Közélet

Schiffer András és az LMP az új alkotmányról

Schiffer András és az LMP az új alkotmányról

2011. március 26., szombat
Schiffer András és az LMP az új alkotmányról

Az alkotmányosság mindig gátja a többség zsarnokságának

A demokratikus alkotmányozásnak két feltétele van. Mögötte – ahhoz, hogy ez valóban az embereknek, az országnak biztonságot nyújtson - egy nagyobb egyetértés kell, mint az adott Parlamentnek bármekkora többsége. Nem az LMP-vel kell megegyeznie a kormánynak, hanem az embereknek kell részt venniük az alkotmányozásban - hangsúlyozta Schiffer András, az LMP frakcióvezetője a Grand Caféban megrendezett fórumon.

Szó volt még aktuális gazdaságpolitikai kérdésekről, a határon túli magyarok szavazati jogállásáról, a demokratikus intézmények jogkörének csorbításáról, a Fidesz be nem tartott választási ígéreteiről, a fékek és ellensúlyok rendszerének leépítéséről, a kormány által erőltetett szélsőjobboldali, neoliberális gazdaságpolitikáról, amely kizárólag a gazdagoknak, a középosztálybelieknek kedvez, ezért mélységesen igazságtalan.

Schiffer

szerint tavaly tavasszal a Fidesz egy szót sem árult el az alkotmányozási terveiről. A másik feltétel: demokratikus alkotmányozás akkor van, ha az alkotmányozó többségen belül egyetértés övezi azt a nézetet, hogy az alkotmányosság minden esetben minden többségi uralomnak korlátja.

Az alkotmányosság mindig gátja a többség zsarnokságának. Ennek a tételnek az ellenkezője élvez teljes egyetértést a Fidesz keretében.

Balsai

ezt például úgy adta elő, ha többségük van, jogukban áll bírói ítéleteket felülbírálni. Amikor nem tetszett nekik az Alkotmánybíróság döntése, akkor annak hatáskörét nyirbálták meg. Ilyen helyzetben nem lehet alkotmányozni, fejtegette Schiffer, illetve lehet, de az nem demokratikus. A Fidesznek tudomásul kellene vennie, hogy csak a Parlamentben birtokolja a többséget. Az önkormányzati, a bírói, az alkotmánybírósági stb. hatalom mindig korlátja bármilyen parlamenti többségnek. A Fidesz ezzel nem hajlandó megbarátkozni, szerintük az erő azért van, hogy éljenek vele. Ez az LMP számára elfogadhatatlan.

Gumicsontok az alkotmánytervezetben

Amíg az Fidesz alkotmányozás címén az alkotmányosságot számolja fel, tehát a többségi uralom előtt álló korlátokat lépi át - márpedig ez visszaigazolódik az alkotmánytervezetből -, illetve amíg az alkotmányozásnak nincs meg az az erkölcsi megalapozása, ami biztosítja, hogy évtizedek múlva is az alaptörvény helytálló legyen, addig nincsenek meg a demokratikus alkotmányozás feltételei. Egy olyan parlamenti képviselő, aki egyébként az Alkotmányra, az alkotmányosságra esküdött fel, nem vehet részt egy ilyen színjátékban.

Az LMP a Parlamentben is hangsúlyozta, milyen feltételek teljesítése esetén lehet megteremteni a demokratikus alkotmányozás feltételeit. Az egyik így szól: vagy megerősített népszavazással, vagy a következő ciklus kétharmados többségével pótolják azt a mulasztást, hogy elhallgatták az emberek elől tavaly, a választások alatt, mire készülnek. A Fidesz választási programjában egy szó nincs arról, hogy új alkotmány elfogadtatását tervezi. Schiffer figyelmeztetett, hogy az alkotmánytervezetnek nem az a legfontosabb eleme, hogyan illeszkedik a Szent Korona-tan az alaptörvény szövegébe, meg vármegye vagy főispán lesz a jövőben, vagy hogyan hívják majd az országot. Ezek gumicsontok. Az igazi nagy probléma, hogy a Fidesz egy nagyon durva, szélsőjobboldali, neoliberális gazdaságpolitikába fogott, amit a ’80-as években

Ronald Reagan

vagy nálunk

Bokros

képviselt. Ez arról szól, hogy a szegények zsebéből átlapátolják a pénzt a gazdagokéba. Több száz milliárdot. Átcsoportosítás történik a felső középrétegek irányába. Világosan látszik, előbb lesz az országban 1 millió új munkanélküli, mint 1 millió új munkahely. Az alkotmánytervezet legsúlyosabb állítása, a jövőben kétharmados többség kell ahhoz, hogy ebben az országban bárki adó-, járulék-, nyugdíj- vagy családtámogatási törvényt alkosson. Ez azt jelenti, hogy 2014 után bármilyen kormánynak a keze meg lesz kötve. Ha a magyar emberek úgy döntenének, hogy nem kérnek ebből a neoliberális gazdaságpolitikából, nincs is lehetőségük a változtatásra. Ha ez bekerül az Alkotmányba, az egyén, bárhogy szeretné is, nem lesz képes fordítani az ország sorsán. A képlet arról szól - szögezte le Schiffer -, hogy egyszerűen megbénítják a következő kormányt.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.