Közélet

Biztonságban Szegeden – párbeszéd a vagyonvédelemben + FOTÓK

Biztonságban Szegeden – párbeszéd a vagyonvédelemben + FOTÓK

2011. február 10., csütörtök
Biztonságban Szegeden – párbeszéd a vagyonvédelemben + FOTÓK
A biztonságos élet miden polgár alapvető elvárása városával, szűkebb-tágabb lakókörnyezetével szemben. Az utóbbi időben több sajnálatos esemény világított rá, hogy van még tennivaló, hogy mindennapjainkban békésen keljünk, feküdjünk és gyermekeinket is nyugodt szívvel engedjük el a belvárosba. Most egy fórum adta meg az alaphangot egy új kezdetnek városunkban: vagyonvédelmi szakemberek, a rendőrség és a város tanácskozott a tennivalókról… A Személyi-, és Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara, a Szegedi Rendőrkapitányság és az önkormányzat Jogi Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottsága kezdeményezésével érkeztek többségében szegedi és Szeged környéki vagyonvédelmi, távfelügyeleti és kivonuló szolgálattal bíró vagyonvédelmi vállalkozások a rendőrség és a város szakemberei mellé nemrég egyeztetni a közbiztonságot érintő kérdésekről. „Végre eljutottunk oda, hogy 8 év után össze tud ülni a civil szakma, a rendfenntartó szervezet és az önkormányzat, hogy megvitattassák, miként lehetne Szeged közbiztonságát még jobbá tenni. Szeretnénk, ha a városnak lenne mindenki számára átlátható, érthető és elérhető közbiztonsági koncepciója” – monda el portálunknak Német Ferenc, a vagyonvédelmi kamara elnöke és a jogi bizottság tagja. „Alulról kell építkeznünk, hiszen tudjuk a problémákat, amivel a lakosság nap mint nap szembesül, ezeket tapasztalat formájában gyűjtik a vagyonőri vállalkozások, ugyanezek a tapasztalatok kicsit más előjellel lecsapódnak a rendőrségnél és az önkormányzatnál is” – folytatta a szakember. „Nagy előrelépés ez, egy falat sikerült most áttörni, ráadásul több konkrétumban is megállapodtunk” – tette hozzá, kiemelve, hogy készíteni szeretnének a lakosság számára egy tájékoztató füzetet. Ezek kamarai ismertetők lennének, melyek piacsemlegesen adnának tájékoztatást arról, hogyan tudják a vagyonukat hatékonyan megvédeni a polgárok. „Szervezni szeretnénk közbiztonsági napokat is, kivinnénk valamilyen köztérre e rendezvényeket, hiszen mi a lakosságnak akarunk információkat adni. A munkacsoportjainkkal pedig különböző rétegeket kívánunk elérni, külön szeretnénk szólni például az iskolákhoz és a szórakozóhelyekhez is.”

Ne a piac szabályozza a közbiztonságot

„Törvénymódosításra is szükség lehet, hiszen a tapasztalat az, hogy a vagyonvédelmi cégeknél problémát okoz, ha egy betöréshez kell kimenniük, akkor a KRESZ szabályai szerint kell eljárniuk, például megbüntetik őket a gyorshajtásért. Valamilyen méltányossági szabályozást szeretnénk elérni. Terv van arra nézve is, hogy a jelentősen leterhelt rendőrségi segélyhívót kiegészíthetné egy vagyonvédelmi vonal is” – emelte ki Német Ferenc, akitől megtudtuk, hogy már tavaly elkezdődött a szabadtéri rendezvények körüli biztonsági szabályozás átgondolása, majd a West Balkán tragédia a szórakozóhelyek biztonságának újragondolására is rávilágított, és a kormány villámgyorsan lépett. „Megjegyzem nem úgy, ahogy az elmúlt 8 évben, hiszen az elmúlt időszak ész nélküli liberalizációja a rendvédelmet is elérte, s az a filozófia, hogy mint a piac, majd szabályozza önmagát ez a terület is, csődöt mondott” – mutatott rá Német. „Arra nem lehet alapozni, hogy mindenki jogkövető magatartásra törekszik, és az egyetlen szempont se csak a profit legyen. Az unió alapelve, hogy a személyes szabadság és az emberek élethez való joga nem lehet hátrébb, mint a vállalkozásoknak a profithoz való joga. Az elmúlt években sajnos gellert kapott ez az alapelv. Sokszor a magyar állampolgároknak a létbiztonsága került veszélybe a profit miatt” – érvelt a szakember, aki Szegeddel kapcsolatban elmondta, hogy ő négy éve dolgozik Pesten, és azt kell, hogy mondja: Szeged egy biztonságos kisváros hangulatát kelti. „Kihívást jelent azonban, hogy Románia felé hamarosan megnyílik a schengeni határ. Megjelent az utazó bűnözés is, nemrég olyan sorozatbetörőt fogtak meg, aki nem is itt él. A fejlett infrastrukturális hálózat ezeket a bűnelkövetéseket megkönnyíti. El kell gondolkodni azon is, hogy Szegednek szüksége van egy komolyabb térfigyelő rendszer fejlesztésre. A térfigyelő rendszereknek van egy problémája, tudniillik, hogy aki figyeli a monitorokat, az milyen hatékonysággal tudja azt végezni. Ha a térfigyelő rendszer például egy ügyeletesre van bízva, aki közben telefont vesz fel, egységeket irányít, az nem biztos, hogy hatékonyan tudja végezni a munkáját. Német összességében örömét fejezte kik, hogy elindult végre egy párbeszéd, ami Szeged közbiztonságán is sokat lendíthet.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.