– A járvány végéig nem várható tömeges létszámleépítés azokban az ágazatokban, amelyeket közvetve érint súlyosan a koronavírus fertőzés. Ide tartozik az ipar legtöbb területe, például az autógyártás, illetve a magasan képzett munkavállalókat, például a mérnököket foglalkoztató állások – mondta a Magyar Nemzetnek Buzásné Putz Erzsébet. A Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetének elnöke az eddigi tapasztalatokat összegezve azt hangsúlyozta, a bizonytalanság a meghatározó a munkaadóknál, beleértve a nemzetközi óriáscégeket is.
A szakszervezet elnöke a Magyar Nemzetnek kiemelte: a hazai válságkezelésnek megfelelően a nemzetgazdaság egyes területein is a munkavállalók megtartása a cégek fő szándéka, például ahol áll a munka – akár a járványügyi korlátozások, akár alapanyaghiány vagy az értéklánc valamely szereplőjének kiesése miatt –, a dolgozóknak időarányosan kiadják a szabadságokat – jelezte Buzásné Putz Erzsébet. Megemlítette ennek kapcsán, hogy az érdekképviseletük már a kormányzati intézkedéseket megelőzően kötött megállapodást rövidített munkaidőről, heti négynapos munkahétről. Emellett a munkaadók nyitottak a dolgozók munkaviszonyának megtartását célzó egyezségre – jegyezte meg. A mérnökszakszervezet elnöke kitért rá, a gazdasági krízis miatt még inkább felértékelődtek a magas képzettségű munkakörök. Példaként említette: a mérnökök munkáján múlik, milyen technológiákkal, megoldásokkal indul újra a járvány után a gazdaság. Ezek a feltételek pedig meghatározzák az új erőviszonyokat is. Azt is hozzátette: habár egyelőre kivárnak a gazdaság még működő, meghatározó termelői területei, nem kérdés, hogy a világjárványt követő újraindulás eredménye dönt majd a munkahelyek jövőjéről is. Ismert, az Orbán-terv része a magas hozzáadott értékű, kutatási fejlesztési és innovációs munkahelyek megőrzése, amivel ugyancsak külön bértámogatás jár.
(Forrás: MN)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.