A Szeviép-károsultak képviselője Szabó Bálint jogász, önkormányzati képviselő pertársaságot alapított, miután ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Legfőbb Ügyészségnél az elmúlt hónapokban napvilágot látott bírói botrányok, hivatali bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja miatt – jelentette be sajtótájékoztatóján a Szegedi Törvényszék előtt hétfőn.
Szabó szerint a rendszerváltoztatás utáni legsúlyosabb bírósági botrányban érintett a Szegedi Törvényszék, amely másodfokon felmentette a Szeviép építőipari vállalat csődbűntettjének három fővádlottját, O. Józsefet, B. Sándort és P. Lászlót decemberben. Szabó szerint ezt az ítéletet, továbbá a szegedi VIP-parkolóbotrányt is felháborítónak tartja a szegedi és az országos közvélemény. Utóbbi ügyben januárban született másodfokú ítélet, mely bűnösnek mondta ki és az eljárást elévülés miatt megszüntette Mózes Ervin korábbi címzetes főjegyző, a Szegedi Vízmű Zrt. igazgatósági elnöke, illetve Kalmár Gábort, Botka László kabinetfőnöke esetében, valamint jogerősen megállapítottaSolymos László lemondott alpolgármester bűnösségét és pénzbírságra enyhítette büntetését az elsőfokú felfüggesztett börtönbüntetésről.
A jogász szerint egy magyarországi város van, ahol ehhez hasonló botrány pattant ki, az pedig Szeged. Úgy véli, a Szeviép-per körülményei és következményei rámutattak a városvezetés és a törvényszék közötti összefüggésekre. Ezekre az állításokra a Szegedi Törvényszék pénteken közleményekben reagált, amikben tételesen cáfolják a botrányt kirobbantó Pesti Srácok állításait. Szabó Bálint hétfőn felszólította Tárkány-Szűcs Babettet, a Szegedi Törvényszék elnökét, hogy a botrány következtében távozzon posztjáról. Emellett Nagy Andreát, a Büntetőkollégium vezetőhelyettesét, valamint Lakatos Pétert, aPolgári-, Gazdasági-, Közigazgatási-, Munkaügyi kollégiumvezetőjét, és a Szeviép-perben másodfokú ítéletet hozó Kovalcsik Éva tanácselnököt, illetve az ő tanácsának tagját, Nóvé Ágnest is távozásra szólította fel. Kovalcsik várhatóan nyáron vonul nyugdíjba, azonban már most kiszállt több perből. Szabó szerint az ő távozásuk lehet az első lépés a törvényszékbe vetett közbizalom visszaállításához.
Az elmúlt hetekben kiderült részletek miatt a Legfőbb Ügyészségen feljelentést tett hivatali bűncselekmény elkövetésének ügyében ismeretlen tettes ellen. "A feljelentés mai megtétele mellett pertársaságot alapítottunk a Szeviép-károsultak részéről, amihez várunk minden további áldozatot, aki úgy gondolja, kár érte a Szegedi Törvényszék ítélkezési gyakorlatával összefüggésben, magyarul bepereljük a Szegedi Törvényszéket a károsultaknak okozott kár miatt" – jelentette ki.
Szabó és képviseltjei szerint a szegedi igazságszolgáltatás teljes csődöt mondott, cserben hagyták a Szeviép-károsultakat. A jogász rávilágított, tíz évvel az események után és öt évvel a bírósági eljárás kezdete után még nincs jogerős ítélet. A Szeviép csődbüntettjének ügyében elsőfokon, nem jogerősen összesen 16 év letöltendő börtönbüntetésre ítélték a három fővádlottat. Szabó bejelentette, a szegedi bírók általa vélt összeférhetetlensége miatt Orbán Viktor miniszterelnökhöz, Varga Mihály pénzügyminiszterhez, Varga Judit igazságügyi miniszterhez és Bártfai-Mager Andrea nemzeti vagyonért felelős tárca nélküli miniszterhez fordulnak, hogy a kormány által 2018-ban elkezdett és 2019-ben folytatott kártalanítási programot befejezzék. Eddig 150 károsult jutott hozzá mintegy 2,5 milliárd forinthoz, de a teljes kár eléri az 5 milliárdot, és összesen körülbelül 300 károsult van. "Azt kérjük az országgyűléstől és annak legnagyobb parlamenti frakciójával rendelkező Fidesztől, hogy a tavaszi ülésszak során a bírósági törvényekhez nyúljon hozzá" – jelentette ki, majd hozzátette, a változtatásnak leginkább az összeférhetetlenség megállapításának kritériumaira irányuljon. A Szegedi Törvényszéket emailben kerestük cikkünk írása közben, válaszaikat megírjuk, amint elküldik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.