Gazdaság

Javuló versenyképesség – megelőztük Szlovákiát

Javuló versenyképesség – megelőztük Szlovákiát

2010. szeptember 9., csütörtök
Javuló versenyképesség – megelőztük Szlovákiát

Magyarországnak javultak a versenyképességi mutatói a Világgazdasági Fórum rangsorában – megelőzte Szlovákiát. A makrogazdasági instabilitás fokozatos leküzdésével megnyílt az esély arra, hogy az ország előbb-utóbb ismét egy felzárkózó, normális közép-európai gazdaság képét mutassa – számol be a hvg.hu a honi felmérést végző Kpint-Tárki kimutatásáról.

Tavaly még inkább csak a 2001 óta tartó gyengülés-zuhanás megállását regisztrálhattuk, az idén viszont már érzékelhetők bizonyos versenyképességi pozitívumok is – olvasható a cikkben, mely több példát is kiemelt, mint az új vállalkozások indítását gátoló bürokratikus akadályok csökkenését, a viszonylag megbízható könyvvizsgálói sztenderdeket. Az is kiderült, hogy jó a telekommunikációs és a hálózatos infrastruktúra, számos jó minőségűnek ítélt kutatóműhely működik, az exportpiacok kellően kiterjedtek. Nagyjából a vizsgált országok első ötödébe sorolódott Magyarország a tőkemozgás szabadsága, a működőtőke és a technológia importja szerint is. Honorálta a nemzetközi piac azokat az erőfeszítéseket is, amelyeket a fiskális megszorítások miatt szenvedtek el a honi gazdaság szereplői, a makrogazdasági tényezők közül már „csak” az eladósodottság nehezedik súlyos versenyképességi teherként a gazdaságra.

Minőségi oktatást és bizalomépítést a politikában

Számos olyan tényező fennmaradt, amely gátolja a versenyképességet. Alig alulmúlhatóan hiányzik a politikusokba és a szakapparátusba vetett bizalom, és romlik a magánszféra üzleti moráljának, jogszabályi környezetének, valamint a jogalkalmazásnak a megítélése. Miközben a felsőfokú oktatásban részt vevők magas aránya pozitívum, a szakképzés és a közoktatás gyengeségei egyre komolyabb gondot jelentenek – ezen a területen igen komoly a lemaradás Cseh- és Lengyelország mögött. A másik kritikus tényezőcsoport az innovációhoz, annak is elsősorban a finanszírozási feltételeihez, valamint a kifinomult üzleti kultúra hiányához kötődik, miközben a piacok működésének hatékonyságát nemzetközi összevetésben ma már viszonylag kevés tényező gátolja. A cikk szerint a magyar gazdaság versenyképessége további javulásának nyilvánvaló feltétele a nehezen kivívott, ma még viszonylagos makrogazdasági stabilitás megőrzése. A kritikus szakpolitikai területek közül legfőképp az oktatás minőségén kellene javítani. Emellett nem lehet elhanyagolni azokat az általános politikai bizalomépítő lépéseket sem, amelyektől a demokrácia jobban működhet, az adózás hatékonyabb és igazságosabb lesz, a közösségi szolgáltatások minősége pedig érdemben javul. Bár látványos előretörésre nem számíthatunk, a versenyképesség további lassú javulására lehet még esély. Kedvező esetben Magyarország néhány éven belül ismét elérheti a visegrádi országok átlagát. A Világgazdasági Fórum rangsoráról készült cikket teljes egészében a

hvg.hu-n itt

olvashatják.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.