Egészség

Operatív törzs: hazánk élelmiszer-ellátása az egyik legstabilabb Európában

Operatív törzs: hazánk élelmiszer-ellátása az egyik legstabilabb Európában

2020. április 21., kedd
Operatív törzs: hazánk élelmiszer-ellátása az egyik legstabilabb Európában

Az ország élelmiszer ellátása továbbra is biztosított, és mindent megteszünk azért, hogy ez így is maradjon – mondta el Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár az operatív törzs keddi sajtótájékoztatóján.

Hozzátette, az agrárminisztérium folyamatos kapcsolatban van az élelmiszerlánc szereplőivel. Az elmúlt hetek eredményeiről elmondta,

hazánk élelmiszerellátási rendszere az egyik legjobb, legstabilabb Európában.

A járvány kezdetén a Nébih honlapján elindították a koronavírus-aloldalt, ahol rendszeresen frissítik a gyakorlati tudnivalókat, hogy a vállalkozások ebben a helyzetben is el tudják látni főbb feladataikat – mondta Zsigó Róbert. Az államtitkár elmondta, a húsvéti időszakban a Nébih szakemberei az összes élelmiszerlánc-áruházat ellenőrizték, ahol többek között a személyi higiénés és a berendezések fertőtlenítésére figyeltek.

Az üzletek több mint 70 százaléka nem gondoskodott kézfertőtlenítőről, ugyanakkor az üzleten belül rendelkezésre álltak a higiénikus vásárláshoz szükséges eszközök

– ismertette. Az akció célja a segítés volt, ám a súlyos hiányosságok esetében a Nébih figyelmeztetett. A közétkeztetésben is végeztek auditot 230 intézményben. Probléma volt, hogy az éthordók kezelése és a személyi higiénia nem valósult meg mindenhol hiánytalanul.

A pálinka- és szeszfőzdék átállhatnak a fertőtlenítőszer-gyártásra

– jelentette be, hozzátéve: a Nébih oldalán sokféle hasznos információt találhatnak a vásárlók is. Végül, egy fontos kezdeményezésről tájékoztatott: a kistermelők és őstermelők, illetve a lakosság összeköttetése érdekében egy felületet hoztak létre a honlapjukon, mert fontos, hogy a vevők hazai termékeket vásároljanak – jelezte Zsigó Róbert.

A fertőzöttek száma átlépte a kétezer főt

Müller Cecília országos tiszti főorvos a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a hazánkban azonosított fertőzöttek száma 2098 főre nőtt és elhunyt újabb 14 idős krónikus beteg. Ezzel 213 főre emelkedett a koronavírussal összefüggésben elhunytak száma, ugyanakkor 287-en már gyógyultan távoztak a kórházból. Jelenleg 842 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 82-en vannak lélegeztetőgépen – ismertette.

A laboratóriumi vizsgálatok száma már meghaladja az ötvenezret, ahol a vírus örökítőanyagán alapuló vizsgálatokat végeztek

– tette hozzá. Az idősotthonokról elmondta: az országban húsz intézmény érintett koronavírus-járvánnyal, de számos otthonban csak egy-egy esetben fordult elő a megbetegedés, és őket egyből izolálták. Három intézményben fordult elő nagyobb számú megbetegedés, ezekben jellemzően nagyobb létszámú lakó van.

A Pesti úton befejeződött az összes szűrés elvégzése mind a lakók, mind az ápolók körében.

Müller Cecília elmondta: jelenleg folyik a listák összehasonlítása, a még nem szűrt dolgozókat is tesztelni fogják, mert fontos az idősotthon biztonságos működésének megteremtése. Az intézményben már képesek a szükséges intézkedések megtételére. A kórházban ápolt idős lakók jól vannak, az intézmény teljes fertőtlenítése megtörtént, így remélhetőleg nem lesz újabb megbetegedés – közölte a tiszti főorvos, majd elmondta:

változatlanul Budapest és Pest megye a legfertőzöttebb terület, de más megyékben, például Fejérben is sok az érintett.

842 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 82-en vannak lélegeztetőgépen, köztük vannak 40-50 éves ápoltak is. Járvány zajlik, pandémia van, be kell tartani az intézkedéseket – figyelmeztetett a szakember. Jelezte, az idősotthonokban most is tart az ellenőrzés, és folytatódni fog a honvédség fertőtlenítő tevékenysége is. A tesztelésekről a tiszti főorvos azt mondta, a kezdetektől fogva ragaszkodunk a tudományos elveken alapuló tényekhez, ebben nagy segítségünkre van az Egészségügyi Világszervezet is.

A WHO magyarországi irodájának képviselője is megfelelő számúnak és megalapozottnak tartotta azt a vizsgálati protokollt, amelyet Magyarország is követ,

s amelyek a vírus örökítőanyagán alapulnak. Elfogadott az az arány, hogy egy fertőzött körül tíz kontaktot kell vizsgálni, hazánkban ez az arány sokkal magasabb:

egy fertőzött körül harminc főt vizsgálnak.

A járványgörbe ellaposításával az exponenciális növekedést a jelen állás szerint sikerül elkerülnünk – jelentette ki Müller Cecília. Kiss Róbert arról beszélt, hogy a Nyugatra induló vendégmunkások Röszkén, Záhonynál és Nagylakon napi négy órában léphetnek hazánk területére. Gépjárműveikre egy sárga matricát tesznek, és csak a kijelölt útvonalon haladhatnak.

Ők egy szűrővizsgálaton is átesnek, és csak a negatív lelettel rendelkezők jöhetnek.

Az alezredes elmondta: a két legjelentősebb szabályszegés a lakóhely indokolatlan elhagyása és a szociális távolság be nem tartása, de előfordul az üzletek kijelölt időn túli nyitvatartása is. Újságírói kérdésre válaszolva Kiss Róbert elmondta,

aki hatósági házi karanténban van, dolgozhat otthonról,

a jelenlegi kormányrendelet ezt nem érinti. Hozzátette, a jelenleg érvényben lévő karanténok száma már csak 11 ezer. Müller Cecília felidézte, az elhunytak jellemzően idős, más krónikus alapbetegségben szenvedő emberek voltak,

Magyarországon makkegészséges ember még nem halt bele a fertőzésbe, ám a világban előfordult már ilyen eset.

A tiszti főorvos Szlávik János infektológus nyilatkozatára reagálva azt mondta,

a megbetegedések száma egy bizonyos pont után nem növekszik, ám ez nem jelenti azt, hogy a járvány végéhez érünk.

Hogy pontosan mikor fejeződik be, nem tudjuk megmondani – fogalmazott. Természetesen vannak olyan idős személyek is, akik nem egy idősotthonból, hanem a saját otthonukból kerülnek kórházba – zárta a tájékoztatót Müller Cecília.

(M1, MN)

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.