Megtartotta cikluszáró ülését a megyei közgyűlés. A képviselők közül többen megköszönték a megyei intézmények munkatársainak, vezetőinek, illetve a hivatal dolgozóinak elmúlt négyéves munkáját, és mintegy harminc napirendi pontban döntést is hoztak. Vita szinte csak a gazdasági program értékelésénél alakult ki.Károlyi Sándor kisebbségi tanácsnok külön megköszönte, hogy a cigányság támogatását kiemelten kezelte a megye, akárcsak a kisebbségi önkormányzatok munkáját.
Gazdasági program pró és kontra
Ádók János (Fidesz) a közgyűlés 2007-től 2010-ig szóló gazdasági programjának értékelése kapcsán elmondta, hogy az előző kormány megszorító intézkedéseit természetesen a megye is megérezte, ezért a takarékosság jegyében telt el az elmúlt négy esztendő, különösen az idei év a mintegy kétmilliárdos központi elvonás miatt. Ezért is értékelte pozitívnak a kötvénykibocsátást, ami nélkül Ádók szerint nem lehetett volna kiegyensúlyozott gazdálkodást folytatni. Felhívta a figyelmet arra is, hogy több milliárdos értékben valósultak meg fejlesztések intézményeknél, de mint mondta, a gazdasági beszámolón látszik, hogy jócskán maradt feladata a következő testületnek is. Az MSZP-frakciót vezető Kozma József szerint az előterjesztésben a kelleténél több az előző kormány szidalmazását tartalmazó rész, míg a kelleténél kevesebb benne az önkritika. A beszámoló leglényegesebb ellentétének Kozma azt tartotta, hogy a központi források csökkenése mellett a megyei önkormányzat egyre több önként vállalt feladatot vett magára. Felhívta a figyelmet arra, hogy a három és fél éves eredeti gazdasági terv tartalmazza, hogy a központi források szűkülnek, akkor az önként vállalt feladatokat csökkenteni kell. „Az ezeréves megyerendszerre apellál ez az előterjesztés is, ám ha itt körülnézek, egy Kádár-rendszerbeli kreatúramegye szellemiségét érzem ezekből a falakból jönni” – jelentette ki Kozma József. Egy legyengült intézményhálózatot vett át a megye, mely hátrányokat egy ciklus alatt nem lehet leküzdeni – reagált Csányi László (Fidesz). Mint elmondta dönteni kellett arról, hogy a négy szűk esztendőben segítik-e a nehéz helyzetben lévő településeket, és a megye valamilyen szinten mentőövet tudott nekik nyújtani. Pap Gabriella (Fidesz) mint települési önkormányzati képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy több megyei intézmény olyan épületben folytatja munkáját, mely települési tulajdonú, és ezek felújítására is fordítottak pénzt, vagyis növelték azok értékét. Ezentúl a megye által meghirdetett programokból – mint például az Energia Éve vagy a mostani Egészség és Sport Éve kapcsán – szintén a pályázó településeken élők profitálnak hosszú távon. Magyar Anna (Fidesz) megyei elnök szerint a gazdasági programnak van egy pénzügyi és egy szándék oldala. Tény, hogy a 4,3 milliárdos elvonás mellett el tudta látni kötelező feladatait a megye. Hangsúlyozta azt is, hogy az önként vállalt feladatokkal nagyon nagy segítséget tudtak adni a településeknek. „4,6 milliárdos fejlesztés történt a megyénél és intézményeinél, melyhez 1 milliárd forint önerőt biztosított a megye, s ezzel soha nem látott mértékű fejlesztések valósultak meg” – szögezte le az elnök.
Döntések és ünnepi pillanatok
Zárt ülés keretében a szegedi Napfény Hotel és Kemping értékesítéséről szóló pályázatot nem szavazták meg a képviselők, és eredménytelen lett az aljegyzői pályázat is. A megye ismét csatlakozik a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjprogramhoz, mely előterjesztés 12 millió forint előirányzatot tartalmaz. Egyhangúan fogadták el a képviselők, hogy a szentesi Dr. Bugyi István Kórházhoz kerüljön több település fekvő- és járóbeteg-ellátása, illetve a tanácsnokok és bizottságok beszámolóit is megszavazták a képviselők. A cikluszáró közgyűlésen Magyar Anna minden képviselőnek és osztályvezetőknek emléklapot és emlékérmet adott át. Az érem egyik oldalán a megye címere van, míg a másikon Kligl Sándor Háború című alkotásának sziluettje. Külön köszöntötték Molnár Józsefet, aki kereken negyven esztendőn át volt a megyei testület tagja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.