Egyetem

Génjeinkbe látnak az SZBK kutatói + FOTÓK

Génjeinkbe látnak az SZBK kutatói + FOTÓK

2012. február 26., vasárnap
Génjeinkbe látnak az SZBK kutatói + FOTÓK

Legapróbb részeire lebontva térképezi fel a betegséget az a DNS-chip, melyet a Szegedi Biológiai Kutatóközpont laborjában is használnak. Az eszköz működéséről és a kutatási eredményekről Puskás László, az MTA doktora mesélt az intézménybe látogató Táltos Iskola növendékeinek szerda délelőtt.

A Szegedi Biológiai Kutatóközpont épületébe látogattak szerda délelőtt a Táltos Iskola tanulói, ahol a génkutatás legújabb vívmányairól, valamint a szegedi kutatóközpont feladatairól hallgattak előadást.

Puskás László

tudományos tanácsadó, az MTA doktora a génkutatás sokoldalú felhasználásáról és a kutatási eredményekről beszélt a fiataloknak.

Genetikai dekódolás

"Számos tulajdonság, képesség van génállományunkba kódolva, melyek már születésünktől meghatároz minket. Nem csak a betegségekről van szó, hiszen ilyen lehet az intelligencia is, amely 70 százalékban genetikai alapú és örökölhető" - magyarázta Puskás László. Egy gép segítségével génaktivitási mintázat készülhet gyakorlatilag mindenről, embertől elefánton át egészen a körtéig. Ennek segítségével a legapróbb részletekig feltérképezhető az alany, egyes betegségek, vagy szervi funkciók kialakulását sejtszintre lebontva vizsgálhatóvá válik. A technikát a Gattaca című filmhez hasonlította, melyben az emberek genetikai állományát módosítva tették minimálissá a betegségek kialakulását. "A sejtek különböző funkciókat látnak el, ezek háttere nagyjából ugyanaz. Ami megkülönbözteti, és funkciójuk szerint állítja be őket, azok a gének. Különböző feladatra különböző gének aktiválódnak, melyek felpörgésével válnak azzá a szövetté, melyre szükség van. Ha a kiindulási folyamatokig vissza tudjuk vezeti a géneket, azok működését is megismerhetjük, vagy befolyásolhatjuk azt" - mondta a tudományos tanácsadó.

Sejtelmes vizsgálatok

Egy DNS-chip segítségével elkészíthető ez a speciális térkép, melyeket a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban is vizsgálnak. "A hatvanas évek végén mintát vettek egy méhnyakrákkal küzdő betegből, majd ezt a sejtet laboratóriumi körülmények között tenyésztették tovább. A hölgy már közel ötven éve elhunyt, a sejtjéből azonban több száz tonna van szerte a világon jelenleg is. Ezek a vizsgálatok először a korai diagnózist, majd gyógyírt is jelenthetnek számos betegség esetében" - emelte ki Puskás László. Mint mondta, a technológiai fejlődés öles lépteivel, és a dollármilliárdokból gazdálkodó gyógyszeripari cégekkel nehezen tudják tartani a tempót, mégis igen sokrétű kutatással foglalkoznak. "Vizsgáltuk az omega 3 zsírsav agyra gyakorolt pozitív hatását, kutatásaink szerint ezzel megelőzhető az időskori leépülés is. A modern világ problémája ez, hiszen a régi, tanyasi nevelésű tyúkokban gazdagon előfordult ez a zsírsav - mégpedig a kukac miatt, amit a földből kihúztak. Vizsgáltunk emellett még szarvast is, melynek agancsa a világ leggyorsabban növő szövete. Az állat szervezetéből jelentős mennyiségű kalciumot von el, ami a csontritkulásban szenvedő betegek problémája, a kettőt összehasonlítva vizsgálhattuk a kórt" - beszélt a központ kutatásairól Puskás László. A Gattaca című film egykor távolinak tűnő jövőképe a professzor szerint már nem is olyan elérhetetlen...

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.