Egyház

Közelebb Istenhez – nagybúcsú Alsóvároson + VIDEÓ

Közelebb Istenhez – nagybúcsú Alsóvároson + VIDEÓ

2010. augusztus 1., vasárnap
Közelebb Istenhez – nagybúcsú Alsóvároson + VIDEÓ
Az alsóvárosi búcsú középpontjában a Máriához, mint Isten anyjához való kapcsolat fenntartása áll, hiszen egy édesanyára mindenkinek szüksége van – így összegezte a szeged-alsóvárosi Havas Boldogasszony országos nagybúcsú egyik üzenetét Gyulay Endre nyugalmazott szeged-csanádi megyés püspök, aki a búcsú záró szentmiséjét celebrálta. Évente több ezren látogatnak el augusztus első hétvégéjén a Mátyás térre, ahol a Dél-Alföld legrégebbi vallási ünnepét rendezik meg. Nagy találkozás az égi édesanyával, és felüdülés, belső megtisztulás a gyónásban, a szentáldozásban – Gyulay Endre szavai szerint ez a búcsú lényege. A másik pedig a közösségtudat, annak megtapasztalása, hogy az egyházhoz tartozni jó. „Mária eszményünk, aki tökéletesen valósította meg azt, amit az Isten akar” – így a püspök. „Az emberi lélekben él a nő felé való tiszteletadás, szeretet. Ma sokan csak különféle utcahölgyeket látnak a nőkben, nem pedig egy tiszteletreméltó édesanyát. A parasztemberekben viszont még megvan, és a fiatalokon is látom ennek belső megélését, ami közelebb segíti őket az Istenhez, Jézushoz” – tette hozzá. „Már nagymamánk is kihozott ide minket, mindig együtt imádkoztunk. Fontosnak tartottuk, de még fontosabbnak, hogy nemcsak ezen a napon kellene templomba járni, hanem minden nap imádkozni Jézushoz, a Megváltónkhoz” – vallotta a búcsú nyitó szentmiséjére igyekvő Kovács József. Egy balástyai asszonyt pedig húga hívja rendszeresen, immár három éve jár ide. „Bízok a Jóistenben, hogy meggyógyít, mert nagyon sok betegségem van” – mondta a gyónásra várva. Odakint néhány vásáros sátor is megjelent. „Arra törekszünk, hogy ne csak puskát vegyenek a nagymamák az unokáknak, hanem Wass Albertet, magyar mondákat, népmeséket” – mutatta portékáit Guriga György a Szent Gellért Egyházi Könyvkiadótól. Gondoltak természetesen a középkorosztályra is, DVD-ik a Bibliát, a búcsúkat, a szentatyákat mutatják be. Guriga György azt is hozzáteszi, amíg tilos volt, addig tízszer-hússzor ennyien voltak itt, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy nagyon sok kis búcsújáróhely, amely korábban tiltott volt, most már látogatottak, így jobban megoszlik a nép a helyek között. Alsóvárosra zömmel a Szeged-Csanádi Egyházmegye területéről jönnek hívek, többnyire a Szegedről elvándorolt emberek, de országos a merítés, például Budapest, Dunapataj, Gyöngyös, sőt, Újvidék is ad búcsújárókat.

Búcsú – mindenkinek

„Eljönnek a búcsúba, és leteszik a terheiket, bánatukat, nehézségüket, fájdalmukat. Számunkra ez az alkalom találkozást jelent Istennel, elcsöndesedést a hétköznapok rohanásában, sebeink gyógyulását” – magyarázta Varga Kamill ferences testvér, az alsóvárosi templom plébánosa. A búcsú szerkezetét átalakították, hogy többféle korosztályt és érdeklődési körrel rendelkezőt szólítsanak meg. Szombat délután például a ferencesek újmisét tartanak, ez fiataloknak szóló alkalom, a gitárral kísért énekeket is ők állítják össze; de középiskolás fiatalok vezetik este tíz órakor a szentségimádást is. Alsóvároson jelenleg négy örökfogadalmas ferences testvér és négy jelölt szolgál. A plébánia legfontosabb tevékenysége a lelkipásztorkodás Alsóvároson, Kecskéstelepen, Hattyason és Gyálán. A hitoktatástól a szentségek kiszolgáltatásáig és a lelkisegély-szolgálatig végzik szolgálatukat, a rendház kezdte el a szegénykonyha üzemeltetését is civil segítséggel. Bálint Sándor, a vallási néprajz kiemelkedő alakja még azt írja, hogy Szeged-Alsóváros öregedő paraszti rétegből áll, ez mára már nem igaz – tudtuk meg Kamill testvértől. A vasárnap kilencórási szentmisét szép számmal látogatják fiatalok, családosok és gyerekek is, akik a Cinke kórusban és a ministráns közösségben, valamint a plébániai kirándulásokon is jelen vannak.

Jön az alsóvárosi turisztikai központ

Nagy változások várnak Alsóvárosra, ugyanis egy 260 millió forintos pályázatot sikerült elnyernie a plébániának, melyhez 40 millió önrészt kell még előteremteniük egy turisztikai központ létrehozására. Egy kétéves projekt keretében múzeumi kiállítóhelyet alakítanak ki Vass Erika néprajzkutató, helytörténész szakmai tervei alapján. Általános iskolásoknak kézműves foglalkozásokat, rendhagyó történelemórákat szerveznek majd itt, megelevenedik a ferencesek szegedi története, liturgikus tárgyakat állítanak ki, Páter Kiss Szaléz, egy koncepciós perben elítélt szegedi vértanú szerzetes emlékére pedig egy szobát rendeznek be. Alakulóban van egy összefogás Ópusztaszer, a Móra Ferenc Múzeum és Alsóváros között.
Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.