Újabb nagyágyút vetettek be az adóelkerülés elleni küzdelemben, mégpedig az automatikus információcsere globális modelljét, mely szerint 2016. január 1-jétől a pénzügyi intézményeknek minden olyan ügyfél számláját jelenteniük kell, aki az egyezményhez csatlakozott országok valamelyikében adóügyi illetékeséggel rendelkezik - hívja fel a figyelmet a Deloitte.
Az adótanácsadó cég ismerteti: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) modelljének két eleme van: az illetékes hatóságok közötti együttműködést, valamint a jelentéstételi és ügyfélazonosítási kötelezettséget érintő modellegyezmény (CRS). Az együttműködésre vonatkozó multilaterális egyezményt 2014 októberében több mint 50 ország, köztük Magyarország is aláírta. Az uniós irányelv a tagállamok számára kötelezővé teszi az OECD modell alkalmazását. Az egyezmény alapján az aláíró országok arra vállalnak kötelezettséget, hogy a FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) jelentéstételi kötelezettséghez hasonló tartalommal egymás adózóinak pénzügyi számlaadataira vonatkozóan adatot cserélnek egymással - ismerteti a közlemény szerint
Veszprémi István
, a Deloitte adó- és jogi tanácsadási részlegének partnere. Ezzel párhuzamosan ugyanezzel az adattartalommal jelentéstételi kötelezettséget írnak elő a pénzügyi intézmények számára, amihez a szabályozás részletes, az új ügyfelekre vonatkozó ügyfél-azonosítási, illetve meglévő ügyfelekre alkalmazandó átvilágítási folyamatot határoz meg. Az új szabályrendszer 2016. január 1-jén lép hatályba, ettől az időponttól kezdődően kell megkezdeni az új ügyfelek CRS szerinti azonosítását, és ekkortól indul a meglévő ügyfelek átvilágítási folyamata is. Az első jelentéstételi kötelezettséget 2016-re vonatkozóan kell majd teljesíteni. Bár az OECD modellje a FATCA szabályozásra épül, jelentős eltérések vannak. Míg a FATCA adatszolgáltatás csak az amerikai adózókat, illetve az amerikai adóügyi illetőségű, tényleges tulajdonossal rendelkező passzív társaságokat érinti, addig a CRS alapján minden olyan ügyfél számláját jelenteni kell, aki az egyezményt aláíró országok valamelyikében adóalany. Jelenteni kell a passzív társaságok számláit is, ha tényleges tulajdonosuk valamelyik aláíró országban adóügyi illetőséggel rendelkezik. Eltér a jelentés adattartalma is: a FATCA adatszolgáltatás során jelentendő adatokon kívül jelenteni kell például az adóügyi illetőség országát, illetve lakossági ügyfelek esetében a születési helyet és időt is. Az ügyfél-azonosítási folyamat és a meglévő ügyfelek átvilágítási folyamatának lépései is jelentősen eltérnek. Veszprémi István szerint, mivel az eltérések jelentősek, a meglévő folyamatokat és rendszereket teljes körűen felül kell vizsgálni és a szükséges módosításokat, fejlesztéseket az év végéig el kell végezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.