Évente mintegy 800 ezer ember életét mentené meg a rák korai diagnózisa és a jobb kezelés a fejlett ipari országokban - állapította meg a Gazdasági és Fejlesztési Együttműködési Szervezet (OECD) szerdán közzétett jelentése, amelyből kiderült, hogy Magyarországon a legrosszabb a rák halálozási aránya az OECD 34 tagállama közül.
Az Európai Bizottság támogatásával készült és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábbi kutatásain alapuló jelentés szerint Magyarországon százezer lakosra vetítve évente 165,2 nő és 316,1 férfi hal meg rák következtében. A betegség Mexikóban, Finnországban, Japánban és Svájcban szedi a legkevesebb áldozatot. Mexikóban évente 84,9 nő és 100,6 férfi hal meg százezer lakosra vetítve. Bár a rákos betegek túlélési esélye az elmúlt húsz évben a legtöbb OECD-országban javult, mégis évente 7,6 millióan halnak meg a betegség következtében, a demográfiai fejlődés miatt pedig ez a szám egyre növekszik. Az előrejelzések szerint 2030-ban már évente több mint 13 millió halálos áldozatot szedhet a rák. "A tagállamok nem kezelik olyan jól a rák problémáját, mint ahogy kellene. Az ápolás színvonalának javításával, a várakozási idő lerövidítésével és hatékonyabb forrásmenedzsmenttel az OECD országaiban a halálesetek egyharmadát meg lehetne akadályozni" - olvasható a tanulmányt bemutató sajtóközleményben. "A rák nagy kihívás marad. Az OECD tagországaiban évente több mint ötmillió új beteget regisztrálnak, ez százezer lakosra átlagosan 261 esetet jelent. A rák a halálesetek egyharmadáért felelős - állapítja meg az OECD. A jelentés szerint nagy szükség van a rák kezeléséhez szükséges megfelelő eszközök biztosítására. Országonként eltérő az az összeg, amelyet átlagosan egy-egy beteg gyógyítására fordítanak: az Egyesült Államokban évente 400 dollárt (85 ezer forintot), Törökországban pedig mindössze 32 dollárt (6800 forintot).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.