Legapróbb részeire lebontva térképezi fel a betegséget az a DNS-chip, melyet a Szegedi Biológiai Kutatóközpont laborjában is használnak. Az eszköz működéséről és a kutatási eredményekről Puskás László, az MTA doktora mesélt az intézménybe látogató Táltos Iskola növendékeinek szerda délelőtt.
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont épületébe látogattak szerda délelőtt a Táltos Iskola tanulói, ahol a génkutatás legújabb vívmányairól, valamint a szegedi kutatóközpont feladatairól hallgattak előadást.
Puskás László
tudományos tanácsadó, az MTA doktora a génkutatás sokoldalú felhasználásáról és a kutatási eredményekről beszélt a fiataloknak.
"Számos tulajdonság, képesség van génállományunkba kódolva, melyek már születésünktől meghatároz minket. Nem csak a betegségekről van szó, hiszen ilyen lehet az intelligencia is, amely 70 százalékban genetikai alapú és örökölhető" - magyarázta Puskás László. Egy gép segítségével génaktivitási mintázat készülhet gyakorlatilag mindenről, embertől elefánton át egészen a körtéig. Ennek segítségével a legapróbb részletekig feltérképezhető az alany, egyes betegségek, vagy szervi funkciók kialakulását sejtszintre lebontva vizsgálhatóvá válik. A technikát a Gattaca című filmhez hasonlította, melyben az emberek genetikai állományát módosítva tették minimálissá a betegségek kialakulását. "A sejtek különböző funkciókat látnak el, ezek háttere nagyjából ugyanaz. Ami megkülönbözteti, és funkciójuk szerint állítja be őket, azok a gének. Különböző feladatra különböző gének aktiválódnak, melyek felpörgésével válnak azzá a szövetté, melyre szükség van. Ha a kiindulási folyamatokig vissza tudjuk vezeti a géneket, azok működését is megismerhetjük, vagy befolyásolhatjuk azt" - mondta a tudományos tanácsadó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.