Gazdaság

Matolcsy: erős euróra és erős eurózónára van szükség

Matolcsy: erős euróra és erős eurózónára van szükség

2011. április 8., péntek
Matolcsy: erős euróra és erős eurózónára van szükség

Erős euróra, erős eurózónára, és ehhez hatékony európai pénzügyi felügyeleti hatóságokra van szükség, valamint ennek eléréséhez kemény banki stressztesztekre - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter Gödöllőn.

Az Európai Unió (EU) gazdasági és pénzügyminisztereinek tanácskozását követő sajtótájékoztatón Olli Rehn gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos hangsúlyozta: az európai reálgazdaság talpraállása stabilizálódott, az exportvezérelt növekedés után a belső fogyasztás is bővülésnek indult. Aláhúzta: az a cél, hogy mielőbb helyreálljon az európai pénzügyi rendszer, és ezzel kapcsolatban meg kell oldani az államadósságok problémáját. A portugál segélycsomag mintegy kétharmadát az Európai Unió (EU), egyharmadát pedig a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vállalja - mondta

Olli Rehn

gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos pénteken Gödöllőn az EU gazdasági- és pénzügyminisztereinek informális ülése után. Portugália megsegítése a korábban bajba jutott országok megsegítésének "logikáját" követi, vagyis az EU és az IMF szorosan együttműködve, egyeztetve készíti elő a csomag részleteit - mondta az uniós biztos. A portugál segélycsomag az IMF jövő héten kezdődő közgyűlésén is napirendre kerül - közölte. Olli Rehn elmondta: annak érdekében, hogy a banki ágazat egyéb gyengeségeit is kezelni tudják, újratőkésítés esetére megfelelő források szükségesek, a sérülékeny bankokat vagy szanálni kell, vagy újratőkésíteni, ezeket az érintett államoknak kell vállalniuk. Beszélt arról is, hogy az eurózónában a munkanélküliség már csökkenésnek indult, és a februári infláció ugyan 2,6 százalékos volt - amiért elsősorban a nyersanyag- és élelmiszerárak emelkedése a felelős -, a maginfláció csupán 1,1 százalék volt. Az uniós biztos emlékeztetett arra, hogy az eurózóna sérülékeny tagállamai, főleg Portugália esetében a kockázati felárak emelkednek, emiatt késedelem nélkül hozzáfog az eurózóna a segélyfolyamat beindításához. Utalt arra, hogy az államadósságok problémája összefonódott a pénzügyi ágazat gondjaival, ezért a jövőben szigorúbb követelményeket, normákat írnak elő a banki stressztesztek folyamán.

Michel Barnier

, az EU belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztosa szerint különböző jogszabályokkal is meg kell erősíteni az eurózónát és az Európai Uniót. Kifejtette: jelenleg olyan jogalkotási javaslatokat tárgyalnak, amelyek szabályozzák többek között a betétgaranciát, a befektetők védelmét, a derivatívákat, és a bankok újratőkésítését.

Jean-Claude Trichet

, az Európai Központi Bank elnöke úgy vélekedett, hogy az EU fenntartható növekedési pályára állt, és bár vannak kockázatok - például a nyersanyagárak alakulása és ennek hatására az infláció - de ezek kezelhetők. Újságírói kérdésre válaszolva a sajtótájékoztató résztvevői elmondták: az EU-ban egy "eredménytábla" (score board) kidolgozásán fáradoznak, amely figyelemmel kísérné az országok makromutatóinak alakulását. A cél az, hogy ezek releváns mutatók legyenek, és tükrözzék azt, ha egyes makroadatok vonatkozásában problémák merülnének fel. Kérdésre válaszolva az EKB elnöke és a monetáris politikáért felelős biztos is egyetértett abban, hogy a folyó fizetési mérleg gondokkal küzdő országoknak lépniük kell, és gazdasági reformokat kell végrehajtaniuk.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.