A gazdasági növekedés szempontjából jubileumi volt a 2019. október 1-je és december 31-e közti időszak, ugyanis pont ez volt a tizedik olyan negyedév, amikor a GDP bővülése éves alapon meghaladta a 4 százalékot. A magyar gazdaságpolitika nemzetközi megítélése egyre kedvezőbb, a hitelminősítők, az elmúlt néhány napban például a Japan Credit Rating Agency és a Standard & Poor's is elismerték a magyar gazdaság teljesítményét - tájékoztatta az MTI-t Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Tállai András kijelentette, jóval az Európai Unió növekedése felett teljesített a magyar gazdaság. A gazdasági növekedés a tavalyi negyedik negyedévben - az elemzők által várt 4,2 százaléknál is magasabb - 4,5 százalék lett, az év egészében pedig 4,9 százalék. A Központi Statisztikai Hivatal adatai arról tanúskodnak, hogy a magyar gazdaság kifejezetten erős, és a gyenge európai (így például a német) növekedés minimálisan érezteti a hatását. A tagállamok közti versenyben az elmúlt évekhez hasonlóan, 2019-ben is dobogós helyezést értünk el - értékelte az eredményeket az államtitkár. Minden mutató szerint a magyar gazdaság az egyik legversenyképesebb gazdaság Európában, és egyedülálló abban, hogy évek óta minden makrogazdasági adat jól alakul - emelte ki Tállai András. Ekkora mértékű gazdasági növekedés, csökkenő államadóssággal és fegyelmezett költségvetéssel együtt rendkívül ritka együttállás, hiszen a gyakorlat az, hogy egymás rovására lehet csupán ezeket a folyamatokat erősíteni, vagy gyengíteni. A magyar gazdaságpolitika nemzetközi megítélése egyre kedvezőbb. Emlékeztetett, hogy már 2016 óta mind a három nagy nemzetközi hitelminősítő intézetnél a befektetési kategóriában van Magyarország. Tavaly februárban a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is egy fokozattal javította a magyar államadósság besorolását. Gazdaságpolitikánk eredményességét elismerve február 14-én a Standard & Poor's a felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a magyar államadósság befektetési ajánlású, "BBB" szintű besorolásának kilátását. A pozitív kilátás azt jelzi, hogy az S&P a következő 24 hónapban újra felminősítheti Magyarországot - magyarázta az államtitkár. A gazdaság jó teljesítménye állt a Japan Credit Rating Agency (JCRA) pénteki felminősítésének hátterében is - vélekedett az államtitkár. A JCRA Magyarország devizaadósság minősítését "BBB+"-ról "A-"ra, a forintadósságét pedig "A-"-ról "A"-ra javította - jegyezte meg. Tállai András kitért arra is, hogy bár az államadósság GDP-arányos rátája jelenleg még 60 százalék feletti, de az elmúlt években gyorsan csökkent, és az adósság finanszírozási szerkezete is látványosan javult. Az államadósság devizaaránya - az Államadósság Kezelő Központ nyilvántartása szerint - a 2011. évi 52 százalékról mára 20 százalékra mérséklődött, amit tovább csökkentett az 1 milliárd dollárnyi devizakötvény év elejei visszavásárlása. Eközben a biztos finanszírozónak tekintett lakosság súlya jelentősen növekedett. A magyar országkockázati felár (CDS) pedig az év eleje óta kiemelkedően, a lengyel szint alá csökkent - tette hozzá. A hitelminősítők döntéseit manapság az óvatosság jellemzi. Többek között ezért is bír kiemelkedő jelentőséggel az, hogy a kedvezőtlen európai kilátások és a koronavírus miatti bizonytalan helyzetben javította pozitívra a hazánkra vonatkozó kilátást a Standard & Poor's, a JCRA meg felminősítéssel díjazta Magyarország gazdasági teljesítményét- húzta alá Tállai András. MTI
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.