hámló, fellazult korábbi pótlásokat, majd a kő kiszáradása után a mállott részek újraalkották, helyreállították. A szakemberek szerint négyévente meg kell ismételni az oroszlánok tisztítását, az algák, mohák eltávolítását.

A látogatóbarát múzeum

2006 végén jelentős felújításra került sor, melyet pályázaton elnyert 230 millió forintból valósítottak meg. A támogatásként megítélt összeg 83 százalékát az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapja állta, 17 százalékot a költségvetés biztosított. A saját forrás 9 millió 300 ezer forint volt, amelyet részben a fenntartó Csongrád Megyei Önkormányzat, részben a Belügyminisztérium vállalt. A múzeumot fenntartó Csongrád Megyei Közgyűlés elnöke az átalakítás kezdetén kiemelte, a projekt végén nemcsak elérik, hanem meg is haladják az európai színvonalat, és az ország vidéki múzeumai közül a szegedi lesz az egyik legkorszerűbb. A beruházás keretében átépült a múzeum előcsarnoka, felújították a kiállítótermeket, visszaadták az 1896-ban átadott épület elegáns és tágas fogadóterét, amelyet helyhiány miatt építettek be. A felújítás során megőrizték a régi műemlék épület jellegét és az új technikát is ennek szellemében építették be. A belső terekben új audió-, valamint vetítéstechnikai eszközöket szereztek be, a látogatókat többnyelvű eligazító táblák, kiadványok, tájékoztató rendszerek és érintőképernyős terminálok várták a 2007 tavaszi nyitást. A 30 méter magas homlokzat is díszkivilágítást kapott, mely azóta mintegy 10 millió forintos éves költséggel üzemel. A beruházás részeként a műemlékvédelem érdekében klimatizálták a termeket, és speciális képmegvilágítást alakítottak ki. A megújult múzeumépületet 2007. május 31-én nagyszabású ünnepség keretében adták át.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.