Gazdaság

Sokak szerint nem biztonságos az elektronikus pénztárca

Sokak szerint nem biztonságos az elektronikus pénztárca

2020. június 14., vasárnap
Sokak szerint nem biztonságos az elektronikus pénztárca

Átlagosan az internetezők 14 százaléka szokott az okostelefonjával, egész pontosan az azon lévő virtuális bankkártyaprogram segítségével fizetni - írja a Magyar Nemzet.

A 18–29 évesek táborában azonban népszerűbb ez a fizetési mód, 20 százalékuk vásárol így. Sokan ugyanakkor nem is tudnak erről a megoldásról, az érintettek 37 százaléka pedig tévesen úgy látja, hogy az NFC-s technológia (amely lehetővé teszi két eszköz számára, hogy egymástól néhány centiméterre adatokat cseréljenek) nem biztonságos – derül ki a K&H e-dukáció információbiztonsági programhoz készült kutatásából, amely az NFC-technológián alapuló mobilos fizetés megítélésére és az online vásárlási szokásokra irányult.

Kiderült: a magyar felnőtt internetezők 65 százalékának ugyan van bankszámlája és okostelefonja, tehát a feltételek adottak, mégsem használják azokat fizetésre. A válaszolók 28 százaléka úgy vélekedett, hogy az NFC-s fizetés nem ad semmi pluszt a kártyás megoldáshoz képest, és mindössze 12 százalék ismerte el, hogy a telefonja nem alkalmas erre a funkcióra.

A K&H felméréséből kiderült az is, hogy az internetezők hogyan vásárolnak az online áruházakban, milyen biztonsági lépéseket tesznek meg, az eredményekből pedig elég vegyes kép rajzolódik ki. A legtöbben, a válaszadók 41 százaléka például nem engedi, hogy a webáruház elmentse a kártyaadatait az első vásárlás után. Az internetezők 10 százaléka viszont az online vásárlásoknál csak akkor ad zöld jelzést arra, hogy az adott webáruház „elmentse” a bankkártyája adatait, ha az fel tud mutatni hitelesített tanúsítványt. A megkérdezettek 14 százaléka ezt csak azoknak a weboldalaknak engedi, amelyekben megbízik, míg három százalék minden további nélkül engedélyt ad erre. – Az NFC-s kártyás fizetést sokan nem tartják biztonságosnak, pedig teljesen megbízható, masszív banki informatikai rendszerrel védett és működtetett fizetési megoldás – állítja Patonai István, a K&H informatikai vezetője. – Az online vásárlásnak újabb lökést adott a koronavírus-járvány, ezért kiemelten fontos, hogy mindenki tisztában legyen az alapvető információbiztonsági kérdésekkel – tette hozzá a szakember. A K&H tavaly indult információbiztonsági programjának, a K&H e-dukációnak a második, idei részében az érdeklődők hasznos tippeket kaphatnak arra, miként lehet biztonságosan intézni online a pénzügyeket, honnan ismerhetők fel a csaló webshopok és hogyan lehet biztonságosan fizetni online. A program során bárki tesztelheti játékos formában a tudását.

(Kiemelt kép: Katona Vanda)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.